Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu pentru y13dt-ul meu am dat 900lei pe tot ce-mi trebuia la schimbul distributiei (inclusiv garnituri, matic & etc) , mai putin uleiul, pe care am dat 250lei, insa asta e moftul meu caci am vrut un ulei cat mai calitativ, insa tot ce am luat e original si luat direct, nu prin combinatii.
In rest manopera a fost 2 beri Wink.
Skip ads

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
suuper Smile

eu la corsa am dat parca vreo 500 lei si am pus ulei 0w30 castrol edge, ulei in cutie si lichid de frana originale GM...toate filtrele mann...vezi la garajul meu dar mi-a facut totul un amic care lucreaza la opel.daca mergeam la ei...ma rupeau la portofel.

Sa fiu si on topic...opel nou nu voi cumpara din cauza pretului mare la revizii si service...la serviceurile autorizate. sa nu uit si deprecierea masinii.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
garanjul tau e gol Razz Smile.
Oricum, nu stiu sincer daca conteaza atat de mult asta.
Mie cel mai mult imi pasa de tinuta de drum si senzatia de siguranta pe care mi-o ofera o masina.
Ca dau cu 10% in plus la revizii, ca platesc 2litri in plus la 100km, nu prea imi pasa.
N-am multi bani, insa nici nu ma plang. Important e sa traiesc si sa fiu sanatos ca sa pot face si mai multi. Atat timp cat nu ma face sa ma simt in siguranta, pentru mine o masina nu merita.
Pana acum, opelul nu m-a dezamagit si mi-a arata o tinuta de drum impecabila si cel mai bun raport pret/calitate. E adevarat ca poate intr-un mert m-as fi simtit mai in siguranta la 200km/h, insa costurile nu il justifica, si nu merg cu viteza aia.
na fiecare cu prioritatile si parerile lui. La vara (cand o sa ajung in ro) invit pe orice coleg ce zice ca loganul e masina buna sa stea in fundul astrei (dupa combo s-ar putea sa se tina, dar nu sunt sigur) lui taica-miu din 2000 cu loganu lui, daca sta, dau eu banu pentru deplasare, daca nu, da el o bere Smile.
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
eu nu stiu cum sta astra...stiu doar cum sta corsa c...si loganul e mult peste...

nu vreau sa o dau in Vs-uri...dar nu vreau nici sa aud ca loganul se rastoarna in viraje...

si mai stiu un lucru...fiecare am cumparat o masina ptr ca ne place...atata timp cat a fost alegerea noastra..e greu sa fi de acord cu cineva care sustine ca ai facut o alegere gresita...in conditiile in care tu esti pe deplin multumit de acel produs.

nu contest ca opelul astra e mai bun ca loganul...contest doar afirmatia ca loganul e o masina proasta

ma repet...am opel si logan... imi plac ambele masini...dar fiecare model are si plusuri si minusuri...

cand o sa cumperi o masina noua la 7000-8000 Euro mai fiabila ca loganul...si din aceias clasa de marime...imi scot palaria.
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Chevrolet Aveo... cu motor de Opel Wink (ca si masina fiabila la aceasi bani)
trecand peste asta, toata lumea a zis ca Loganul e o masina proastra comparabil cu un Opel SH la acelasi pret si dotari, si eu inca sustin asta. Opelul trebuie doar sa stii sa-l alegi, insa am gasit si masini noi facute prost.
Apropo, nu mi-ai povestit cu e cu stopurile care fac scurt si se topesc? n-am auzit de nici o rechemare de la Dacia pentru asta... Intr-o zi chiar i-am batut politaiulul de la rutiera in geam sa-l intreb daca s-a amendat si daca e legal stopul lui...


Ultima modificare facuta de scorpio18 la Joi 06 Oct, 2011 12:31 pm
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
e un contact la stopul dreapta spate care se oxideaza in timp...dar povesteste-mi tu mie de ecu-urile stricate la opel-iuri, la timoneriile ce cad ca mustele la corsa c, zi-mi si de caseta de directie ca pica fast... hai sa nu o dam in magarii deastea..ca nu e corect...iar aveo nu e masina peste logan..are colega mea..i se strica mereu senzorul abs..deci nu mai are abs mai mereu, a avut prb si la motor...lasa-ma cu aveo....
contactul acela imperfect se rezolva cu un spray de contacte si o surubelnita. maxim 5 minute. timoneria si caseta de directie si ecu..se rezolva cu bani multi si timp pierdut.


Ultima modificare facuta de mumus la Joi 06 Oct, 2011 12:34 pm
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mama are aveo, si singurul lucru de care ma pot plange e motorul subdimensionat (1.4) pentru AC si ambreajul AC-ului care se aude cam tare cand cupleaza pentru gustul meu. in rest, nimic, faptul ca colega ta a prins una cu bube, nu inseamna ca poti generaliza. Ce am zis eu e ceva general la Logan, pe cand problema la aveo nu e.
iar combo-ul meu din 2006 e pe platforma de corsa C, si inafara de distributie care a trebuit schimbata din vina unui mecanic foarte prost, nu a vazut nimic decat consumabile si motorina de calitate.


Ultima modificare facuta de scorpio18 la Joi 06 Oct, 2011 12:35 pm
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
inseamna ca iar o dam in balarii... si depinde de fiecare cum are noroc sa isi aleaga masina...fie ea si noua.

ma refer ca uite exemplul meu la aveo, si al tau... unii sunt , altii nu sunt multumiti..la fel si la opel si la dacie... Smile

deci sa inteleg ca la opel timoneria si caseta de directie pica rar? Smile
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
auzisem de caseta, dar nu am vazut multi plangandu-se, de timoniera nu stiam nimic si n-am avut probleme.
taica-miu cu astra-ul din 2000, inafara de reconditionat pompa de injectie nu a avut nici un cost major de cand are masina (6 ani). consumabilele nu se pun in calcul. si face cu ea 20-25.000km/an
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
problema cu timoneria si caseta e la corsa c... mecanicul mi-a atras atentia sa am grija mare la gropi si drum rau...iar timonneria mi-a schimbat-o cand am luat masina.

eu o sa mai scriu aici dupa ce mai fac macar un an cu corsica..sa vad intre timp ce mai pica la ea Smile
Sper sa postez ptr fiabilitatea ei si nu contra Smile
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
pai tinand cont ca la masina mea difera doar caroseria si ce implica ea (usi, etc), m-as astepta sa am si eu aceleasi probleme. nu am avut nici cea mai mica problema cu directia sau timoniera. singura problema cu masina mea ti-am zis-o mai sus, si aia a fost cauzata de un prost, deci nu se pune.
In rest mai stiu de volanta bimasica ce trebuie schimbata la 100k km, si deja cu 5000km inainte a inceput sa faca urat, dar mai merge asa macar pana la 110.000km (dupa spusele mecanicului meu).
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mumus a scris:
Nu are rost sa blamati o masina buna...dar nici sa comparati un logan de 7000E cu o astra de 15000E



Nu blameaza nimeni o masina buna,blamam Logan-ul! Twisted Evil
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
scorpio18 a scris:
micky001 a scris:


Opel Astra FACELIFT 1.3CDTI 90CP,2008,62000 km,distributie lant,filtru particule,6 trepte,climatronic,navigatie,pilot automat,computer bord,senzori ploaie,senzori lumini,senzor anti-orbire,lumini ambientale,telefon,kit I-POD,torpedou frigorific,geamuri electrice,oglinzi electrice incalzite,proiectoare,ABS,ESP,8XAIRBAG,inchidere centralizata pe cheie,inmatriculata RO,impecabila,pret usor negociabil,fara variante.

Un exemplu simplu la ce a-si alege, fara prea mari cautari,la graba ,cu numai 7000 euro. 3 ani.
Nu mai caut ceva la 8000,e tarziu...
Nu e cioaca,e la vanzare.Asta in legatura cu comparatia "nou" versus Opel sh la aceeasi valoare in euro


acum nu te supara pe mine, dar astra-ul ala are 62.000km cum bunica e fata mare. asta daca e adus de afara. daca e rulat in RO, e cam multicel pentru gusturile mele.



Nu stiu ce ti se pare ciudat 62000 in 3 ani.Da o medie de 57 km pe zi.Eu navig cam 7 luni pe an,si tot depasim 15000/an,in conditiile in care chiar si cand sunt plecat se fac 1000 pe luna minim.Si asta in consum casnic,copii la scoala(5kmX2X2) si patinajul de rutina=30 km/zi aproximativ 900/luna,aproximativ 11000/an.Adaugam iesiri de sambata-duminica?O afacere ce presupune un plus de 30 km/zi(insignifianti chiar...) te arunca imediat la 20000/an.Asa ca nu-mi pare deloc ciudat kilometrajul,daca te referi la faptul ca ar fi cam mare.Nici umblat la a fi micsorat nu-mi pare.Oricum se poate verifica,la 3 ani masina este inca in garantie si inregistrarile de service mentioneaza kilometrajul la intrari.Oricum,era vorba doar de o referinta,nu de o recomandare.
  • doarraul

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am un Logan luat de nou (2006). N-am cheltuit decat cu reviziile...ulei, filtru etc. Anul asta am schimbat distibutia, la mecanic partcular. Cost: 500 ron curea, pompa apa si manopera. Acum insa vreau alta masina...nu-mi mai trebuie Logan. Unul dintre motive ar fi scaunele incomode la drum lung...s-a discutat pe aici. Nu mi-a creat probleme, dar vreau altceva...
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Propun schimbarea titlului acestui topic in " Parerile posesorilor de Opel despre Logan versus parerile posesorilor de Logan despre Opel" . Haideti mai fratilor, lasati- o mai moale, daca vreti sa continuati aceasta discutie intrati la " Opel versus..." ca acest topic sa ramana numai pentru posesorii nemultumiti de o masina noua OPEL. Aici, cei ce viseaza la un Opel sa poata citi parerile unor patiti si sa afle la ce sa se astepte de la viitoarea sau noua achizitie.
Multumesc anticipat pentru intelegere!
Numai bine!
  • cristicretu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2011

  • Mesaj Privat
deci vreau sa-mi achizitionez un opel pe motorina 1,7dti dar am auzit ca au motoarele cam prostute ca sunt facute de isuzu e adevarat?am gasit unul la 3950 neg 2002 1.7 si nu stiu ce sa fac
dar sunt cu gandul sa-mi iau pe motor de 2000dti 101 cp dar..........
vreau sa stiu daca e convenabil pe motorina sau benzina.care e diferenta?
ce sa-mi iau.mentionez ca nu am condus niciodata opel Rolling Eyes Rolling Eyes
vreau pareri
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cristicretu a scris:deci vreau sa-mi achizitionez un opel pe motorina 1,7dti dar am auzit ca au motoarele cam prostute ca sunt facute de isuzu e adevarat?am gasit unul la 3950 neg 2002 1.7 si nu stiu ce sa fac
dar sunt cu gandul sa-mi iau pe motor de 2000dti 101 cp dar..........
vreau sa stiu daca e convenabil pe motorina sau benzina.care e diferenta?
ce sa-mi iau.mentionez ca nu am condus niciodata opel Rolling Eyes Rolling Eyes
vreau pareri

Eu zic ca este un motor bunicel . De ce spun asta
Practic ca motor nu ai nici cea mai mica problema cu el .
Minusuri la acest tip de motor- se strica garnitura de chiuloasa si apar pete de ulei in vasul de expansiune-se rezolva relativ ieftin (asta la doctorul nostru de opeluri din Buzau-Victor Very Happy -Sa-i dea Dumnezeu Sanatate
- o alta defectiune ese ca prin ecu se mai prelinge motorina -si asta se rezolva tot la doctorul nostru
In rest probleme comune la opel . Acum nu te gandi ca numai opelul are probleme , toate masinile au cate o problema specifica. Sfatul meu este sa mergi pe opel si dieselul de 1.7 este chiar OK.(consum mic , consumabile ieftine)
  • cristicretu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am auzit tot felul de pareri ma refer la opel ca pe benzina consumul este de 8-10 in oras ca piesele sunt mai ieftine ca la diesel ca decat sa-ty iei opel 2000dti(breack) mai bine ford focus 1,8dti(breack) dar la ford e tabla proasta ca nu stiu ce ..........................................
am in cap numai motoare numai consum numai masini nu stiu pe cine sa mai cred
CE ZICETY SE MERITA SA IAU OPEL ASTRA BREACK 1,7DTI 75CP ANUL 2002-2003 IN JUR DE 3900 NEG?ce avantaje am si ce nu am?se infige la drum la depasiri sau trebuie sa calculez depasirile ca la dacie?
  • cristicretu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2011

  • Mesaj Privat
mersi mult gabiopel eu m-as incumeta si la un motor de 200dti tot opel dar nu stiu acum cat consuma adica daca consuma mult fata de 1,7 si m-ar intersesa care e diferenta de bani intre 1,7 si 2000 dti la asigurare impozit.
asta asa ca chestie mersi......
  • cristicretu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Click pe imagine pentru a o schimba
Pret: 4,200 EUR (Net)
pret negociabil
Rate de la: -
Caroserie: Break
Fabricatie: 2001
Rulaj: 175,000 km
Transmisie: manuala
Putere: 101 CP (74 kW)
Cilindree: 1995 cm³
Norma Euro: euro3
Combustibil: diesel
Culoare: alb
Numari de usi: 4/5
Tara de origine: Germania
Tara inmatricularii: Romania este tinuta in garaj am vazut poze este impecabila se merita la bani?daca neuitam la km pe care eu zic ca sunt reali voi ce parere avety?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR