Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu ma mir ca nu se baga nimeni. Nu mai sunt meseriasi in tara asta. Toti vor sa faca 60-100 de lei in 10 minute... eu m-am chinuit sa gasesc om sa imi incarce tusul la o imprimanta... 60 incarcatul sau 300 tot cartusul la o imprimanta ce nu valoreaza 150 de lei
Skip ads

  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
@alexx1402: Sincer, la câþi bani am aruncat pe mufe, cabluri ºi alte minuni .. asta ar fi ultima problema, important e sã rezolv problema ºi sã-l montez. Singura problema este cã mã încurc iar cu poºta si dureazã foarte mult pânã ajunge .. dacã aºtept iar 2 luni, mã urc pe pereþi Very Happy

Presupun cã transport prin DHL e mult prea mult ...

Sã vãd ce rezolv cu @jgyprime ºi vedem. Mersi pentru ajutor!

@horaa: aºa este, ai perfectã dreptate.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Prin deutsche post in maxim o saptamana ajunge plicul in ro. Mai dureazã vreo 3 zile pana ajunge cablul la mine dupã ce îl command.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
fullrespect a scris:Sã vãd ce rezolv cu @jgyprime ºi vedem.
diseara ajung la magazin sa vad ce au si ce nu au...
am vazut ca aveau mai demult mufe tata, dar mama nu stiu...
daca gasesc cumpar, iti fac cablul si ti-l trimit...
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu stiu in oradea un butic de prostii de genul. Eu de acolo mi-am cumparat mufe si alte cele cand am avut nevoie la 1-2 lei
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Ok jgyprime, aºtept un semn, mersi! Eu mai am ºi aceastã mufã:



dar nu m-a ajutat cu nimic. Nu ºtiu dacã toþi cei 5 pini sunt conectaþi, am desfãcut-o dar peste lipituri este turnat cauciuc plin ºi este efectiv imposibil sã vezi ce-i acolo. Dacã ar fi toþi cei 5 pini conectaþi, ar merge ºi un cablu Mini USB tata - USB A mama/tata.

@alexx1402: nu de cât dureazã din De în Ro sã ajungã îmi e teamã, ci de cât dureazã sã ajungã la mine din momentul în care coletul este preluat de poºta rromânã.

@horaa: ºi în Ploieºti sunt, dar nu am gãsit decât Mini USB mama, atât.
  • djuac

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
In sfarsit a aparut si coletul meu la posta romana....cel putin asa apare pe site-ul lor. Teoretic ar trebuii sa ma prezint incepand cu data de 15.02 sa il ridic...acelasi lucru si la mine.la fix o luna dupa ce l-am comandat a sosit in tara.Sa vedem acum cu acel cablu de prelungire pe unde il gasesc.
Intrebare: Acesta ar fi suficient de lung (60 cm) ? https://techstar.ro/246-set-...e-marca-auto.html
  • Bogdan101996

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2015

  • Mesaj Privat
fullrespect a scris:Ok jgyprime, aºtept un semn, mersi! Eu mai am ºi aceastã mufã:



dar nu m-a ajutat cu nimic. Nu ºtiu dacã toþi cei 5 pini sunt conectaþi, am desfãcut-o dar peste lipituri este turnat cauciuc plin ºi este efectiv imposibil sã vezi ce-i acolo. Dacã ar fi toþi cei 5 pini conectaþi, ar merge ºi un cablu Mini USB tata - USB A mama/tata.

@alexx1402: nu de cât dureazã din De în Ro sã ajungã îmi e teamã, ci de cât dureazã sã ajungã la mine din momentul în care coletul este preluat de poºta rromânã.

@horaa: ºi în Ploieºti sunt, dar nu am gãsit decât Mini USB mama, atât.

Încearcã si vezi daca sunt sau nu conectați.
Indicatorul cumpãrat de tine are mufa USB pentru conectare? Eu pe acasa am mai desfãcut mouse-URI de calculator, care se prindeau in placa mouse-ului in 5 fire, deci probabil toate 5 erau conectate. Poti încerca si asta, desfa un mouse de pe acasa si vezi daca te ajuta.
Skip ads

  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Indicatorul are mufã Mini USB mama, adicã aºa:




@djuac: la mine de când a apãrut la poºtã în sistem, a mai durat aprox. 2 sãptãmâni pânã am primit avizul.

Acel cablu de 60cm am vrut ºi eu sa-l cumpãr, dar nu cred cã ajunge, va trebui sã stai cu mufele OBD pe bord ceea ce este chiar aiurea. Un cablu de 100cm ar fi fost suficient ca sã poti ascunde mufele sub bord, dar nu gãseºti pe nicãieri în Ro decât cu mufã OBD2 mare, iar nouã ne trebuie slim ca sã putem monta ºi capacul de deasupra mufei de pe masinã.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nici un cablu mini / micro usb la usb nu va avea decat 4 pini conectati.
orice cablu usb USB type A male sau female (ala de se baga in calculator) are doar 4 fire conectate.

eventual mai sunt unele ecranate care au si carcasa exterioara a mufei usb conectata la ambele capete.
dar cablul asta nu e cu 5 fire ci tot cu 4.
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Uite aici exact ce trebuie: http://www.usbfirewire.com/uextendminib.html dar sunt în State.

@jgyprime: ºtiu ce zici, mufele USB A au doar 4 papuci, dar dacã scurtcircuitez pinii 4 ºi 5 în mufa mini USB, ar trebui sã fie ok. Oricum am testat ºi cu cablu OTG mini usb - usb + adaptorul postat de mine mai sus ºi nu funcþioneazã, lucru ce era de aºteptat.

E clar cã funcþioneazã numai cu cabluri aºa:




sau cu cablu extensie OBD2.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
fullrespect nu ai noroc...
Nu au nici un fel de mufa mini usb...
Au doar cabluri mini usb clasice care nu te ajuta...
Cred ca solutia e ori sa cumperi de pe ebay mufele si cablul de unde iti vine la indemana, ori sa-ti prelungesti cablul original...
Skip ads

  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
M-aº fi mirat sã aibã Very Happy Mersi pentru suport! Pe cablul original îmi e puþin teamã sã umblu, mi-e sã nu-l fac praf, e destul de firav.
  • djuac

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
@fullrespect...e corect ce spui cu mufa slim...dar ia arunca un ochi aici
http://autoecu.ro/Cabluri-a...gitor-obd2-100-cm

mufa care intra in portul masinii este slim si cealalta o putem pitii pe sub bord pe undeva
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nu este destul de micã. O sã vezi când primeºti jucãria cã mufa OBD pe care o are este foarte micuþã ºi cu toate acestea, capacul se închide puþin forþat. Cu mufa acelui cablu 100% nu se va mai închide, cred cã are cel puþin 1 cm în plus ºi e destul sã nu se mai închidã.


Ultima modificare facuta de fullrespect la Mar 14 Feb, 2017 2:43 pm, modificat de 3 ori in total
  • djuac

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
e atunci astept sa vad solutia cu prelungirea de mini usb....daca gasesti o solutie ia-ma si pe mine in calcul cu un cablu...plata+ cinste evident.
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Update: am fost pe la 3 electroniºti ºi nu se bagã nimeni sã prelungeascã cablul original, toþi au spus cã sunt ºanse mari sã-l stricãm ºi am pus-o. Toþi ºtiau de problema lipsei cablurilor mini usb cu 5 fire, dacã aº fi gãsit mufele necesare, poate fãceam o treabã.

@djuac: Cu cea mai mare plãcere te ajut, dar momentan sunt într-o înfundãturã. Eu zic sã te interesezi ºi tu peste tot de o soluþie, poate unul din noi reuºeºte s-o ducã la capãt. E o problemã destul de delicatã cu prelungirea cablului ºi nu vreau totuºi sã ajung sã apelez iar la poºta românã cã turbez.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La Posta, coletele / plicurile care nu necesita vamuire (adica cele un UE) ajung in timpi rezonabili, aproximativ o saptamana. Am avut surpriza sa primesc un plin din UK dupa 3 zile de la expediere.
  • fullrespect

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Dupã ce am încercat numeroase variante sã prelungesc cablul fãrã rezultat, pânã la urmã fac un compromis ºi cumpãr un prelungitor OBD2 de 60cm care ar trebui sã fie suficient pentru a-l poziþiona unde l-a pus ºi alexx1402.

Cablul original are ~150cm lungime, iar dupã calculele / simulãrile mele, cei 60cm extra sunt suficienþi pentru poziþionarea device-ului în colþul din stânga, cablul fiind mascat pe sub bord ºi chedere.

@djuac: eu am comandat cablul de aici: https://techstar.ro/246-set-...e-marca-auto.html ºi sper ca mâine sã ajungã. Revin cu rezolvarea, sper.
  • djuac

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2011

  • Mesaj Privat
am luat si eu jucaria azi...am platit decat 21 lei vama si cei 8 lei taxe postale bla bla bla....in total 29 lei.deci se merita sa iei de pe aliexpress.
vedem acum cu prelungirea de cablu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR