Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Vã rog sã iertaþi temporara lipsã, dar nu de caracter, sper eu, dar am fost plecat pe ici pe colo ºi nu am mai avut timp sã mai continuu poveºtile mele. Am un bagaj greu de minivacanþe de desfãcut, dar uºor uºor voi reuºi. Aºa cã revin ºi vã spun cã a doua zi în Ungaria s-a desfãºurat dupã un repertoriu bine cunoscut ºi anume cu bãlãcealã ºi plajã pînã pe la 12, pauzã activã, care a constat în vizitã la muzeul Tesco, care sincer sã fiu este de fapt un hipermarket local, pe care l- am ales pentru a ne petrece orele cãlduroase ale dupã amiezii atît din raþiuni economice, am achiziþionat cîte ceva de- ale gurii, preþurile fiind foarte bune, cît ºi din raþiuni meteorologice, deoarece în timpul petrecut în incinta acestuia am putut beneficia ºi noi de niºte temperaturi mai normale faþã de cele de afarã ºi reîntorcându- ne la ºtrand, din nou bãlãcealã pânã la ora închiderii. Am uitat sã vã spun cã în orele dimineþii la anumite ore, cu ajutorul unei instructoare de fitness, vã puteþi întinde ºi segmentele corpului. De asemenea în poze o sã mai vedeþi ºi o mulþime de peºti ºi niºte raþe, rezidenþi ai lacului din interiorul ºtrandului, pe care puteþi cel mult sã- i hrãniþi, de altceva nemaifiind vorba.
Skip ads

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
A treia zi a fost ºi cea mai grea, cel puþin pentru ºofer, pentru cã dupã bãlãceala dimineþii cu gimnastica inclusã ºi odihna de la amiazã ne- am aºezat la lungul drum cãtre casã pe care ne- am propus sã- l facem dintr- o bucatã, astfel cã am intrat în þarã, vineri 06.07.2012, undeva în jurul orei 19 ºi cu pauzele necesare ºi obligatorii am ajuns cu bine în Bucureºti sâmbãtã dimineaþã, pe la ora 6. Cam ãsta a fost concediul, de acum pot spune, primul concediu pe 2012. Voi reveni!
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
" Ce þi- e scris în frunte þi- e pus" spune un vechi proverb românesc, care în cazul meu s- a tradus prin faptul cã, dând timpul înapoi, la intrarea în Peºtera Gheþarul Scãriºoara am intrat în vorbã cu o familie pe care ulterior am regãsit- o în Ungaria, dacã vã vine sã credeþi, ºi care din vorbã în vorbã ne- a spus cã deþin o locuinþã de vacanþã, undeva lângã Fãgãraº, în localitatea Dejani, pe care o ºi închiriazã în regim de pensiune, celor interesaþi ºi pe care i- am contactat la douã sãptãmâni de la revenirea din concediu, de aceastã datã pentru petrecerea unui week- end. Week- end care s- a desfãºurat între 20- 22.07.2012. Am plecat vineri 20.07.2012 pe la ora 13, bine- nþeles dupã ce am ieºit de la fabricã, ne- am îmbarcat ºi am luat- o cãtre Dejani. Am petrecut o dupã amiazã "minunatã" , în trafic pe Valea Prahovei pânã undeva spre ora 16, moment în care am fãcut stânga spre Râºnov, am continuat cãtre Zãrneºti ºi de acolo spre ªinca Veche cu oprire pe la mãnãstirea rupestrã din aceastã localitate, în interiorul cãreia veþi gãsi ºi o grotã plinã de mister ºi semnificaþii. Am aflat asta dupã o cãutare pe www. ºi cu permisiunea dvs. vã pun la dispoziþie douã materiale care mi s- au pãrut mai sugestive http://www.crestinortodox.r...-veche-67910.html ºi http://www.formula-as.ro/20...sinca-veche-5099. Nu ºtiu dacã dupã ce veþi citi vã vor mai interesa ºi pozele mele dar eu le pun oricum:
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am o intrebare offtopic..despre portbagajul suplimentar: ce dimensiuni, capacitate are?
Esti multumit de el? Este o oferta la metro pentru 2 tipuri/dimensiuni de portbagaje si nu stiu pentru care sa optez...cel de 1900mm sau 1300 mm lungime. As vrea sa il montez pe un astra h caravan. Al tau incomodeaza cumva din cauza lungimii?
Skip ads

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Off- topic pentru Livcro. Îþi voi rãspunde cu sinceritate urmãtoarele: portbagajul a fost împrumutat, iniþial având în vedere sã achiziþionãm ºi noi unul, dar bine am fãcut cã ne- am fãcut o idee ºi consider cã nu meritã investiþia, aºa cã te rog sã iei în calcul toate aspectele: investiþia iniþialã, depozitarea ( cã nu cred cã- l vei þine continuu pe maºinã), pentru ce îl iei, pentru cã nouã în afarã de cort, saci de dormit ºi niscaiva acareturi, pe care dacã ne chinuiam, le bãgam ºi în maºinã, nu ne- a folosit ºi nu cred cã o þii într- o vacanþã continuã care sã necesite prezenþa acestuia. Dupã cum vãd ai un tot un caravan ºi de accea sfatul meu, pentru cã m- ai întrebat, este sã te mai gândeºti! Searã bunã!
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
ªi dupã atâta vorbãraie este bunã ºi o pauzã, chiar muzicalã, spun eu ºi alegerea pentru acestã searã este: . Voi mai reveni cu voia dvs. ºi dacã aveþi întrebãri, sugestii ºi mai ales reclamaþii vã stau la dispoziþie!
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
M- am uitat ºi eu prin ultimele mele postãri ºi am constatat cã unul din materialele despre mãnãstirea de la ªinca Veche returneazã o eroare ºi vã îndeamnã sã daþi o cãutare. Scrieþi Sinca veche, dupã care accesaþi articolul despre Enigmele de la ªinca Veche. Cu scuzele de rigoare vã invit sã citiþi ºi acest articol pentru a vã face o idee cât mai aproape de realitate. Scuze ºi mulþumiri!
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dupã ce am vizitat mãnãstirea de la ªinca Veche ne- am continuat drumul cãtre Dejani, dar ne- am oprit, din nou, de data aceasta la mãnãstirea Bucium. Veþi observa, dacã ajungeþi în zonã, cã dacã mergeþi pe drumul secundar DN- ului care leagã Braºovul de Sibiu, practic paralel cu acesta spre poalele munþilor Fãgãraº, aproape în fiecare localitate întâlnitã puteþi gãsi asemenea locaºe de cult, care în majoritatea cazurilor se autofinanþeazã. De accea pare incredibil cum o aºa mare densitate de mãnãstiri pot rezista în lupta cu vitregiile vremurilor ºi cel puþin în cazul nostru mai ºi pot omenii cãlãtorii aflaþi în tranzit. Spun asta pentru cã dupã ce ne- am învãrtit un pic prin curtea mãnãstirii de la Bucium, fãcând ºi noi cele trebuincioase, mai ales cã era ºi zi de sãrbãtoare (Sf. Ilie Tesviteanul- 20 iulie), am fost invitaþi la masã. Ori eram prea înfometaþi ori bucatele erau bune (varianta doi este cea corectã), dar a fost o masã pe cinste ºi bine venitã, mai ales cã ne apropiam de acum biniºor de searã, era pe la ora 20. Aºa cum vã spuneam o masã pe cinste cu mâncãruri de post compusã din trei feluri: ciorbã de zarzavat, orez cu sãrmãluþe de post, acriturã ºi un desert de turtã dulce de casã ne- au fãcut sã abordãm mult mai bine cei cam 5 km. de drum pietruit, cât sunt de la mãnãstire la drumul principal ºi dupã aceea restul de 20 km. pânã la gazdele noastre din acel week- end, la Dejani, unde am ajuns într- un final cam pe la ora 21. Ne- au întâmpinat gazdele, ne- au prezentat locaþia, ne- au spus ce putem face în zonã, ne- au urat week- end plãcut ºi s- au retras, aºa cum vã spuneam aceºtia locuind în Fãgãraº.
Skip ads

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sâmbãtã, 21.07.2012, dupã ce am servit micul dejun am fãcut ceea ce ºtim noi mai bine adicã am explorat puþin locurile, de data asta chiar cu bicicletele, pe care sunt sigur cã le- aþi observat atârnate de maºinã ºi pe care, dupã ce le- am întreþinut, dându- le prin apã ºi apoi ungându- le un pic, le- am pus la treabã, descoperind printre altele, în primul rând un asfalt ca în palmã pânã la un moment dat, o pãstrãvãrie cu vechi state în branºã de care sincer nu ºtiam nimic ºi bine- nþeles nelipsita mãnãstire, pânã la care ai de pãtimit un pic deoarece se aflã pe un deal pe care urcarea se face destul de abrupt, dar coborârea, mai ales cu bicla, este foarte tare. Dupã ce am coborât de la mãnãstire am trimis copilul la pensiune ºi eu , împreunã cu jumãtatea mea, am continuat plimbarea pe un drum pe care am apucat neºtiind unde mergem ºi sincer sã fiu neajungând nicãieri, deoarece dupã ce am mers preþ de câteva ore, soþia mea a cerut sã ne întoarcem deoarece nu prea mai fãcea faþã efortului. Aºa cã singurul lucru benefic din aceastã micã excursie a fost baia pe care am fãcut- o, la ºoriciul gol, într- un ochi de apã mai adânc.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Ne- am întors ºi noi la pensiune de pe unde am fost, asta se întâmpla spre dupã amiazã cam pe la 15, am mâncat ceva ºi ne- am bucurat de peisaje ºi de atmosferã, dar nu aºa oricum ci pe ateliere, ca în tinereþile comuniste a multora dintre noi: soþia, ca fetele, în atelierul de cusãtorie, moi, la traforaj vitezã, adicã beam un ºpriþ ºi elementul diversionist, respectiv copilul, bobina la www.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
În urmãtoarea zi, respectiv duminicã, 22.07.2012, ne- am trezit devreme pentru a putea pleca la drum ºi pentru a putea acoperi toate obiectivele propuse pentru acea zi ºi anume vizitarea mãnãstiri de la Berivoi, o localitate vecinã Dejani- ului, vizitã la vâltoarea " La Vâltori", una dintre puþinele care mai existã, din comuna Lisa, comunã natalã a regretatului scriitor Octavian Paler, vizitã la mãnãstirea Brâncoveanu de la Sâmbãta de Sus ºi nu în cele din urmã drumul spre casã. Dar sã o luãm pe rând: aºa cum spuneam ne- am trezit, am adus locaþia la starea pe care am gãsit- o la venire, ne- am întâlnit cu gazdele noastre, ne- am achitat de obligaþii ºi mulþumindu- le frumos pentru tot ne- am pus la drum. Ne- am întors circa 3 km. de la pensiune am fãcut dreapta ºi dupã parcurgerea a încã vreo 7- 8 km. am ajuns la o altã mãnãstire ºi anume cea de la Berivoi, o altã mãnãstire foarte frumoasã ºi bine întreþinutã ºi ca mai toate pe care le- aþi vãzut în pozele ataºate, în plinã amenajare. Am plecat de acolo ºi urmãtoarea oprire a fost "La Vâltori", în comuna Lisa, aºa cum spuneam una dintre puþinele "spãlãtorii ecologice" dacã pot sã spun aºa ºi cred cã nu greºesc deloc ºi care asigurã un serviciu pe care îl asigurã multe din spãlãtoriile moderne, dar nu ºtiu dacã cu acelaºi afect asupra þesãturilor ca spãlarea în vâltori. Pentru asta m- am mai interesat ºi vã pun la dispoziþie ºi un alt punct de vedere, poate mult mai avizat decât al meu http://jurnaldecalatorietft...e-de-la-lisa.html
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dupã aceastã vizitã am continuat cãtre Sâmbãta de Sus cu intenþia de a vizita ºi noi mult mediatizata mãnãstire de la Sâmbãta. Dupã ce am mai mers cam 10 km. de la Lisa, am ajuns în localitatea Sâmbãta de Sus de unde am fãcut stânga cãtre Staþiunea climatericã Sâmbãta, o mult prea pompoasã titulaturã, cel puþin din punctul meu de vedere, pentru câteva pensiuni aruncate la poalele munþilor Fãgãraº, în jurul celebrei mãnãstiri ºi care sincer, în unele aspecte nici nu se comparã cu locurile de unde deja veneam. Dar acesta este efectul intensei mediatizãri aºa cã sã fie primit. Sunt adeptul agroturismului, al dezvoltãrii rurale ºi am spus- o ºi mai devreme, bazate pe autofinanþare, dar fãrã a depãºi limitele, care în acest caz consider cã s- au depãºit cu mult. Cred cã trebuia asigurat un perimetru mult mai mare lipsit de orice construcþii în jurul mãnãstirii pentru a asigura un climat propice desfãºurãrii celor pentru care foarte multã lume vine acolo, respectiv a slujbelor, reculegerii ºi chiar a vizitelor muzeale, pentru cã, sã nu uitãm, mãnãstirea este în primul rând o construcþie de patrimoniu. Sunt oameni care bat sute de kilometrii pentru a se închina ºi a se ruga într-o anumitã mãnãstire, de aceea cred cã dacã construcþiile începeau undeva mai jos nu era nicio problemã. Haideþi cã am cam luat- o pe arãturã cu ideile mele dar sã ºtiþi cã o terasã peste drum de mãnãstirea brâncoveneascã este cam aiurea.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru ceea ce ne ai expus aici . M ai pus pe ganduri , pentru o mica exursie la anul la vecinii nostri , mai precis la Thermal Campin din Hajduszoboszlo. Mi a placut ce am vazut din pozele expuse de tine aici si cred ca s ar merita o vizita de cateva zile la anul . O locatie de luat in calcul . Oricum pt la anul am planificat Ocna Sibiului (tot cu , cortul) , Cheile Rasnoavei, Cheile Dambovicioarei, dar ar merge si o vizita la vecinii nostri ca parca prea este frumos.Daca vremea va tine cu noi am vrea sa incheiem excursiile cu cortul de anul acesta cu o iesire la Cheia , dar numai vremea sa ne ajute!
Inca o data Felicitari si Multumim pentru informatiile oferite !
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mulþumesc Gabi pentru aprecieri ºi dacã te pot ajuta ºi cu alte informaþii în afarã de cele expuse te rog sã sã- mi spui ºi se rezolvã! Dupã ce am terminat vizita de la Sâmbãta de Sus am luat- o cãtre casã ºi ca sã nu apucãm acelaºi drum, respectiv Sâmbãta- Braºov- Bucureºti, mai ales sã fii intrat , iar, din nou, pe Valea Prahovei, am apucat- o spre Transfãgãrãºan, mai ales cã nu mai fusesem cam de multicel prin zonã. Zic, hai cã ajungem la Bâlea ne tragem ºi noi sufletul la rãcoare, facem niºte poze ºi mergem mai departe. De unde frate cã era o aglomeraþie de nedescris. Nu am vãzut loc de parcare, poieniþã, chiar palmã de pãmânt ºi aici mã refer chiar la micile limbi de pãmânt din curbele mai strânse, care sã nu fie ocupate de oameni ieºiþi ca ºi noi dupã un pic de rãcoare. Pe sus pe la Bâlea nu mai zic, cã nu a mai fost nevoie sã ne mai oprim pentru cã am stat destul în trafic sã nu mai fie nevoie ºi de staþionare aºa cã am continuat cãtre Curtea de Argeº, tot într- un ritm mediu spre minim, atât datoritã drumului cât mai ales traficului, care s- a îngâtuit din nou, aºa cum vã aºteptaþi, în preajma barajului Vidraru. Ne- am oprit prin Curtea de Argeº, am servit o îngheþatã, dupã care am ieºit pe A1 ºi gata ºi week- end- ul asta(ãla).
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Având în vedere faptul cã a avut loc cea mai importantã nuntã din România, nu se cade sã nu facem ºi noi urãri de nuntã tinerilor cãsãtoriþi: casã(e) de piatrã- DONE, maºinã(i) la scarã-DONE, copii mulþi ºi sãnãtoºi- WORK IN PROGRESS. ªi cât timp tânãra miresicã este la Brucseles cu treburi de stat, tânãrul mire ar trebui sã se antreneze ºi pentru asta am o propunere:

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Sã trãiþi, bunã dimineaþa la dumneavoastrã, ºtiu cã nu ne- am mai auzit demult ºi, de aceea, la cererea publicului spectator, adicã a fix unuia dintre ei, respectiv a unuia dintre copii mei, revin în forþã, pe sistem, aºa cum "zice " niºte cunoscuþi de- ai mei mai discriminaþi,cu poveºtile mele de vacanþã. Urmãtoarea poveste nu a fost o vacanþã propriu- zisã, ci o ieºire de week- end, datoratã mai mult "cantonamentului de douã sãptãmâni al unor tineri sportivi", adicã al pãrinþilor mei, care au beneficiat de prea bine ºtiutele bilete de tratament pentru pensionari. Aºa cã am bãgat cortul ºi toate celelalte acareturi aferente acestuia în portbagaj ºi am zis sã petrecem ºi noi un sfârºit de sãptãmânã într- un loc pe care nu îl bifasem pânã atunci, adicã pe undeva pe lângã Voineasa, acolo unde erau "cantonaþi tinerii sportivi". Am ales sã campãm undeva, într- o poieniþã, pe drumul cãtre Ciunget, o micã localitate care se lasã în stânga din drumul principal Brezoi- Voineasa. Sã nu credeþi cã ºtiam de acest drum pentru cã a fost prima datã când am apucat pe acesta ºi dupã ce ne- am tot dus, vreo 12- 13 km., pânã ce am trecut biniºor de "bine cunoscuta" hidrocentralã de la Ciunget, de care am aflat ºi eu dupã o cãutare pe internet, ne- am întors ºi cam cu 4 km. înainte de drumul principal, pomenit mai sus, am gãsit o poieniþã pe care ne- am amplasat ºi noi hotelul ambulant cu gândul de a petrece acel sfârºit de sãptãmânã. Este vorba de sfârºitul de sãptãmânã 10- 12.08.2012. Un sfârºit de sãptãmânã care, ca multe alte aventuri din aceaste vacanþe sau mini vacanþe, a început într- un fel ºi s- a terminat în alt fel. Dupã ce am c(g)azat pãrinþii într- unul din multele hoteluri din Voineasa, adicã la Lotrul, singurul, ne- am întors cale de vreo 12 km. dupã care am fãcut dreapta, spre Ciunget. Aºa cum am spus ºi mai sus am tot mers, cãutând un loc de campare, pânã ce am trecut de centrala de la Ciunget ºi dupã parcurgerea a încã vreo 5 km. vãzând cã drumul se tot înalþã faþã de firul de râu care curge pe acolo, ne- am întors ºi ne- am oprit într- una din poieniþele pe care le- am ales în prealabil ca posibile opþiuni pentru campare. Am campat ºi am început sã ne petrecem timpul cu gândul petrecerii a douã zile pe malul râului. Dar n- a fost sã fie...
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
De ce am spus cã nu n- a fost sã fie? Deoarece în cursul dupã amiezii de vineri 10.08.2012 ne- au sunat niºte prieteni care ne- au întrebat dacã nu vrem sã- i însoþim într- o micã escapadã la Novaci unde au ºi ei la rândul lor niºte prieteni care, contra unor sume modice, ne puneau la dispoziþie câte o camerã de fiecare familie, pentru petrecerea acelui sfârºit de sãptãmânã. Deci, ca sã vã daþi seama de împrejurãri, s- a fãcut cã am fost invitaþi la o ieºire de week- end de aproximativ 300 km. ºi noi ne aflam la mai puþin de 60 km. faþã de locul întâlnirii. Pentru cei care cunosc zona, ºtiu cã doar cea mai importantã ºi cea mai frumoasã bucatã din Transalpina ne despãrþea de locaþia propusã de prietenii noºtri. Singurul impediment a fost lipsa copiilor pe care noi nu am putut sã îi luãm deoarece spaþiul din maºinã nu ne permitea, pentru cã aºa cum am scris mai sus, noi am plecat sã ducem pãrinþii dupã care sã petrecem ºi noi un sfârºit de sãptãmânã ca doi porumbei. Am primit cu bucurie acestã invitaþie ºi dupã ce i- am rugat sã ia ei copii, am stabilit locul întâlnirii ºi dupã o noapte la cort, o baie rece în apa râului, dupã cum se vede ºi în poze, ºi strângerea cortului, am purces la drum cãtre întâlnirea cu prietenii noºtrii care ne aºteptau pe partea cealaltã a Parângului. Profit de aceastã ocazie pentru a face ºi o micã, chiar foarte micã concurenþã topicului Transalpina, dar dacã tot sunt la poveºtile mele de vacanþã, îmi permit sã fac acest lucru, cu scuzele de rigoare. Ca ºi traducere a ceea ce urmeazã vã spun doar cã alãturi de pozele din aceastã micã escapadã voi pune ºi niºte filmuleþe, destul de sugestive, cu ceea ce se petrecea pe Transalpina în urmã cu 3 ani, mai exact în vara anului 2009, în momentul trecerii noastre prin aceste locuri. Mi- e dor de acele sentimente pe care le- am trãit în urmã cu 3 ani Exclamation . ªi spun asta ºi prin prisma faptului cã Transalpina a fost prima noastrã ieºire cu cortul, deci vã daþi seama cã prima iubire nu se uitã niciodatã. Mai cã îmi doresc ca toate drumurile din vârfuri de munte sã nu se mai amenajeze ºi sã rãmânã aºa cum sunt acum. ªi asta o spune un ºofer cu Astra G cu gardã foarte joasã. ªi spun asa în cunoºtinþã de cauzã Embarassed, pentru cã vã voi mai împãrtãºi ºi alte impresii ºi din alte locaþii Exclamation
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Aºa cum v- am promis alãturi de pozele de mai sus postez ºi filmuleþele primei noastre ieºiri cu cortul care s- a nimerit a fii tocmai pe Transalpina, aflatã în plinã amenajare. Din filmuleþele ataºate nu se vede acest lucru, dar vã rog sã mã credeþi pe cuvânt cã, cel puþin la momentul trecerii noastre pe acolo, mai mult de 5 maºini nu am întâlnit ºi acelea jeep- uri, pe când acum ne- am "pricopsit" cu o piaþã chiar în vârf de munte Evil or Very Mad. O mai mare prostie ca aceasta nu se putea inventa ºi cred cã autoritãþile locale nu sunt strãine de aceste "proiecte", care nu încurajeazã, ci dimpotrivã, trag înapoi, dezvoltarea turismului local. Cel mai bun exemplu este Rânca care nu se deosebeºte cu nimic de Pipera din Bucureºti!
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cam aºa se traversa Transalpina acum 3 ani. Trageþi voi concluzia: e mai bine acum sau era mai bine la începuturi? O searã bunã vã doresc!
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Reîntorcându- ne la poveºtile noastre, vã spun cã dupã ce am fãcut joncþiunea cu prietenii noºtri ºi dupã ce ne- am instalat în locaþia propusã de aceºtia, am plecat în recunoaºtere în jurul pensiunii unde am descoperit lucruri pe care, sincer, nici nu mã aºteptam sã le gãsesc. ªi este vorba despre niºte trasee minunate, de fãcut cu pasul, pentru poftã de mâncare, adicã scurte, abrupte ºi fãrã sã treci de douã ori prin acelaºi loc, baºca cã dacã nu vroiai sã ajungi la masã te puteai sãtura liniºtit cu murele gãsite în drum, ceea ce, de fapt, mie mi s- a ºi întâmplat. Aa, am uitat sã vã spun cã prima oprire a fost la un izvor de apã platã, izvor care alimenteazã o bunã parte a micii localitãþi, cãreia nici nu îi ºtiu denumirea, aflatã pe relaþia Novaci- Baia de Fier ºi care ar putea impresiona specialiºtii, dar ºi cârcotaºii, pe de- o parte pozitiv, datoritã faptului cã apa este rece, multã, bunã ºi negativ cã aceata izvoreºte aºa de neunde, nu existã staþie de captare ºi de epurare, nu este pãzitã ºi alte bazaconii. Eu(noi) am luat partea pozitivã a lucrurilor ºi ne- am sãturat de apã bunã.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR