Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
De vreo 2 saptamani am pierderi mari de antigel, pe sub masina. Ma duc azi la un service, o ridica mecanicul pe elevator si decreteaza: e termoflotul dus.
Intru pe forum si vad ca nu prea are legatura cu racirea. Nu am ulei in vasul de expansiune.
Pot sa am scurgeri de antigel pe la termoflot? sau o fi pe la pompa de apa, care e cam batranica...
Skip ads

  • fanu

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu cred ca termoflotul este dus ,eu am patito cu termoflotul, mi sa spart iarna si am avut ulei in vasul de expasiune ,lam schimbat si de atunci nici o problema .cel mai bine ar fi sa te uiti la pompa de apa ,Scurgeri pe la termoflot nu cred ,ai o garnitura care in cel mai rau caz pierzi ulei dar nu antigel ,am patito si stiu, sa nu fie garnitura coapta ,totusi verifica am o zafira y20 dth acelas motor hai sper sai dai de capat salutare
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@NATS - verifica in habitaclu la picioare daca este uda tapiseria cu antigel (este dulceag si uleios) si daca da atunci e problema la o-ringurile de la caloriferul din habitaclu si in acest caz gasesti tutorial de schimbare a lor in sectiunea tutoriale. daca lasa balta sub masina atunci e pe la o imbinare, furtun sau pompa de apa mai rar de la termoflot la motorul de 2.0 diesel doar la cele de 1.7 diesel este o problema cunoscuta. bafta la reparatii
  • emilpetrea

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2009

  • Mesaj Privat
salut,ma confrunt si eu cu aceeasi problema am gasit pete uscate de antigel pe termoflot in partea de jos si intr-un alt loc undeva mai in dreapta cam la acelasi nivel cu termoflotul,loc din care cred ca a patat si cutia de viteze. are cineva ideie care ar putea fi problema?
Skip ads

  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
la mine rezolvarea a fost schimbarea termoflotului (care nu e tocmai ieftin). repet inca o data, nu aveam ulei in vasul de expansiune, dar pierdeam lichid in draci. cu ocazia asta, am schimbat si lichidul de racire.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai daca ai rezolvat-o schimband termoflotul atunci acolo a fost problema... logic
  • emilpetrea

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema,a fost mult mai simplu decit ma asteptam,la motoarele de 2.0 nu prea cade termoflotul. Am dat bateria si tava jos si am identificat imediat pe unde pierdeam antigelul.Pe blocul motor deasupra cutiei de viteze aveam un capac care initial am crezut ca este termostatul,l-am demontat are doar 2 suruburi si un oring inauntru,am schimbat oringul dupa 2 zile de asteptari(timpul pina mi-a venit oringul pe comanda) si am scapat. Pretul oringului variaza intre 5 si 10 lei depinde in cite zile preferi sa-ti fie livrat.Atentie in momentul in care puneti capacul (construit din antimoniu cred) la loc sa il stringeti la simtul miinii ca la mine s-a rupt o ureche si a trebuit sa merg la dezmembrari sa caut alt capac(50 lei).Unul nou si original costa 100 de lei si dureaza pina este livrat .
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
multumim de informare. era super daca puneai si o poza cu acel capacel si unde este dispus ca sunt sigur ca multi ar fi interesati... esti primul la care am auzit de acea problema...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR