Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ct-pra

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 d-y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Am avut nefericirea intamplare de a mi se rupe arborele Sad am gasit bloc motor echipat si as vrea sa il montez eu dar asta necesita demontarea motorului de pe masina mea reglarea motorului o va face apoi un mecanic de la reprezentanta opel. Daca mar puatea indruma cineva cum ar trebuii demontat motoru daca este greu sa montezi blocu motor ideii am cat de cat astept pareri multumesc mult!
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai motorul este prins in 4 puncte.
1. In partea distributiei sub filtrul de aer.
2. In spate, langa cutia de viteze / timonerie
3. Pe cutie si lonjeronul stanga (partea soferului)
4. In fata intre cutie si cadrul motor.

Asta daca motorul este montat transversal (dar fiind vectra B, presupun ca motoarele s-au montat doar transversal).

Daca tot il "regleaza" un mecanic, de ce nu il lasi pe el sa faca toata operatiunea? Sunt multe accesorii care trebuiesc demontate si mai apoi montate la locul lor.

Oricum ieftin nu scapi, trebuie sa schimbi cel putin cuzinetii de palier, cei axiali si cei de biela pe langa arbore si trebuie sa dai chiulasa jos, deci o sa necesite rectificare + alta garnitura de chiulasa.
  • ct-pra

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 d-y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
multumesc de indicatii o sa vad dar de ce trebuie chiuloasa rectificata si toate cele ? eu iau bloc motor cu totu complet fara chiuloasa Smile nu cunosc chiar tot dar ....mai astept parerea ta multumesc mult
  • ct-pra

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 d-y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cum as iesi mai ieftin sa schimb blocu motor sau motoru cu totu sau totodata schimbare blocului motor va aduce costuri care se ridica la cumpararea uni motor ? va rog astept raspuns
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cel mai ieftin si mai rapid, mai simplu, este sa schimbi motorul cu totul, mai ales daca ai gasit acelasi tip de motor. Asa e si usor de trecut in acte la RAR. Wink
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cel mai ieftin iesi sa dai tu cutia de viteze jos, baia de ulei si schimbi doar arborele si cuzinetii.

chiulasa fiind din aluminiu cand este stransa ia forma blocului motor + garnitura de chiulasa. Odata desfacuta chiulasa nu o sa o mai poti pozitiona EXACT in acelasi loc in care a fost pusa, mai ales ca trebuie sa schimbi garnitura de chiulasa obligatoriu.


Acum depinde cu cat ai gasit blocul motor.
Pentru Y17DT de exemplu motorul se gaseste in jurul sumei de 2700 RON fara accesorii. Blocul motor cu arbore, vibrochen, pistoane eu l-am luat acum 2 ani cu 1300. O chiulasa o gasesti pe la 800-1000 ron.

Dar daca adaugi garnitura de chiulasa si toate cele, ajungi cam la aceleasi costuri, daca nu mai mari decat cu un motor complet SH.


Eu am preferat sa il fac pe al meu pentru a stii ce am pe masina. Acum stiu sigur ca totul este nou in motor si pot sa il calc pe coada de cate ori vreau fara sa ma tem ca ceva SH o sa cedeze.
  • ct-pra

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 d-y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
tipu de motor este y22dtr am inteles ca sa skimbi blocu motor trebuie dat tot motoru jos defacut in 2 Smile si trebuiesc toate garniturile etc blocu motor lam gasit la 1100 ron + costurile care mai trebuiesc facute pe langa si motoru complet 25milioane acuma nu stiu ce sa fac:| va multumesc pentru pareri
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR