Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • leo_tdx

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut , ma adresez celor care vorbesc in cunostiinta de cauza. Am desfacut zilele trecute distributia la un motor x16xel si am observat o chestie dubioasa. Rola care intinde cureaua de distributie se invarte cam greu cu mana. Din punctul meu de vedere nu e normal, eu tind sa cred ca i s-a uscat vaselina. Rola a fost montata pe masina acum 30.000km, deci logic nu si-a depasit durata de viata. Doresc sa aud cat mai multe pareri pentru a ma hotara daca sa o arunc sau nu. Ati mai intalnit astfel de cazuri in care rola intinzatoare, sa dea impresia ca se gripeza fara sa aiba joc sau alte sunete dubioase? MecaNIK, raman dator pe viata daca i-mi dai o idee.
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
leo_tdx a scris:Salut , ma adresez celor care vorbesc in cunostiinta de cauza. Am desfacut zilele trecute distributia la un motor x16xel si am observat o chestie dubioasa. Rola care intinde cureaua de distributie se invarte cam greu cu mana. Din punctul meu de vedere nu e normal, eu tind sa cred ca i s-a uscat vaselina. Rola a fost montata pe masina acum 30.000km, deci logic nu si-a depasit durata de viata. Doresc sa aud cat mai multe pareri pentru a ma hotara daca sa o arunc sau nu. Ati mai intalnit astfel de cazuri in care rola intinzatoare, sa dea impresia ca se gripeza fara sa aiba joc sau alte sunete dubioase? MecaNIK, raman dator pe viata daca i-mi dai o idee.
. in primul rand cred ca nu ai desfacut distributia , si doar cureaua de la distributie . pt ca sincer daca tu ii desfaceai distributia sigur nu o puneai la loc . (distributia e in motor). si schimbai rulmentul la rola sau schimbo cu totul.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu e cumva rola de la cureaua de accesorii LOL
  • leo_tdx

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca am zis destul de clar " ma adresez doar celor care vorbesc in cunostiinta de cauza", Ionele, dute tati la peste ca nu-mi spui tu mie unde e distributia. Am reparat la xel--uri de nu ai tu fire de par in cap. Intinzatorul pe care l-am montat a avut defect de fabricatie si s-a uzat prematur. Nu am mai intalnit la nici un motor problema asta si eram curios daca sunt eu singurul norocos. Si nu mai da cu presupusu aiurea, nu cunosti oamenii cu care conversezi. Si cum vine asta am desfacut cureaua de la distributie nu distributia?Apropo distributia e in afara motorului, in lateral sub capacele de plastic, verifica daca nu ma crezi Razz . Axele cu came sunt in motor, distribuitia se refera la mecanismul de distribuire a miscarii motorului, avand ca ansamble curele, role, pinioane. Esti total pe dinafara, deci tine sfaturile bune pentru tine si lasa mecanica pe seama altora.
  • leo_tdx

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu mai pot edita postul anterior, dar i-mi cer scuze ,( am scris la nervi) si va multumesc amandurora pentru buna intentie de a ma ajuta. Rog un moderator sa stearga acest topic pentru ca nu isi are rostul si categoric nu poate ajuta pe cineva in viitor. Iar ca o completare distributia se refera la mecanismul de distribuirea a miscarii de la arbore la axul sau axele cu came.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR