Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

de curand am cumparat uo Vectra 1.6i din 1992 pe benzina (C16NZ), si cand am scos bujiile, vad cu uimire, ca erau bujiile originale GM Laughing
Am remarcat o diferenta dintre bujia de la cilindrul 1 si restul: bujia aceasta avea niste reziduri care aratau ca si calcarul, cand lasi apa sa se evapore dintr-un vas. Bineee... zic, am luat niste bujii noi, Denso, schimbat, mers cu ele vro 200km. Scos iarasi. Rezultatul: prima bujie arata de parca amestecul din cilindrul respectiv ar fi putin putin mai bogat, restul 3 erau cat se poate de normale...
Avetzi vreo idee cam ce ar putea cauza acest fenomen???

Mentionez ca e vorba de cilindrul la care e legat servo-ul franei.
De altfel motorul merge f. bine, acu am schimbat uleiul, filtrele, cureaua de distributie+intinzator si cureaua de la alternator, amortizoarele, arcurile.
  • Florin c

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ma scuzi, dar atata timp cat merge bine motorul nu incerca sa cauti de ce este asa! Pentru mine este o regula de baza!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si mie imi place sa spun "If it ain't broke, don't fix it". Dar inspectand, poti descoperi problemele in stadiu incipient. Cum e si cazul de fata - eu cred ca e garnitura de chiulasa un pic ciupita in zona aia.
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri. De fapt chiar ma gandeam sa schimb garnitura de la chiulasa pentru ca scapa putin ulei pe langa.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR