Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • poianaemil

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 x16 szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am un Opel astra f din 97 si sunt ft multumit de el. Am lucrat pe un Logan pe taxi si credeti-ma ca mi-am blestemat zilele. Masina fabricata peste anul 2000 si fara servo...? nu mai vb de consum...ca ma omora..1,4 mpi. Sa nu mai vb de stabilitate in curbe... Si trebuie sa recunoastem ca preturile difera la piese, chiar ft mult. Nu am nimic impotriva celor care au logan, gusturile nu se discuta.



BAFTA SI STIMA TUTUROR CE AU GAMA OPEL (REGINA ROMANULUI)
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
nastrut a scris:micky001 , eu mi-am spus parerea proprie si personala , tu poti sa comentezi ce vrei , cat vrei si cand vrei. E dreptul tau de a ma contrazice dar eu mi-am schimbat parerea despre opel astra g 1.7 dti , si nu numai eu, mai sunt cativa pe forum care s-au saturat de acest mirific motor 1.7 dti. Si oricat te-ai contrazice tu cu mine ...masina noua ramane noua . Apropo ..chiar m-am simtit mai bine in logan la drum lung deoarece la fostul meu opel aveam scaune stock fara nici un fel de reglaj si ma durea spatele .


Te-am "auzit " si nu mai stiam de unde sa" te iau"..

Mai,i-mi pare rau daca am fost cam rautacios in ultima discutie,m-am aprins si eu peste masura,recunosc,am cam sarit bariera .Asta este,se mai intampla ,nimeni nu-i perfect.Am recitit discutiile de atunci si ma simt vinovat pentru malitiozitate si persiflare.Ma ierti si tu,asta este,habar nu am de ce m-am aprins asa pentru o prostie in fapt.
Cer scuze "de fata" cu toti cei prezenti la discutie daca te-am jignit,nu vreau sa ramana ranchiuna!Intradevar,parerile sunt personale si nu pot fi imperativ impuse.Ca fan Opel,normal ca stau de partea siglei si mai exagerez poate cateodata
Cat priveste discutia despre ..."mama lui de Molikote",am ajuns la nava si asta este,exista:



..Cum am mai spus,poate fi vaselina grafitata,pasta de slefuit,seal protect,etc,in functie de destinatia produsului marcii.La nava folosim din plin produsul avand in vedere numarul mare de ore functionare a agregatelor sau generatoarelor diesel,masinii principale


Scuze de "Off topic",m-am simtit dator doar, cu o strangere de mana.Respecte!
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Smile nu am contestat ca nu exista aceea pasta...vaselina..ce mama naibii o fi ea... eu doar iti explicam ca exista un procedeu numit molicotare... crezi nu crezi...acum asta e. (Duroterm fabrica din Bucuresti este un tratament de suprafata)

Am primit pm-ul tau. Apreciez. ai si tu pm.
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Frumos moment! Iata cum se comporta niste oameni inteligenti.
E un exemplu de civilizatie ce trebuie urmat de noi toti.
Numai bine tuturor iar pentru colegul Micky care acum e pe mare " Vant bun din toate carturile" !
Skip ads

  • CEZAR82

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Timis
  • Masina: Combo 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am condus opel combo vreo 3-4 ani de zile cu un motor 1.3 cdti din 2006.Excelent.Astazi conduc un logan 1.5 dci cu motor de 85 cp,dupa remapare-100 cp.La fel de bine merge si aceasta masina.Cu opelul-175000 km,cu loganul 135000 km pana acuma.Mari probleme nu am intampinat la niciuna,ci doar cele uzuale,dar tind sa cred ca ,costurile la un opel is putin mai mari decat la logan
  • loloiu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2010

  • Mesaj Privat
elegance a scris:wow ce bine ca ne-ai luminat! Tie iti raman blocate pistonasele de frana sau conduci ca femeile cu piciorul pe frana si te miri ca trebuie sa schimbi discurile in 30.000 km? Eu ma mir ca te-au tinut atat.
PS: unii de pe aici au 3-400.000 km cu opel, chiar crezi ca nu stim cu ce se mananca si cat is de proaste?
si eu tot la 200.000 de km mi am schimbat discurile !
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum se face,dar tot mai mult se schimba topicul in "Ce multumit sunt eu de Logan!.." .Ori majoritatea dau raspuns intrebarii "De ce nu voi mai cumpara Opel nou vreodata" prin "Pentru ca-i mai bun Loganul si mai raman si cu bani de-un suc!"Ma face sa cred ca intradevar un Logan nou in viziunea unora este mai bun decat un Opel nou,pentru ca de la ideea asta sa plecat,Opel nou,unde mai pun ca majoritatea sustinatorilor Loganului ,spre marea mea surprindere,sunt fosti sau actuali posesori de Opel.Astept totusi problemele alea majore care sa ma faca sa-mi schimb orientarea asa cum s-a inceput discutia,dar ele vad ca nu prea vin.Vin in schimb laude la adresa cutiei de Coca Cola...,sau "sicriului pe roti" cum mai este alintat.Probleme mari aparute la Opel nou,asta astept sa vad pe aici!Restul este barfa...
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Bine spus @micky001 si eu am cumparat in luna Mai o Insignia Sport Tourer si este vizibila la topicul "Tarile Nordice". As cumpara un logan, dar in alta viata si cu siguranta daca as fi ...., nu vreau sa jignesc (pe cineva), dar moderatorii nu vad ca aici e numai offtopic si toti posesorii de Loganuri vin sa ma convinga pe mine sa dau Insignia gratis sau cu ceva bani in plus si sa-mi cumpar un Logan. Jenat fratilor, chiar nu ne dam seama ca suntem penibili cu asemenea comparatii. Sa nu spuna cei cu Logan ca se compara.
ASTA E INSIGNIA.




Am mai vazut comparatia despre intretinere, inca odata spun ca e penibila comparatia.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pacat ca trebuie sa folosesc aceste articole.

Nu voi cumpara Opel deoarece nu vreau sa supravietuiesc unui astfel de accident http://www.aradon.ro/porsch...sambateni/1003586

Dar i-mi voi lua Logan ca sa mor mai repede intr-un accident asemanator http://www.gsp.ro/gsp-speci...soana-271970.html

Sincer nu am auzit nici-un propietar de Logan care sa se mandreasca cu masina lui,inafara de cei din fata monitorului.
Intr-adevar si Opel are bubele lui.Dar pana sa ajungem sa comparam Opel cu Logan e drum lung.
Sar airbag-urile aiurea.Masina are "puctul mort" prea mare datorita stalpilor supradimensionati si a oglinzilor retrovizoare subdimensionate.Suspensia aia numai de suspensie nu are rol.Daca brachezi rotile la maxim i-ti tarsaie roata,deoarece nu-i permite sa se invarta datorita unghiului de cadere.Si multe altele.
Intr-adevar e masina perfecta pentru TAXI si pentru mers in fiecare zi la servici ca-i ieftina si e mai noua fata de modelele care se vand la acelasi pret.
Dar cand ma gandesc ca pot face acelasi lucru cu Vectra mea mai veche dar in canapele confortabile din piele,cu climatronic la o atingere de buton si mult mai in siguranta.Pai cred ca aleg Vectra.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
To "Protektor":


Woow!S-o stapanesti sanatos!Deci din acest motiv nu o sa-ti mai cumperi vreodata Opel nou!Ai unul,am inteles,raspunsul asta ma satisface pe deplin!Asta da raspuns !
Nu am nimic cu cei care-si iau Logan din anumite motive,dintre care cel financiar primeaza,dar discutiile de pe aici au degenerat in reclama la Logan,penibil chiar pe un forum Opel.Barfe despre costuri de intretinere...Pai unii confunda intretinerea cu reparatiile.Sunt doua chestii distincte.Reparatiile sunt rezultatele proastei intretineri,proastei expluatari.Si boala asta atinge Orice marca,indiferent de renumele ei.Probleme majore tehnice,atata timp cat nu sunt si frecvente,si atata timp cat masina este noua,in garantie sau postgarantie,ele nu mi-ar da bataie de cap,poate doar mi-ar fura putin din timp pana la indepartarea lor.Problemele minore sunt inerente,la toate marcile,sub diferite forme,mai devreme sau mai tarziu,apar.Chestia cu discurile de frana chiar mi-a parut hilara.Condamn o marca pentru proasta expluatare sau pentru lipsa de pregatire a celui care a facut reparatia.A schimbat discul uzat prematur fara a cauta motivul.Si atunci?"Al dracu' bec,s-a ars dupa ce m-am jucat o ora la intrerupator!...N'o sa-mi mai iau bec niciodata!"Dar mergem inainte,ma amuz si nu ma plictisesc.Uneori discutiile au degenerat in cearta,acum vad lucrurile altfel.Totusi,inca mai astept acea mare problema,care se incapataneaza sa apara. Concluzie?...Respect, OPEL!
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sunt un posesor de Astra J nou, 1.4T echipare Cosmo si am si eu destule probleme cu masina. Imi place design-ul si motorul insa nu pot trece peste "micile" probleme ale acestei masini:
- patrunde apa in habitaclu pe la stopul de frana - evident atat de catre cei de la Opel cat si in service mi se spune ca e vina mea ca o spal cu jet de apa (schimbat stop frana cu unul nou, dat cu apa o data si intra iar)
- zgomot etrieri foooarte enervant
- alte problemute gen senzori aprinsi aiurea, joc stanga dreapta pedala ambreiaj (raspuns service: asa fac toate)

Poate unora li se par probleme minore insa sa nu uitam ca este o masina noua si problemele semnalate sunt intalnite la mai multe masini atat de la noi cat si din afara. Pentru mine este inacceptabil sa nu testeze masina astfel incat sa-si dea seama daca e o probleme de proiectare etrieri si stop frana si sa o lanseze in productie astfel.

Un alt aspect negativ este modul in care si-au dat interesul sa gaseasca solutii pentru a remdia problemele (si ma refer aici si la ceea ce am citit pe forumurile din UK - nici acolo nu sunt solutii si nici interes), sau mai bine zis nu si-au dat interesul.
Solutiile pentru problemele semnalate mai sus:
- zgomot etrieri - au pus un lipici pe spatele placutei - evident ca reapare iar zgomotul dupa un timp (cine-i curios sa vada topic-ul din categoria Astra J si sa se minuneze de solutia revolutionara a inginerilor de la Opel)
- patrundere apa stop, schimbat stopul cu unul asemanator, apa patrunde in continuare, raspuns oficial Opel: stopul nu este considerat un element ermetic.

Am tot citit punctele pro si contra in ceea ce priveste Opel si Logan insa nu cred ca isi au rostul, fiecare are un segment de piata tinta si incearca sa se incadreze in pret. Important pentru mine este, daca tot are dotarile minunate cu care ne iau ochii, acestea sa si functioneze pentru ca nu ma incanta sa am milioane de dotari pe masina dar sa functioneze defectuos sau deloc. Prefer una cu mai putine dotari dar alea sa functioneze si sa nu stau sa ma plimb prin service-uri cu tot felul de senzori, update-uri, si eu mai stiu ce.

Ca si o concluzie, data viitoare voi fi mai atent cand voi cumpara o masina noua, indiferent de marca (nu e indicat sa iei un model abia scos pe piata) si, desi mai am si o Corsa D, cred ca ma voi indrepta spre un alt producator.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
#moho - totusi Astra-J este o masina experimentala, la fel ca si Insignia, numai ca la calitate si la pret bate Insignia. Stii ce zice o vorba din popor ? Sa nu iti iei niciodata o masina in primul an sau primii doi de la aparitie ! De ce ? Pentru ca numai pe parcurs, se observa defectele si in editiile urmatoare pot fi corectate, Astra-J, Insignia construite nu in 2009, 2010 ci 2011/2012 vor fi mai bune Wink Binenteles ca daca nu as avea ce face cu banii maine mi-as lua Insignia DAR nu din RO !
Sanatate si drumuri bune !

CristianTM.
Skip ads

  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Dap, interesant raspuns, dar trebuie sa stim ca nu se scot pe piata prototipuri si nici serii scurte nu sunt. Dupa raspunsul dumneavoastra @CristianTM ar trebui sa luam numai masini sh, ca producatorii schimba modelul cam la 2-3 ani?
@moho eu zic sa mergeti la reprezentanta si sa faceti scandal, reclamatii, doar asa o sa ajungem si noi sa fim respectati ca natie si sa nu ne mai vanda masini "fabricate" pentru EEU sau ROM cum spun altii.
"Ce bine ca nu am am avut bani in 2009 cand s-a lansat Insignia si am luat anul asta Sad "
Inca odata spun sa mergeti la reprezentatnta, scandal, reclamatii, mail-uri la producator, etc... Eu asa as proceda, in nici un caz nu as astepta sa treaca 2-3 ani de la lansarea unuei masini Razz Very Happy.
  • moho

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Problemele nu sunt numai la masinile pentru RO sau europa de est. Toate masinile Astra J au diferite probelem, unele mai mari altele mai mici. Cel mai mult ma deranjeaza faptul ca sunt nepasatori si nu incearca sa rezolve probleme. Le-au vandut masinile la prosti, si-au luat banii nu-i mai intereseaza, eu unul asa vad politica actuala Opel. Poate vor imbunatatii productiile urmatoarea insa la cele deja vandute nu fac niciun upgrade doar campanii de tot rahatul sa-ti lipeasca porcarii pe placutele de frana sau sa-ti prinda capacul de la baterie cu soricei de furtun chipurile sa nu existe riscul sa zboare la viteze mari. Pai astea sunt solutii demne de un inginer si de o companie care se vrea cu pretentii?

Scandal am tot facut insa cand nu prea ai o baza legala care sa te si ajute ajungi tot la vorba: cainii latra ursul merge.
  • alladyn88

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Da,deci cei cu LOGAN,va rog sa imi spuneti urmatorul lucru:baga-ti intr-a treia si incercati sa umblati la AC,greu nu?unde vine schimbatorul,nu in buton?Hai sa fim seriosi domnilor,va rog fiti un pic onesti(cei cu Logan),serios,chiar va place plasticu ala de pe logan,sau sa scartaie din toate incheieturile dupa cateva mii de km?Sau sa aveti spatele rupt dupa 2-300 km?Serios acum,in primul rand eu nu as da al meu vectra pe nici un logan(chiar dak e din 96),apoi sunt curios cum ar arata un logan de-al vostru s zicem la 80 000 km,s`apoi la 190 000 km cat are opelasul meu.Deci,dupa ce ca sunt urate ca dracu,nici nu pui la socoteala performantele,d`apoi confortul,vreti sa spuneti ca sunt ieftine la pese?Domnilor,e vb de piese Dacia-Renault(caci astia is naiba) si cred ca se stie faptul acesta:piesele frantuzesti(Renault,Citroen,Peugeot si Dacia-pe`o ureche)is scumpe ca naiba dar nu se pot compara cu OPEL,Niciodata.Dacia pt ka sunt sub liceenta Renault..
Ca ai avut frate ghinionu sa nimeresti poate o masina pe care a rupt-o unu,asta e,se mai intampla,insa fii serios,lasa`l naibii de logan
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Din 9 pagini ( pana acum) ale topicului " De ce n- o sa mai cumpar Opel nou vreodata... " in cate s- a discutat la obiect? Daca cineva o sa aiba proasta inspiratie sa incerce sa se documenteze despre masinile NOI Opel ( ca de... asa e titlul topicului) o sa ajunga sa citeasca numai pareri si comparatii intre DOUA MARCI si- n plus... nici macar masini NOI.

La ce bun tot acest Off- topic?
Propuneti, va rog, unui moderator mutarea in sectiunea " Opel vs... " intr- o discutie " Opel vs. Logan" . Daca nu exista un topic cu acest nume o sa deschid eu unul.

Va multumesc anticipat in numele celor care citesc acest topic cu gandul la un Opel nou!
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Unei vecine , la o astra f sedan cred ( cea cu portbagaj ca loganul) , ia cazut de 3 ori bolturile de la usi Smile) . Bineinteles a fost la garantie si le-a schimbat . . . O are de vreun an . Rusineeee . Mare branza sa puna o siguranta mai rezistenta . . . Chiar nu am inteles (si o sarma era mai buna ) , nu sa se trezeasca omul ca ii cade usa=)) . In rest , jos palaria .
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Astra F in garantie?
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Colegul Casspy a precizat ca acea D- na detine masina de un an si ca a remediat problema in garantie. Eu inteleg ca e vorba de un Opel Astra H sedan, la acel moment inca nou.
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
VW Passat-o luna vechime,zgomot in interior(un rahat de conducta la trecerea in habitaclu atingea nu stiu ce...se remediaza apoi dupa un timp iar apare zgomotul,omul s-a invatat acum..),VW Phaeton(!) nou nout,prima ploaie,apa in interior(un furtun drenaj lipsa,schimbat mocheta complet si centrala inchidere/antiefractie),Audi A4,6 luni ,schimbat computerul climatizare,Ford Focus 2-un an,portbagajul nu se inchide decat trantit ca la Dacie,permanent avertizare in bord(nerezolvat inca...),Laguna 2,la nici un an turbina moarta,balast xenon mort(apa in interior),spritiera spalare faruri decedata(motor pompa ars), ...si lista poate continua.Asta numai din problemele prietenilor si rudelor apropiate.Deci ,praf se pune pe orice mobila,indiferent cat de nobil este lemnul din care este facuta.Ceea ce ar trebui subliniat mai mult decat calitatea produsului,este proasta calitate a serviciului de service/reparatie.Normal ca la o serie noua sa apara diferite probleme,care de regula daca se inregistreaza o frecventa crescuta duc la rechemarea in service a intregului lot fabricat intr-o anumita perioada.Restul sunt cazuri izolate.Intradevar,cum spuneam,proasta pregatire si lipsa de interes a celor care ar trebui sa ne remedieze problemele este arhicunoscuta in service-uri la noi.Si asta nu numai la Opel.De exemplu la Phaeton-ul de care spuneam mai sus,un baietzas,la revizia de 10000 km a considerat ca nu este necesar sa inlocuiasca si filtrele de motorina,doar le-a bifat in fisa,si pe Bucuresti-Pitesti era rasul tuturor,abea s-a tarat pana-n Pitesti,cu maxim 70/h.Sora-mii,la Focus,pentru schimbare un prezon la roata,i-au tinut masina pe elevator 2 ore,taxata 2 ore,ce-i drept,cu cafele moaca si vedere panoramic spre masina cocotata.Prietenului cu Laguna
initial i-au bagat un balast aftermarket (nu aveau pe stoc..?),apoi dupa scandaluri si telefoane l-au rezolvat cu original.La A4,tot un "meserias" a gandit el ca face un lucru bun daca leaga o conducta freon careia-i sarise clemele de fixare,de bara stabilizatoare cu soricei de cabluri ,face un lucru bun.Rezultatul,vibratii ca la tractor...Concluzie?...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR