Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • cova_cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut,

Nu s-a verificat compresia, deci implicit nu s-au citit eventuale valori.
S-a ajuns la concluzia de verificare a motorului din eroarea primita la cele doua diagnoze. Si probabil vreo situatie similara cu care s-a lovit mecanicul si care o fi fost solutionata astfel. Smile

De aceea am cerut un 2nd opinion. Mersi!
Skip ads

  • ParereaMea

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2000 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Aceiasi probl ca si cova_cos(apropos sa nu ti treaca prin cap sa desfaci motorul !) o am si eu .identica cap coada pot spune ! cu clipit cu tot !Am incercat alta bobina ,noua ...la fel .am facut compresia ...ca din fabrica ;aproape 15 pe toti cilindrii (asta la masina cu peste 200k)deci nu s supapele .la ce am citi pe forum m am gandit ca ar mai fi injectoarele care le am verificat vizual cum stropesc dar asta nu se pune.dupa ce am bagat un aditiv in benzina si dat forja vreo 20 de km ,masina a mers perfect o perioada de cateva luni ,vreo doua !incredibil dar s a stins si senzorul de noxe !am mai bagat de vreo 3 ori aditivul de curatare sist de injectie dar minuni n a facut .merge bine cateva zile saptamani si de la capat .plus consumul de tanc .din ce a mai scris si colegul de forum mai sus plus aditivul pt injectie care totusi face masina sa mearga bine,chit ca doar o perioada , trag concluzia ca nu i ECU !daca ar fi ecu as putea baga si mama aditivului ca tot degeaba !sapt viit o sa i fac o curatare de injectoare .daca nu o fi nici asta o sa o vand sa si bata capul altcineva cu ea .cand merge bine mi e draga de nu mai pot chit ca oricum si cand mergea bine tot lua in oras 11 -12 %.masina o am de cativa ani buni si nu m a lasat in drum niciodata ,de asta ii mai acord o sansa Smile !a vazut la mine doar benzina buna ,filtre schimbate des ,ulei bun si ala schimbat la 6000-7000! Mecanicii mioritici mi au recomandat tot ca si tie;supapele schimbate!dar pe ce baza daca compresia i buna ?care si mai de care cu idei fara nici o baza dar cu o manopera uluitoare !dupa curatare te anunt daca s a schimbat ceva Smile!numai bine !cam lung primul meu post,nu?Geo30 cum ai curatat injectoarele artizanal ?,de curiozitate !
  • Geo30

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Foarte simplu. Dupa ce le dai jos , pui doua fire pe cei doi pini ( cu ajutorul a doua bucatele de tub taiat dintr-o mina de pix sau am mai auzit pe aici cu betisoare de urechi ) pui decarbusol in borcan , introduci varful injectorului in borcan ( cam un cm ) , cu o seringa dai cu decarbusol in injector iar un prieten sa dea impulsuri scurte de la baterie cu cele doua fire pana vezi decarbusolul din borcan putin murdar . Se scoate injectorul din borcan si cu seringa se mai introduce decarbusol si iar impuls pana ai sa vezi ca acesta incepe sa pulverizeze . La mine a dat rezultate ...dar in cazul in care injectorul este foarte infundat sau dus ar fi cazul o interventie profesionala. Atentie la impulsuri , firele sa fie mai lungi sa nu faca scanteie aproape de solutie pericol de incendiu. Succes!
  • addyy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut. stie cineva ce este eroarea 1217. Motor z16 xep. Multumesc. Daca da ce solutie are.
Skip ads

  • ParereaMea

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2000 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Merci de informatie geo30!addyy 1217 e ceva legat de pedala de acceleratie . 1217 pedal position sensor circuit c.circuit intermittent.dar nu despre asta era vorba in acest topic si mai exista si functia search si te trimitea direct la raspuns !dar e mai simplu asa sa postezi unde apuci ,nu?
  • addyy

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc si scuze. Am vazut ca topicul e cod eroare P0301 si am crezut ca aici trebuie postat.
  • ParereaMea

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2000 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Nici o problema Smile!si eu is nou dar am studiat mai intai care,cum si ce e pe aici !numai bine !scuze daca am fost prea acid !
  • cova_cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Merg joi cu masina in service pentru a lua compresia.

@ParereaMea: Mersi pentru sfaturi! Incerc si eu un aditiv pana joi, sa vad daca se schimba ceva. Azi am mers cu ea, asa 'subrezita' ca mi se facuse dor. Sad
Sa-mi zici dupa ce cureti injectoarele daca s-a schimbat ceva, te rog.

Cele bune!
Skip ads

  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@vali_c - am mers 150 km in trei, pentru ca mi s-a stricat masina pe autostrada si nu am avut de ales, iar motorul nu s-a stricat.
Eroarea aparuta in bord pe autostrada era P0303 "mysfire cylinder 3"
De destept ce sunt am si cumparat o bobina a doua zi pentru ca eram eu sigur ca de aici se trage beleaua, dar graba strica treaba.
La o simpla masurare a compresiei de catre mecanic a reiesit compresie 0 (zero) pe cilindrul 3, deci nu bobina era de vina, am dat banii aiurea pe ea.
De vina a fost o supapa de evacuare sparta, lipsea o bucata din ea.
S-a rezolvat bineinteles prin inlocuirea supapei (de fapt le-am schimbat pe toate de pe evacuare - 8 buc).
Deci, mergeti la mecanic intai.... nu doar bobina da eroare P030x.
  • cova_cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Am dus-o si in alt service pentru verificari.
Intamplarea face ca avea in lucru un Opel cu aceleasi simptome. Cu motorul desfacut. Sad

La compresie au iesit valori standard drept urmare "chirurgia" este urmatoarea etapa.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca valorile compresiei sunt OK.,despre ce "chirurgie" vorbesti...?!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cova_cos trimite-mi pe pm numele celui care l-a reparat, unii se pricep altii nu.
Skip ads

  • cova_cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ce am inteles eu:

- missfire tot pe cilindrul 1
- compresie ok

Si ca 'buba' ar fi la garnituri, supape...
  • cova_cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu: Ti-am dat pe pm.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu am primit nimic, imi spui doar numele si ce facea de ai ajuns sa-l repari.
  • cova_cos

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ciudat, ca iti dadusem mesaj privat. Scriu aici, daca sunt informatii care se abat de la regulament pls delete.

In urma cu aproximativ doi ani nu mai avea forta motorul, cand acceleream. De regula se intampla cand se incalzea. Nu se manifesta ca acum (tremurat, mers in 3 pistoane, etc.) ci efectiv apasam pedala de acceleratie pana la fund si nimic.
Doua diagnoze si mi s-a spus ca este pedala de acceleratie. Pentru ca aveam dubii in privinta corectitudinii diagnosticului am apelat la un prieten care are tot un Astra 1.6 si am inlocuit pedala de acceleratie cu a lui. Evident, same story.

Ulterior, in urma unei noi constatari plus cateva research-uri facute de mine am ajuns la concluzia ca este ECU. Adaug aici ca prietenul la care apelasem pentru pedala de acceleratie a avut exact aceleasi probleme care s-au rezolvat cu reparatie ECU.

Am trimis ECU prin curier (eu sunt din BV) si in cateva zile a venit reparat (cenzurat). De atunci a mers fara probleme, pana acum cand repet, simptomele sunt altele.

Numai bine!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Defectul de atunci era cu totul altul, evident din ECU si nimeni nu repara 'profilactic' pentru alte defecte care pot sa apara. Considerentele sunt clare, de ce sa repari aiurea, poate faci rau desi esti bine intetionat, poate aparea dupa x ani si y kilometri deci mai ai un client si tot asa.
Deci M a rezolvat problema de acceleratie si nu o mai ai, garantie pe viata la reparatie nu o ai si nici pe intregul ECU ca cine stie ce mai pica prin el, unul nou care este o caruta de bani are garantie 2 ani (ceva pe acolo) dar vine ' virgin' si trebuie softat si programat in reteaua de service Opel ca altfel nu ai garantie, adica alti bani.
Unul second ai garantie cateva zile, merge sau nu, este un produs second hand si asta este. Acum si astia stiu sa le monteze, softeze, programeze, dar doar unii, restul sunt cu pluta. Tine cont ca trebuie verificata si instalatia (cablaraia) ca cine stie ce soarece a fost in vizita sau baterie moarta sau borne baterie balalau de ai si 19V pe sistem.
Cum nu te descuri cu mesaje private PM ma suni 0753-03 04 04 si ma gasesti si la taraba Publicitate sa-ti spun la cine sa te duci in urbea ta, garantez pentru el. Sa-l faci colet pentru M sau mie este pierdere de timp, bani, iti spun la tel si restul ca e multe Laughing
  • diandra

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2015

  • Mesaj Privat
Va rog frumos cine ma poate ajuta cu o bobina de inductie adica sa m imprumute o ora jumatate va rog frumos din arad 0747962610 am opel astra g z14xe 14 benzina 66kw 90 cp,am schimbat bujii noi ngk,filtru benzina curatat clapeta de acceleratie tot la fel imi da missfire pe pistonul 3 va multumesc anticipat
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Intreaba aici https://www.clubopel.com/vie...p=1843598#1843598
Sau https://www.clubopel.com/vie...p=1841877#1841877
sau https://www.clubopel.com/vie...p=1823382#1823382
sau https://www.clubopel.com/vie...p=1841849#1841849
Merge si este identica cea de Z16XE , un motor mai des intalnit.
  • diandra

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2005 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2015

  • Mesaj Privat
va multumesc frumos Domnu Dan pentru ajutor
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR