Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • andrianrus

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,

Fiindca pretuiesc sunetul de calitate, as vrea sa-mi instalez la masina un casetofon Pioneer. Problema e cu bordul. Cele standard o sa arate chiar ciudat. As dori si un LCD cu GPS dar nu stiu ce sa-mi aleg sau chiar ce alegeri am. Sad

merci Smile
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ai postat gresit.
tu trebuia sa postezi in sectiunea In Car Entertainment.
Fiind primu post te iarta moderatorii, si poate sunt draguti sa ti-l mute ei, si eventual sa puna in titlu ca e pentru un astra H.

Tinand cont ca vrei ceva integrat, ai de ales intre cele originale de la Opel care eu zic ca sunt cele mai potrivite si vin cel mai frumos, dar tie nu-ti plac.
Mai ai apoi posibilitatea Navigatie 1DIN, cu ecran flip-up, flip-down, insa am vazut pe aici pe forum, ca mecanismul de miscare al ecranului va ceda in scurt timp din cauza gropilor din romania.
Mai ai apoi oportunitatea 2DIN: si aici intra cele de firma si chinezariile.
Cele de firma sunt faine, insa tu trebuie sa zici mai multe, gen ce bani ai, ce vrei de la ele, la ce te-ai gandit, ce ai gasit.
Cele chinezesti, sunt extrem de scumpe pentru ce ofera, sunt aproape la fel de scumpe ca cele OEM (originale) insa in functionalitate eu zic ca nu merita.
De ce nu incerci o posibiliate pe care multi o aleg, si in curand si eu.
GPS cu FM modulator in consola centrala in locul GID-ului (ecranul original de navigatie) si un casetofon ce-ti place in masina, iar GPS-ul il prinzi pe radio. Eventual mai bagi si niste muzica pe el si e perfect. acolo te pot ajuta eu mai mult, caci m-am documentat.
Tot ce trebuie e o carcasa de GID care costa vreo 150lei, un GPS ce-ti place (te pot ajuta aici) si un casetofon care te satisface ca si sunet, putere.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@scorpio18: am o intrebare, cate sisteme multimedia din categoria chinezarii ai testat de ti-au facut o asa de proasta impresie?
Eu am de doi ani pe masina o chinezarie de-asta si sunt super multumit de ea. Sunetul este la nivelul echipamentelor originale, in schimb la aceste chinezarii cum le zici tu ai mult mai multe facilitati fata de cele originale. In primul rand, navigatia, la OEM ai harta Romaniei? NU. La celelalte ai posibilitatea de a pune absolut orice sistem de navigatie doresti. Ai bluethoot care functioneaza, ai posibilitatea de viziona filme in format DVD sau Xvid, posibilitatea conectarii Ipod, Tv, la acesta daca mai achizitionezi si un DBTV poti urmari programe Tv si cand masina e in miscare. La partea de radio sunt un pic mai slabute in sensul ca RDS nu prea functioneaza ca la sistemele originale. Ai functie PIP, adica poti rula navigatia in acelasi timp cu radio, dvd, tv. De asemenea au si functia dualzone, adica daca ai monitoare in tetiere poti rula DVD pe monitoarele din spate si navigatia pe ecranul central. Ai posibilitatea de a monta camera de mers inapoi care se activeaza automat cand bagi in marsarierre.
Despre fiabilitate, iti spun doar ca in doi ani nu am avut absolut nici o problema. Multi dintre colegii de pe clubford avem asa ceva montate pe masini, nimeni nu s-a plans pana acum de defectiuni.
Despre pret, ai dat-o rau in bara, un DVD 800 este in jur de 900 euro, un sistem multimedia dedicat este in jur de 500 euro.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
nu te supara pe mine, adr eu zic ca la 500euro iti poti pune un carPC care are mult mai multe functionalitati decat chinezaria... Nu am testat nici una caci nu-mi plac, si sincer eu sunt destul de inalt si nu mi-ar placea sa ma uit mereu jos in bord dupa GPS.... Eu as prefera un carpc oricand peste aceste navigatii, dar e doar parerea mea...
Eu inca n-am gasit o chinezarie care sa-mi satisfaca dorintele, insa o combinatie dvd in consola de GID ma satisface, si zic eu ca am iesit mult mai ieftin... (500lei GPS + 100lei carcasa GID).
E adevarat ca nu ma satisface complet, insa ma satisface mai mult decat o chinezarie, iar cea ce pierd, dupa buzunarul meu e compesata de diferenta de pret...

si incet incet apar si hartile romaniei pe navigatie, acum depinde si de respectul producatorului auto pentru tara noastra si de solicitarile clientilor de a primi harta romaniei, caci atata timp cat sunt doar 2-3 dispusi sa-si cumpere masina cu navigatie, nu prea isi are rostul...
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Vreau si eu car pc la 500 euro, arata-mi si mie. Nu ai testat chinezariile, nu vorbi, nu da sfaturi fara sa stii ce vorbesti.
Da, incet-incet apar si hartile romaniei pe navigatie, deocamdata 3 sosele. Si din pacate, nu sunt compatibile pe unitatile mai vechi. Asta e respectul producatorului pt clientii din Ro. Si mi se pare normal sa nu comand o unitate de genul asta atat timp cat producatorul nu imi asigura si hartile pt ea. Dau banii pe ce?
  • andrianrus

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2011

  • Mesaj Privat
scorpio18 a scris:ai postat gresit.
tu trebuia sa postezi in sectiunea In Car Entertainment.

Fiind primu post te iarta moderatorii, si poate sunt draguti sa ti-l mute ei, si eventual sa puna in titlu ca e pentru un astra H.

@moderator
Scuze pt postare in loc gresit Embarassed . Sunt recunoscator daca o sa fie mutat in locul potrivit. ms

scorpio18 a scris:
Mai ai apoi oportunitatea 2DIN: si aici intra cele de firma si chinezariile.
Cele de firma sunt faine, insa tu trebuie sa zici mai multe, gen ce bani ai, ce vrei de la ele, la ce te-ai gandit, ce ai gasit.

Salut,

Eu ma gandeam la un 15-20mil, dar posibil sa creasca si dublu daca se merita. Si cred ca e mai bine daca imi las GPS-ul montat pe geam atunci cand am nevoie. Smile
Vreau sa atrag mai mult atentie sistemului audio.
Din cate stiu am nevoie de 2x 16,5 boxe pt usile din fata si 2x13,5 boxe spate + un soob si desigur ca sa functioneze astea trebuie o sursa buna de semnal audio. Sunt corecte dimensiunile? Question
Si cel mai important, sa mearga comenzile bord/volan pt computer.
Am gasit niste produse, dar inca nu stiu daca merita:
- RAMA
- Player
- un adaptor
- inca un adaptor
- destinat pt Astra H. Stie cineva daca se merita achizitia, din punct de vedere calitate semnal audio?

Pot sa rezolv problema cu ceva din echipamentele mentionate mai sus?
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
gasisem eu la 16 milioane pe site ul cu licitatii.avea si dvd si gps si de toate Very Happy.daca nu ma insel il are si acum
  • andrianrus

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am fost la baietii de la be-loud si mi-am montat, dupa cum mi-a zis un prieten, doar un sub bun. Vorbesc despre pachetul http://www.be-loud.ro/produ...essive_Bass_Pack/

Deci ce sa va zic, cu toate piesele default din fabrica suna impecabil. Deja am primit cateva avertizari in camping sa dau bas-ul mai incet Very Happy Bas curat si sunetul in boxe destul de placut. Sau mai folosit si un cablu adaptor pt Opel. Ca pret in total ~10mil.

Baietii de la be-loud, respect. Montare, garantie... O sa mai trec sa pt un upgrade de Player si poate un set de boxe pentru sunet cristal. Deci, recomand. Smile

Recomandarea mea este, instalativa mai intai un sub de calitate si daca nu sunteti multumiti puteti sa treceti mai departe. Nu am avut nevoie de izalatie audio si alte chestii de genul. Daca era o dacie cred ca se auzea ca dintr-o cutie de carton...

Dezavantaj: spatiu portbagaj. Dar in ceva timp am reusit sa gasesc solutie buna pentru utilizare eficienta a spatiului.

PS: Nu ascult manele Cool
  • ag10tit

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Un player destul de interesant este TTI 8919 special pt Astra si parca e facut de niste baieti din Piatra Neamt.
Nu merita cel de la be-loud este mult prea scump.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
TTi-urile sunt niste chinezarii rebranduite de micutul magazin din Piatra Neamt... Oricum tipii importa destul de multe chestii (GPS-uri, statii, etc) si ar trebui sa fie putin mai sigure (in cea ce priveste calitatea si garantia in caz ca se strica) comparativ cu cei care vand pe okazii sau ebay sau alte site-uri de unde vor disparea imediat ce si-au terminat vanzarea...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR