Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • sorake19

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare. Am un opel astra g din 98' este 2.0 di 16v 60kw vreo 82 cp masina nu a avut probleme pana la un moment dat cand a inceput sa nu se mai tureze decat pana la 2000-2200 turatii, iar cateodata pana la 3000 turatii, iar cand vrea ea isi revine si merge normal. Nu mai pot, nu stiu ce sa mai fac, ma ia capul ca nu-i dau de cap. Am verificat EGR (merge) vacumurile (merg) turbina (merge) ce sa mai fac? Sad
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
fa o testare la userul ” maiandrei ”.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sau da mai multe detalii. nu se aprinde MIL-ul in bord (orice bec ce normal sta stins)?
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
se aprind si martorii in bord? daca da, s-ar putea sa fie senzorul de turatie. asa am patit si eu. vino cu mai multe detalii.
Skip ads

  • sorake19

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2011

  • Mesaj Privat
NU se aprinde martori in bord. Am schimbat senzorul de turatie acum 2 saptamani. Pe testar nu da nici o eroare. ok dar in momentul in care o zapacesc eu pe loc sau in mers adica tin accelerat continuu in maxim cat merge ea atunci imi apare motorasul galben si intra intr-o protectie sau cam asa ceva am duso pe teste cand apare motorasul da un cod de eroare iar baiatul de acolo un tip foarte foarte bun in opaluri a zis ca acel cod este o eroare comuna sau cam asa ceva de la care intra in protectie nu e ceva concret adica nu poate zice testarul ca e ceva stricat.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@sorake19
Ce cod avea "eroarea comuna"? Si ce "protejeaza" ea ?
  • sorake19

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2011

  • Mesaj Privat
nu mai stiu si cert e k nu putea sa-mi spuna de la ce piesa sau defect este codul.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sorake19 a scris:nu mai stiu si cert e k nu putea sa-mi spuna de la ce piesa sau defect este codul.

Ai zis bine ca "baiatul de acolo un tip foarte foarte bun in opaluri" ca la Opeluri mai are multe de invatat.
Check engine aprins semnalizeaza o defectiune nu o "eroare comuna" sau "protectie".
Mergi la cineva care stie intr-adevar sa faca o diagnoza.
Skip ads

  • sorake19

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2011

  • Mesaj Privat
iulian tipul la care am fost este Mihai de la ecu.ro si el asa mi-a zis si mia zis sa ma duc la un prieten sa-mi verifice vacumurile egr etc.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sorake19 a scris:iulian tipul la care am fost este Mihai de la ecu.ro si el asa mi-a zis si mia zis sa ma duc la un prieten sa-mi verifice vacumurile egr etc.

Daca ai curiozitatea, cauta aici pe forum parerile colegilor care au trecut pe la Mihai. Din pacate, suntem foarte multi dezamagiti de Mihai.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sarake, nu-l stiu pe mihai, dar am auzit de ecu.ro lucruri bune, insa eu it pot spune una... Daca masina intra in "limp mode" (nu se mai tureaza) o face pentru o eroare majora, ca sa se protejeze, insa sa-ti dea posibilitatea sa ajungi la service... altfel masina nu intra in limp, ci doar te atentioneaza prin MIL (bec).
asa ca pune mana si cere codul. Iti mai pot zice si ca spre exemplu la masina mea, cand senzorul de presiune barometrica merge prost si ecu nu-si da seama, imi da eroare pe sezorul boost. nu stiu de ce, probabil i se pare ca ala barometric merge bine, apoi cand ar trebui sa am boost, el vede ca boost-ul masoara ceva, iar barometricul masoara ceva mai mic, si crede ca e vina boostului...

s-ar putea la fel si la tine, sa-ti apara o eroare generica, care la masina ta sa se stie (fi observat de la alte masini ca a ta) ca e o problema cu...
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
iulian1971 a scris:
sorake19 a scris:iulian tipul la care am fost este Mihai de la ecu.ro si el asa mi-a zis si mia zis sa ma duc la un prieten sa-mi verifice vacumurile egr etc.

Daca ai curiozitatea, cauta aici pe forum parerile colegilor care au trecut pe la Mihai. Din pacate, suntem foarte multi dezamagiti de Mihai.

Parerile sunt impartite...
Personal,colaborez cu Mihai de cativa ani si sunt f. multumit de prestatia lui.
Totul e sa ai rabdare cu el pt. ca este f. ocupat si sa te porti civilizat (asta daca ai cei sapte ani de-acasa ).Altfel,nici o sansa sa te intelegi cu el.
Pt. mine conteaza f. mult calitatea si pana acum Mihai nu a dat gres pt. ca nu a picat nimic reparat de el.

On topic:
e posibil sa ai pb. la pistonasul de avans,de aceea am sugerat sa mergi la service-ul lui Marius Andrei.
Skip ads

  • sorake19

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am deschis acest topic pt ca nu stiu ce are masina si multi sau uitat la ea si daca ii ascultam schimbam tot cred ca si motorul. vreau sa gasesc pe cineva caruia i sa mai intamplat sau cineva care a mai vazut sau auzit sa stiu ce sa schimb sa verific sa curat sa fac ceva sa nu ajung in service sa imi ia cat nu face.
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Si eu sunt dezamagit de mihai de pe ecu.ro.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR