Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • rullz84

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi in ceea ce priveste operatia de inlocuire a robinetului de incalzire (heater valve), eventual un tutorial. Se poate face in fata blocului sau e mai complicata?
Multumesc anticipat.
Sper sa nu fi gresit sectiunea.
Stima
Skip ads

  • markoopapa

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997 X16XLL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Si la mine aceias problema la VECTRA B 1.6, acum e la service dar foarte greu a putut sa-l scoata! a trebuit desfacute foarte mule pe la motor cam 4 ore ia trebuit sa il scoata fara pauza.Am gasit laAconalex cu 36 RON altul, dar mie imi curge tare1-1,5 L pe zi completam, mai ales sub presiune!
  • markoopapa

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 1997 X16XLL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2011

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=40 poate tie de folos, cam aceias tema
  • rullz84

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc de info.
Pana la urma am dus-o la service si din fericire am negociat pretul pe manopera inainte:) 30lei. Sa chinuit mecanicul vreo 2 ore si jumatate sa l schimbe si cu greu a reusit. A ajuns la el prin spatele motorului, fara sa dea jos bordul. teoretic e doar de dat jos 3 coliere da e ff greu de ajuns la ele. Intr-un final a reusit, dar nu cred ca mai cere pretul asta pe manopera asta in viata lui:).
PS i am lasat 20lei si lui.
Skip ads

  • dutzu83

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2012 x16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2010

  • Mesaj Privat
la opel service imi cereau 2 mil piesa si 1,5 manopera. pana la urma am gasit aftermarket cu 30 ron si schimbat singur.
pt cei care ar mai avea pierderi de antigel la acest robinet (schimbator) de caldura, in partea superioara intra un furtunas cu aer care cred ca actioneaza robinetul. la un service in sibiu (ca acolo m-a lovit) au scos acel furtunas, au pus un surubel sa nu se infunde cu altceva si nu am mai pierdut antigel pana acasa, chiar pt vreo 3 luni pana am schimbat piesa.
  • catalin90

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Imi poate arata si mie cineva, unde este aceasta valva?
  • Remyxu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
cum se numeste de fapt acel robinet care schimba cald rece?
  • Alex89alex

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2015

  • Mesaj Privat
stie cineva ce simptome ar avea masina daca ar fi robinetul de caldura defect,sau infundat?
imi fierbe apa si nu baga caldura plus ca pierd antigel pe la robinetul asta de caldura,curge apa din el cand depaseste 90grade! o fi din cauza robinetului?
Skip ads

  • Remyxu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ce pot sa iti spun eu tie din patite doar ca daca nu iti baga caldura si auzi un barait in bord la punerea contactului inseamna ca ceva sa intamplat cu acel robinet si in scurt timp sau imediat nu iti mai baga caldura. Iar despre scurgere daca pe sub presuri gasesti balta de antigel clar ca o-ringurile nu iti mai tin dupa caz o fisura prin acel plastic acu depinde. Acu acel robinet daca nu scoate zgmot ii posibil sa nu aibe motoras de inchidere deschidere si sa fie un simplu H din plastic care nu inchide si deschide nimic dar daca are motoras opreste sa circule antigelu prin acel calorifer din habitaclu care dupa parerea mea il deconectezi sa se mai alimenteze si lasi pe deschis acea valva sa circule tot timpu antigelu si sincer nu vei avea probleme in a schimba rece dupa caz cald. Daca nu ai balta pe sub presuri si nu ai nici caldura si desfaci si constati ca nu ii de acolo poate fi de vina si alta componenta care un mecanic bun iti spune ce are masina ta.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pânã la urmã unde este situat acest HBV? Unde este poziționat? Sub bord? ÃŽn compartimentul motor? Unde anume?
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
O sa incerc sa fac o poza maine dupa masa sau mai pe seara, eu am schimbat singur valva cu oarece chinuiala cam 2 ore si a costat noua (aftermarket) 90 de lei acum 3 sau 4 ani, este pozitionata in compartimentul motor la vectra b, fiind actionata pneumatic, la motorul de 2000 cm este mai greu datorita spatiului inghesuit dar nu imposibil.
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Asta este valva la x20dth, asta ca idee sper sa te ajute.Cu stima Mircea V
Skip ads

  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Asta este valva la x20dth sper sa te ajute
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Nu se vede nimic! Cred cã nu ai atașat poza
  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Vad ca serverul nu vrea sa incarce poza , mai incerc o dataA luat-o in sfarsit.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Se vede foarte clar. Din pãcate eu nu am așa ceva pe mașinã. La mine furtunul care iese din blocul motor se duce direct la stuțul caloriferului dinspre șofer, iar cel care este spre pasager se mufeaza undeva tot pe bloc sub alternator în imediata apropiere a pompei de apa
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Probabil ca la Vectra B diesel acest heater valve s-a pus doar pe X20DTH si X20DTL. Am avut si eu probleme cu incalzirea si am cautat aceiasi piesa la Vectra B cu motor X17DT ISUZU, insa nu s-a pus nici pe motorizarea mea.
  • yliuta

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Salut prieteni, intampin o problema legata de pierderea de antigel la masina mea Opel Vectra b 1.6/16V.
Ieri cand am facut o verificare la Ulei,Lichid frana si Antigel am observat ca vasul este gol, am inceput sa verific si am observat umezeala la Robinetul de incalzire totul bun pana aici.
Dupa ce am demontat acest robinet l-am verificat bagandul in apa si sufland pe sus sa vad pe unde pierde si am observat ca la jumatate exista o gaura si pe acolo da cu aer (am sa pun o foto).
Daca pun furtunasul la jumatate si trag aer pe acolo nu mai da cu apa ( cine a umblat pana acum acolo ma poate intelege).
Ce poate fi de vine, Robinetul de incalzire sau acel vacum ca nu mai trage aer.
https://postimg.org/image/5410n5fc1/
  • yliuta

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Rezolvat.
  • claudiu220405

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2010

  • Mesaj Privat
yliuta, poti sa ne spui cum ai rezolvat? am aceeasi problem.

Merci.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR