Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • djfllo

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sub maneta de la frana de mana, daca scoti mansonul, este si acolo o piulita care pare ca ar regla ceva...

Are vreun efect asupra franii de mana sau nu ?
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
piulita este pentru numarul de dinti, nu are nici un efect, siguranta cade la fel(am mutat arcul ce tine siguranta pe partea din exterior sa vedem rezultatul maine); am schimbat azi si ferodourile vechi cu altele noi zimmerman (cele vechi avand un grade uzura si ovalizare peste limita bunului simt) si am lasat sabotii mai "moi" pana se mai aseaza ei la cateva franari, dar problema a fost ca inainte aveam 4 dinti la frana de mana, acum am 7 si la 8 ma chinui ceva sa il trag, dar a aparut alta problema, pedala de frana merge pana in podea si este moale (o idee mai tare decat cea de acceleratie) si nu franeaza aproape nimic si intra direct abs-ul, dar totusi chiar daca as regla tamburii pe spate sa nu prinda absolut deloc tot ar fi moale pedala? nu ar terbui sa fie solida cu/fara frana pe spate sau pedala de frana se intareste in functie de reglarea sabotilor pe spate?
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am incercat eu sa strang de la piulita de la manson si cum spune horaa doar regleaza nr de dinti eu am disc si pe spate si tot nu-mi tine cum trebuie frana...inca nu stiu cums e regleaza...Sad
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
trebuie facuta aerisirea instalatiei de frana corect si schimbat lichidul de frana daca nu l-ati schimbat in ultimii 2-3 ani. piulita de la maneta franei de mana regleaza la cati dinti incepe sa tina frana (normal de la dintele 3 trebuie sa inceapa sa se simta si de la dintele 5 sa blocheze roata)
Skip ads

  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut ! odata cu venirea iernii apar si problemele , am o vectra B iar recent de cand a cazut prima ninsoare dimineata m-am trezit cu frana de mana blocata [a inghetat cred] am eliberat-o dand cate un pic in fata si spate , pana a slabit dar nush cat de corecta e operatia . Astept alte sfaturi in caz ca mi se mai intampla sau sa preintampin astfel de probleme!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
nu mai trage frana de fana iarna, fie iti ingheata sabotii/placutele fie iti ingheata chiar cablul de frana
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor am fost astazi la service sa-mi regleze frana de mana am un astra g caravan si am discuri si pe spate si mi-a spsu ca trb schimbati sabotii? E adevarat? Nu tine de placute frana de mana? Multumesc anticipat
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Pai daca ai discuri ! de unde sa mai puna si saboti ...schimba,,meseriasul,, ca te pacaleste
Skip ads

  • mihaidarie

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2013

  • Mesaj Privat
o fi vrut sa zica placute in loc de saboti. dar dc vrei sa reglezi frana de mana? la cati dinti blocheaza roata?
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Deaia intreb ca nu stiu....Dupa loc tine ok...dar dak am de exemplu 20 Km si o trag nu blocheaza...La 7 Dinti mai sus nu se duce! Deci placutele sunt de vina?
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut baieti.
Ajutati-m ava rog cu un sfat.
Am schimbat discurile si placutele de frana spate al Vectra C si la una din roti nu am mai putut rinde stutul de la cablul franei de mana de suportul din fier.
Cum pot slabi cabul de frana de mana ca sa pot prinde acel stut la loc ?
Va multumesc.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la astra G, sub mansonul de piele care inveleste manerul franei este o tije filetata care are rol de intinzator. Slabesti piulita aceea, agati stutul si strangi la loc (reglezi). O alta varianta ar fi sa scoti cablul din toate prinderile de pe caroserie (niste cleme din plastic) scurtandu-se astfel distanta dintre mijlocul masinii si roata (suma lungimilor a doua catete este mai mare decat lungimea ipotenuzei) dupa care agati ce ai de agatat si pui totul la loc.
Skip ads

  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
multumesc mult Dorin.
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
m-am chinuit sa scot acel manson de piele si nu am reusit.
cum se scoate acel manson?
multumesc.
  • ovi_v

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
la vectra C 1,9 dti are o imbracaminte din plastic. E in partea stanga a cotierei, si cred ca se poate demonta doar mutand scaunul in fata sau in spate
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Am incercat asta dar nu am reusit sa o desprind de pe maneta.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
incearca varianta cu desprinderea cablului din cleme (sub masina sunt niste cleme metalice care tin cablul sa nu atinga pe jos sau pe la componentele in miscare)
  • aandy

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am o Astra G caravan si va trebui sa ma ocup de acest minunat cablu pentru frana de mana. La mine cand am schimbat acum cateva zile jantele cu anvelopele de vara si am observat ca dupa ce trag si las maneta frana de mana, pe dreapta spate ramane roata blocata . Dupa mai multe pedale de serviciu aceasta isi mai da drumul insa nu complet. Sau daca trag iar frana de mana - nu mai tine.
Problema pe care am vazut-o , din cauza drumurilor noastre am intrat in iarna aceasta in o mare groapa si am lezat , turtit acel copex metalic (imbracaminte) acelui cablu metalic de tractiune .
Problema e ca eu am folosit toata iarna frana de mana si in weekend-ul acesta sa vad avariile produse .
  • stre3t

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Salut , de unde se strange frana de mana la Astra f caravan 1.6 16v din 98? daca se poate sa imi spuneti si mie
  • ovidiu_82

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z12s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2012

  • Mesaj Privat
sall ,am schimbat placutele de frina pe spate si acum observ ca nu tine bine pe spate ,are cineva o parere de ce,nici frina de mana aproape ca nu tine deloc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR