Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Gata, hai cã v- am lãsat destul! V- am lãsat sã vã gândiþi bine cu cine votaþi, ca acum sã nu daþi vina pe mine cã din cauza poveºtilor mele sã vã fi luat valul ºi sã nu fi fost atenþi unde aþi pus ºtampila, v- am lãsat sã vã construiþi buncãrele necesare pentru a scãpa de sfârºitul lumii, v- am lãsat sã vã întâlniþi cu Ghiþã, unii mai înainte de portiþã, alþii, dimpotrivã, mai dupã portiþã, dupã posibilitãþi ºi sã- i spuneþi ce sentimente nutriþi pentru el, pe care le intuiesc ºi nu pentru cã aº fi din acelaºi regn animal, deºi, câteodatã, când mai "citesc" un pic mai mult, ºefa mai bagã câte o dedicaþie: "Iar te- ai îmbãtat ca porcu!", v- am lãsat sã uraþi ºi sã fiþi uraþi, dar acum gata ne întoarcem la poveºtile de la gura sobei, centralei, caloriferului, panoului solar, º.a. Nu voi purcede la drum înainte de a vã ura ºi eu un sincer LA MULÞI ANI 2013! fie ca anul ce a început sã vã aducã bucurii, împliniri ºi vacanþe cât mai multe ºi cât mai pline de întâmplãri plãcute, pe care sã ni le împãrtãºiþi ºi nouã. Dar sã ne întoarcem, darã zic, în anul de graþie douãmiidoisprezece, undeva prin luna lui Gustar (august), mai exact de unde am rãmas, respectiv de la week- end- ul petrecut pe lângã Novaci. Dupã ce am gãtat acel sfârºit de sãptãmânã a urmat concediul de odihnã propriu- zis, care a avut loc în perioada 17- 26.08.2012, dupã urmãtorul desfãºurãtor (în douã propoziþii): am expediat copii la mare ºi am plecat telelei! Pe unde ne- au dus roþile maºinii o sã mã întrebaþi (deºi nu prea cred asta) dar eu tot voi continua. Am ticsit maºina ca pentru un concediu cu cortul ºi am purces la drum cu þinta iniþialã Mãnãstirea Tismana, unde intenþionam sã campãm, dacã aveam unde. Am plecat la drum ºi o primã oprire am fãcut- o în oraºul Târgu- Jiu, oraº pe care nu îl vizitasem pânã atunci. Nu am fãcut rãu, cã ne- am oprit, pentru cã oraºul este foarte frumos , curat ºi plin de monumente foarte bine puse în valoare.
Skip ads

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dupã vizitarea oraºului Tg. Jiu ne- am îndreptat cãtre þinta noastrã iniþialã, mãnãstirea Tismana, unde am ajuns cu bine, dupã parcurgerea a cca. 30 km., undeva în jurul orei 11.00. Dupã ce am vizitat mãnãstirea, http://www.crestinortodox.r...smana-67962.html, am cãutat un loc de campare, loc pe care nu l- am gãsit, acest lucru obligându- ne sã ne cãutãm de drum, lucru pe care l- am ºi fãcut, luând- o retur cãtre Tg. Jiu.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cam cu 20 km. înainte de Tg. Jiu am vãzut un panou care ne spunea cã dacã o luãm la stânga de pe sensul nostru de mers ºi mergem 4,5 km., în poze o sã vedeþi panoul în oglindã, panou pe care l- am fotografiat la plecare, ajungem în Cheile Sohodolului. Cum în acel moment nu aveam nicio idee despre destinaþia noastrã, am decis sã ne îndreptãm cãtre aceste chei, experienþele anterioare dovedindu- ne cã alegerea unor astfel de forme de relief ni se potriveau mãnuºã. Dupã ce am traversat localitatea Runcu am intrat în Cheile Sohodolului, intrare care ne- a înfricoºat iniþial deoarece albia râului Sohodol, râu care traverseazã aceste Chei, era uscatã ca un fund de bebeluº protejat de faimoasele pampers, dar care pe mãsurã ce înaintam îºi revenea spectaculos, la nivelul scutecelor din bumbac (finet), adicã curgeau pe toate pãrþile (comuniºtii de o seamã cu mine ºtiu despre ce vorbesc) Embarassed. Lãsând proprietãþile scutecelor de- o parte, vã spun cã dupã ce am intrat cam 12 km. în interiorul Cheilor Sohodolului ne-am gãsit ºi un loc de campare unde ne- am instalat cu cãþel, cu purcel ºi am petrecut urmãtoarele trei zile. Sincer am avut noroc cã am gãsit acest loc mai mult datoritã faptului cã era într- o zi a sãptãmânii, vineri, când nu toatã lumea începuse sfârºitul de sãptãmânã. Spun asta deoarece, dacã în prima zi a sosirii noastre în zonã eram chiar un pic speriaþi de liniºtea din zonã, în urmãtoarele douã zile respectiv sâmbãtã ºi duminicã, Cheile au devenit neîncãpãtoare pentru mulþimea de "turiºti" veniþi cu o pãturã, un grãtar, o sticlã de vin de 10 l. ºi cu portbagajul plin de lãutari, care se revãrsau care mai de care pe malul micuþului râu Sohodol, încercând sã impresioneze cât mai mult pãstrãvii aflaþi în tranzit prin apele râului. Cât despre noi, aºa cum vã spuneam ºi mai sus, am petrecut trei zile, douã nopþi, la preþ minim, în ofertã figurând cazare, masã, odihnã, foc de tabãrã, piscinã, fitness, service pentru maºinã, º.a. , ce sã mai, neºte oameni deosebiþi! Razz
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dupã petrecerea celor trei zile, aºa cum aþi vãzut ºi în poze, am strâns "hotelul" ºi am plecat mai departe. Nu a fost de fapt o plecare mai departe ci mai degrabã o întoarcere, deoarece ne- am propus sã ajungem într-o locaþie foarte îndrãgitã de noi, dupã o vizitã anterioarã,M- þii Retezat. Ne-am întors deci cãtre Tg. Jiu, pe lângã care am trecut în vitezã ºi am intrat pe Valea Jiului. Dupã o oprire regulamentarã la Mãnãstirea Lainici ºi dupã ce ne- am fãcut ºi noi piaþa în Petroºani, am bifat ºi primul obiectiv turistic, Peºtera Bolii, situatã la câþiva kilometri dupã Petroºani. Am mai vizitat ºi în trecut aceastã peºterã, dar nu am avut "ºansa" pe care am avut- o de aceastã datã, deoarece atunci nu am vãzut mai nimic, dar nici nu am plãtit nimic. Acum am achitat taxa de intrare, în cuantum de 5 lei, pe care nu o regret deloc, pentru cã am ºi vãzut câte ceva în peºterã, am fãcut cunoºtinþã ºi cu un domn care cu uºurinþã ar fi putut deveni parlamentar, ruºine mie cã nu l- am propus la timp, dar am ºi aflat multe lucruri de la domnul care încasa taxa de intrare ºi care dupã ce ne- a indicat un obiectiv pe care sã nu îl ratãm în drumul nostru, ne- a împãrtãºit ºi câteva legende dacice de prin partea locului. Impresionaþi de cele vãzute ºi auzite am plecat mai departe ºi urmãtoarea oprire a fost un castru roman, de care ne- a spus domnul pomenit mai sus ºi pe care nu l- am fi gãsit/vãzut în veci.Mulþumim domnule taxator de la Peºtera Bolii!
Skip ads

  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Domnul de care vã pomeneam mai sus, propunere pentru parlament, este într- adevãr DOMNUL PET- MAN, cu un mesaj care depãºeºte cu mult (consider eu) oferta multor parlamentari aleºi în actualul Parlament.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Întorcându- ne la ale noastre vã propun atenþiei douã poze, una mai pãmânteascã ºi una mai nepãmânteascã, cãreia, consider eu, nu îi gãsesesc nicio explicaþie, deoarece e acolo de mulþi mulþi ani, dovadã fiind panoul cu prezentarea peºterii ºi cãreia nimeni nu i-a gãsit nicio explicaþie, pentru cã dacã s- ar fi întâmplat acest lucru, am fi avut discuþii .. Aºtept provincia!
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Interesanta aparitie(frumoasa si pestera),poate o voi vizita si eu(sper).
Drumuri bune,si asteptam relatari din excursii.Poate i-mi dai si un pont. Rolling Eyes
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mulþumesc frumos prietene necunoscut Optimus. Cât despre ponturi, ce pot sã zic, decât cã am fost ca o carte deschisã pentru toþi cititorii acestui post creat de mine, aºa cã dacã vrei mai multe amãnunte despre vreuna din locaþiile vizitate, doar spune- mi ºi se rezolvã. Întorcându- ne la poveºtile noastre,vã spun cã dupã vizitarea castrului roman, situat cumva la jumãtatea distanþei dintre Petroºani ºi Haþeg, cã d- aia mulþumeam eu mai devreme domnului taxator de la peºtera Bolii, pentru cã ne- a dat ca reper o amãrâtã de staþie de autobuz, cã panouri sau alte repere- ioc, staþie pe care v- o indic, la rândul meu, ca ºi reper pentru a vedea acest monument. Am ajuns ºi am rãmas în Haþeg, gãzduiþi fiind de un bun prieten. A doua zi dis de dimineaþã a început un periplu, chiar pelerinaj pot zice, zonal, care a debutat cu vizitarea mãnãstirii Prislop ºi s- a încheiat cu camparea în Retezat. Dar sã o luãm cãtinel: aºa cum spuneam, în dimineaþa zilei de 20.08.2012, dupã ce am mulþumit prietenului nostru pentru gãzduire ne- am îndreptat cãtre mãnãstirea Prislop, unde am vãzut cel mai frumos cimitir, dacã îmi este permis, de pânã acum, cimitir în care troneazã, la loc de cinste, mormântul ieromonahului Arsenie Boca, loc de pelerinaj pentru mulþi oameni. Nu vreau sã intru prea mult în amãnuntele care m- au determinat sã declar frumuseþea acestui loc, dar cel puþin pânã acum, nu am vãzut aºa aliniere, curãþenie ºi atâtea flori proaspete într- un singur loc ºi în acelaºi timp, într- un cimitir.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru tot ! Felicitari pentru ca ne oferi in detaliu despre zonele vizitate cu bune si rele si asta face ca sa ne usureze oarecum modul de a pune problema in fiecare zona. Eu personal ma inspir din calatoriile tale , cum am zis , si noi am devenit pasionati ai cortului si ne dorim cat putem sa vizitam toate locurile frumoase din tara. Anul acesta vrem sa incepem cu Valea Doftane(poate de pasti sa stam 2 zile pe acolo) apoi ar fi in vara un tur in Moldova ( manastiri si alte locuri de vizitat)cu plecare catre Sapinta ( cu o sedere de vreo zi-doua ) , si sa ne intoarcem catre Sighisoara - defileul Jiului . Asta ar fi un traseu .
Ma incantat iar foarte tare locatia de la vecinii nostri Unguri -Camping Thermal( o sa iti cer detalii mai exacte despre taxe in camping, locuri de vizitat, hipermarketuri , etc.) si parca as renunta 4 zile la mare sa vizitez aceasta locatie . Binenteles ca in toate aceste locatii as sta campat.
Ne a placut mult tare si la Lacul Sf. Ana si am zis ca poate anul asta sa mai stam un weekend acolo - e prea frumoasa zona sa nu o mai vizitam!
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mulþumesc frumos, stimate domn Gabi ºi la anul pe vremea asta, când o sã deschidem acest topic, sã vedem cã ceea ce constituia un vis, un gând, vis-a-vis de vacanþe, s- a ºi materializat. Toate zonele pe care þi le- ai propus a le vizita sunt foarte frumoase, mai puþin Valea Doftanei, despre care am ºi scris câte ceva, pe undeva pe aici prin topic. Aºa cã eu iþi doresc multã înþelepciune în planificare ºi, citez din Optimus, "drumuri bune". Reîntorcându- mã la poveºtile mele de vacanþã, vã spun cã am plecat de la Prislop, cu gândul de a ajunge la Sarmizegetusa. Am trecut, din nou, prin Haþeg ºi am luat- o pe drumul cãtre Caraº- Severin, drum pe care trebuia sã mergem cale de vreo 18 km. Dar cum adicã sã mergem noi aºa în linie dreaptã pânã la locaþia propusã ºi sã nu ne abatem puþin. Am fãcut, ceea ce am mai fãcut ºi altã datã ºi anume ne- am lãsat din nou pradã "curiozitãþii" ºi am dat curs invitaþiei unui panou aflat pe marginea drumului de a ne îndrepta cãtre o micã localitate, Densuº, pe numele ei, aflatã la cam 10 km. de ºoseaua principalã. Aºa cum spuneam am dat curs acestei invitaþii nu neapãrat datoritã curiozitãþii cât mai degrabã faptului cã cine ºtie când vom mai ajunge prin aceste frumoase locuri ºi nu vom fi vizitat ºi noi ceea ce, de fapt, constituie atracþia acestei mici localitãþi ºi anume o bisericuþã strãveche, citez "ridicatã pe ruinele unei construcþii din antichitatea secolului al IV- lea". Pun în continuare ºi un material cu detalii despre ceea ce veþi gãsi la Densuº, în caz cã veþi ajunge prin zonã. http://www.crestinortodox.r...ensus-67830.html. Sfat: nu ocoliþi localitatea în caz cã ajungeþi în zonã.
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Hai sã ne ºi destindem un pic, zic eu, ºi propunerea mea pentru acest lucru este o melodie pe care am auzit- o de mai multe ori cât timp am hãlãduit prin Þara Haþegului, unde altundeva, decât la Radio Haþeg, post de radio pe care l- am auzit prima datã pe timpul cât am stat la prietenul nostru, despre care am pomenit puþin mai sus. Post de radio cu muzicã popularã specificã zonei, pe care l- am cãutat ºi la radioul maºinii ºi care ne- a însoþit pe toatã durata sejurului nostru în acea zonã. Vã daþi seama cã a fost un playlist stufos dar melodia care mi- a atras atenþia ºi pe care vi- o ºi dedic este urmãtoarea: audiþie plãcutã!
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dupã vizitarea bisericii din Densuº, iatã- ne înfiinþaþi ºi la Sarmizegetusa, piatrã de hotar a neamului românesc ºi cu care, chiar dacã am pierdut la puncte în faþa romanilor, ne putem mândri. A fost, la acel moment, cam acelaºi lucru cu ceea ce se întâmplã în momentul de faþã, când leagãnul civilizaþiei romane, Italia, este cotropit, sub toate formele, de urmaºii dacilor din Sarmizegetusa.Ei ne- au luat aurul ºi femeile, dar ne- au implementat know- how- ul, pe când noi, în zilele noastre, le- am luat euroi, le- am dat femeile de bunã voie ºi nu le- am implementat nimic, ba dimpotrivã, îi furãm pe unde îi prindem. Deci, câºtigãtoare prin KO, Dacia! Dar hai sã vã arãt cam în ce consta know- how- ul acela de care vã pomeneam mai sus:
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR