Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut, tocmai ce mi-am achizionat un opel vectra B x16xel din 1996, iar cand merg cu masina mi se aprinde martorul ABS in bord doar dupa ce ating viteza de 60 km/h sau o depasesc si ramane aprins pana opresc motorul . Mentionez ca pana in 60km/h nu am probleme cu acel martor. Cum as putea verifica senzorii abs cu un multimetru sau care ar fi cauza?


Ultima modificare facuta de dolc3_sell la Vin 03 Jun, 2011 7:25 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Verifica cupla electrica a ABS ului sa nu ai intrerupere pe circuit si pune masina pe OPCOM (diagnoza) sa-ti sterga erorile!
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Verifica cupla electrica a ABS ului sa nu ai intrerupere pe circuit si pune masina pe OPCOM (diagnoza) sa-ti sterga erorile!

Si cu dezaburirea ce sa fac? Siguranta de la dezaburire am masurat-o si este buna. Sa fie ars releul sau butonul?
  • Ady111

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
dolc3_sell a scris:
D_M_G a scris:Verifica cupla electrica a ABS ului sa nu ai intrerupere pe circuit si pune masina pe OPCOM (diagnoza) sa-ti sterga erorile!

Si cu dezaburirea ce sa fac? Siguranta de la dezaburire am masurat-o si este buna. Sa fie ars releul sau butonul?

Inlocuieste releul cu un altul si vezi daca asa functioneaza, banuiesc ca sunt toate la fel. Daca nu merge nici asa inseamna ca e intrerupt circuitul, poate chiar pe la geam.
Skip ads

  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Nimeni care stie?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Sa stie ce? Ti s-a raspuns la ambele intrebari.
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:Sa stie ce? Ti s-a raspuns la ambele intrebari.

Vreau un raspuns de la cineva care a intampinat aceasta problema, care dupa ce depasea o anumita viteza se aprindea absul.
  • flovy

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am avut aceasta problema am curatat senzorii de la abs iar acum e ok
Skip ads

  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
flovy a scris:Si eu am avut aceasta problema am curatat senzorii de la abs iar acum e ok


Se aprindea martorul abs la o anumita viteza sau se aprindea aleatoriu? Multumesc pentru raspuns.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
dolc3_sell - banui ca tu vrei un mecanic sau electrician care repara masini prin simpla consultare a unui glob magic de sticla..
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:dolc3_sell - banui ca tu vrei un mecanic sau electrician care repara masini prin simpla consultare a unui glob magic de sticla..

Nu, dar ma gandeam ca poate s-a confruntat cineva cu aceasta problema si stie ce trebuie facut.
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Chiar nu s-a confruntat nimeni cu aceasta problema?
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
1.Se face diagnoza ,se merge in proba si se monitorizeaza vitezele masurate de senzori pe fiecare roata...normal daca in mers diferentele sant mai mult de 5% o ia razna ABS-ul.
2.Se curata senzorii de la roti,ei fiind magnetici aduna in timp reziduuri si influenteaza valorile masurate.
3.Poti avea una din roti de alta dimensiune.
4.ABS-ul fiind element de siguranta la variatii mari ale tensiunii (scadere) din instalatia electrica face acelasi lucru intra in avarie imediat.
Eu as incerca sa-i curat ca este oricum o operatiune de intretinere ,apoi diagnoza in mers si cand se va aprinde becul o sa stii si ce are imediat si sigur.
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:1.Se face diagnoza ,se merge in proba si se monitorizeaza vitezele masurate de senzori pe fiecare roata...normal daca in mers diferentele sant mai mult de 5% o ia razna ABS-ul.
2.Se curata senzorii de la roti,ei fiind magnetici aduna in timp reziduuri si influenteaza valorile masurate.
3.Poti avea una din roti de alta dimensiune.
4.ABS-ul fiind element de siguranta la variatii mari ale tensiunii (scadere) din instalatia electrica face acelasi lucru intra in avarie imediat.
Eu as incerca sa-i curat ca este oricum o operatiune de intretinere ,apoi diagnoza in mers si cand se va aprinde becul o sa stii si ce are imediat si sigur.


Multumesc frumos pentru raspuns, am sa-ti urmez sfaturile. Este cumva vreun tutorial pe forum despre cum se curata senzorii ABS si cum se dau discurile spate jos pentru a putea curata senzorii?
  • hstelian

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Omega 2002 X25dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salutare
Am si eu aceeasi problema , am fost la tester si mi-a spus ca este senzorul fata stanga , am luat un alt senzor am schimbat senzorul cu problema
si la fel, am ridicat masina pe cric ca sa curat senzorul si locul unde citeste pe planetara si am constatat ca coroana aceea dintata de pe planetara unde citeste senzorul este crapata
uitate daca si la tine este acceasi problema
eu am un senzor de rezerva acum
sa nu cumperi si tu senzorul si sa nu ai nevoie de el
si eu am un vectra b caravan 1,6 16V
iar problema o rezolv numai daca schimb planetara
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
hstelian a scris:salutare
Am si eu aceeasi problema , am fost la tester si mi-a spus ca este senzorul fata stanga , am luat un alt senzor am schimbat senzorul cu problema
si la fel, am ridicat masina pe cric ca sa curat senzorul si locul unde citeste pe planetara si am constatat ca coroana aceea dintata de pe planetara unde citeste senzorul este crapata
uitate daca si la tine este acceasi problema
eu am un senzor de rezerva acum
sa nu cumperi si tu senzorul si sa nu ai nevoie de el
si eu am un vectra b caravan 1,6 16V
iar problema o rezolv numai daca schimb planetara


Multumesc frumos pentru raspuns, insa am rezolvat problema de ceva timp. Am schimbat coronita fisurata cu una cumparata second-hand cu 30 lei de la dezmembrari(este tipla coronita).
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am patit si eu la fel cu becul de ABS, se aprindea dupa 90 km/h. Am avut defect un cauciuc era deformat si dadea senzoru informati gresite.
  • Gabriel96

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1996 1.6 16v X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
hstelian a scris:salutare
Am si eu aceeasi problema , am fost la tester si mi-a spus ca este senzorul fata stanga , am luat un alt senzor am schimbat senzorul cu problema
si la fel, am ridicat masina pe cric ca sa curat senzorul si locul unde citeste pe planetara si am constatat ca coroana aceea dintata de pe planetara unde citeste senzorul este crapata
uitate daca si la tine este acceasi problema
eu am un senzor de rezerva acum
sa nu cumperi si tu senzorul si sa nu ai nevoie de el
si eu am un vectra b caravan 1,6 16V
iar problema o rezolv numai daca schimb planetara


Nu e necesar sa schimbi planetara. Si la mine era exact la fel, cronita de pe planetara din stanga era rupta. Am cumparat la set 2 buc, ca sa nu dea cumva erroare senzorilor la citire, unu fiind nou si unu uzat(era cam rugunit) . Au fost puse pe planetare la cald. Incalzite se dilata exact sa sa intre la loc, si de atunci nu am probleme.
  • hstelian

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Omega 2002 X25dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Gabriel96 a scris:
hstelian a scris:salutare
Am si eu aceeasi problema , am fost la tester si mi-a spus ca este senzorul fata stanga , am luat un alt senzor am schimbat senzorul cu problema
si la fel, am ridicat masina pe cric ca sa curat senzorul si locul unde citeste pe planetara si am constatat ca coroana aceea dintata de pe planetara unde citeste senzorul este crapata
uitate daca si la tine este acceasi problema
eu am un senzor de rezerva acum
sa nu cumperi si tu senzorul si sa nu ai nevoie de el
si eu am un vectra b caravan 1,6 16V
iar problema o rezolv numai daca schimb planetara


Nu e necesar sa schimbi planetara. Si la mine era exact la fel, cronita de pe planetara din stanga era rupta. Am cumparat la set 2 buc, ca sa nu dea cumva erroare senzorilor la citire, unu fiind nou si unu uzat(era cam rugunit) . Au fost puse pe planetare la cald. Incalzite se dilata exact sa sa intre la loc, si de atunci nu am probleme.


si de unde ai luat setul si ce marca?
ma intereseaza si pe mine
ca ma dispera deja martorul ala din bord(ABS) Very Happy
  • shani

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
dolc3_sell a scris:Salut, tocmai ce mi-am achizionat un opel vectra B x16xel din 1996, iar cand merg cu masina mi se aprinde martorul ABS in bord doar dupa ce ating viteza de 60 km/h sau o depasesc si ramane aprins pana opresc motorul . Mentionez ca pana in 60km/h nu am probleme cu acel martor. Cum as putea verifica senzorii abs cu un multimetru sau care ar fi cauza?


SPUN-MI SI MIE DACA AI REZOLVAT PROBLEMA, DEOARECE AM SI EU ACCEASI PROBLEMA.

ILIE_LEO2000@YAHOO.COM
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR