Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Sebi_b

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,

Vreau sa imi aduc un Opel din afara, in principiu din Germania. Varianta la care m-am orientat este un Astra H, 1,7 cdti, 101 cp, de prin 2005-2006. Daca aveti vreun sfat la achizita lui, sau daca ati cumparat in felul acesta, spune-ti va rog, cum ati facut cu actele, cu plecarea (ati gasit de aici pe ceva siteuri, sau ati fost direct acolo)

Orice sfat de genul acesta e binevenit.
Mersi
Skip ads

  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut eu mi-am adus toate masinile din Germania si vreau sa spun ca prefer sa platesc cu 500 euro mai mult decat sa iau una din Romania, uite cum poti sa faci intri pe siteurile cunoscute cu masini din germania (mobile) cauti masina dorita, dupa ce ai gasit-o suni (de obicei vorbesc engleza dar este bine sa ai pe cineva care stie germana) o rezervi prin sms sau print-un fax pentru 2-3 zile si vezi cu ce pleci spre ea (avion, autocar sau un prieten cu masina) ajuns acolo probezi masina(este bine sa ai pe cineva care cunoaste masina), verifici actele (brief mare, brief mic, optional certificat filtru particule DPF cu care vei avea reducere la inmatriculare in Romania) iar apoi faci actul de vanzare -cumparare sau factura (pe care le are proprietarul, mergeti impreuna la biroul de inmatriculari din zona(trebuie sa stie proprietarul unde este) acolo primul lucru care trebuie sa-l faci este sa-ti iei numere temporare de 5 sau 30 zile (cele de 5 zile costa in jur de 100 euro cu tot cu asigurare iar cele de 30 zile in jur de 160 euro) apoi mergi la unul din birouri si depui actele masinii pentru a-ti luat autorizatia temporara (un cartonas ROZ) mai platesti o taxa de 10 euro iti iei numerele,asigurarea,cartonasul roz si actele masinii si poti pleca spre casa Smile combustibilul cu tot cu vignete te costa undeva la 250 euro pana in tara. Bafta si sper ca am fost destul de explicit, daca mai ai ceva intrebari poti sa-mi dai PM
  • Sebi_b

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2011

  • Mesaj Privat
super raspuns. Mersi frumos.
Eu caut pe urmatoarele site-uri: Mobile.de si pe autoscout24.eu. Mai stii si altele?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
astea doua sunt cele mai cunoscute
Mai poti incerca si pe ebay...
Cauta 3-4 masini, preferabil intr-o zona apropiata.
Uita-te si la masini avariate, o aripa/portiera indoita sau o bara sparta scade mult valoarea masinii. O aduci acasa si o repari. Ai grija insa, daca masina are avarii, sa nu te fenteze pozele (de exemplu sa fie facute din unghiuri strategice, ca sa nu vezi ca e puscat si un airbag...)
"Tractoarele" sunt destul de scumpe, ca alternativa uita-te si la benzinare (cu GPL, daca umbli mult) iesi la aceleasi costuri/km.
Skip ads

  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
1. ia masina din romania. ia una intretinuta, de la primul proprietar, carte de service, revizii la reprezentanta, alea alea. gasesti daca cauti
2. rezerva masini muuulte, cat de multe poti in aceeasi zona. sunt chestii pe care vanzatorii nu le trec in anunt. am fost acum o luna sa vad un smart, impecabil zicea vanzatorul (privat) cand ajung acolo becul de la airbag era mereu aprins si portbagajul nu prea se inchidea cum trebuie.
am mai patit-o si cu masini cu geamurile ciobite sau unele cu geamurile laterale schimbate pe care le dadeau ca fara accident. poate este, poate nu dar ai incredere in ce zice neamtul cat o fi el de neamt? sau inca o gramada de mici inconveniente pe care nu le trec in anunt.
3. mergi cu inca cineva, preferabil cineva care se pricepe. 4 ochi vad mai bine ca 2
4. cauta masini cu TUV recent si inspectiile la reprezentanta. mai nou orice service de la nea gigi din colt poate sa puna stampila in caietul de service, dar ai incredere in ce a facut ala? maxim pentru numarul de km desi nici pentru aia nu as baga mana in foc.
5. nu te grabi, ia in considerare si alte modele/masini tot de la opel. astra e foarte cautata dar posti gasi un opel signum de exemplu cu dotari mai ok un pic mai scump. alta clasa, alta masina

bafta
  • piolet

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
mie mi le-a adus cineva din germania (am un opel la fel ca cel pe care vrei sa-l cumperi si inca o corsa 1.3 CDTI 2005). daca vrei, iti dau nr de telefon. orice s-ar zice, cei care se ocupa cu asa ceva, se pricep mult mai bine decat ceilalti (care nu sunt mecanici).
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Se pricep la ce? Tras in piept? Laughing
  • piolet

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
daca tu crezi asa, este treaba ta. pana una alta, masinile mele sunt ok. le am de un an si ceva si nu pot sa spun ca cel care le-a adus din Germania m-a tras in piept. la urma urmei, fiecare este liber sa faca ce doreste cu banii lui.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai sa n-o dam in paranoia. Si intre samsari, ca in orice alt grup social, sunt oameni corecti si tepari.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Si mai sunt si oameni care aduc masini "de afara" dar nu sunt samsari..adica au firma si lucreaza cu firmele de leasing din Europa de Vest. Eu cunosc un astfel de om care face asta de 20 ani Wink
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Zicea cineva: 1. ia masina din romania. ia una intretinuta, de la primul proprietar, carte de service, revizii la reprezentanta, alea alea. gasesti daca cauti. Cartea de service cu stampile se face in 10 minute. Eu am o singura stampila de la reprezentanta in 100 k km. Ce inseamna ca masina nu a fost intretinuta. Cand o sa o vand ii fac schimburile de consumabile omului in fata lui cu manuta mea, daca vrea.
Daca o cumperi din romania te duci la un service pe care il stii, le arati mecanicilor ce vrei sa cumperi si te decizi dupa ce primesti un raspuns legat de cum se prezinta masina.
  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
pai si ce crezi ca in germania nu se fac manarii cu cartea de service? chiar atat de naivi sunteti?

http://translate.google.com...o-mafia-1.1072523

eu am cautat o gramada de timp pana sa iau masina, si am avut timp ca stau un germania, nu a trebuit sa rezolv in 3 zile. cred ca am vazut mai mult de 10 masini pana sa ma hotarasc la una, dupa filtrul in prealabil pe siteurile de vanzari. poate sunt eu mai fixist dar nu am avut chef sa platesc 80 de eur pentru fiecare masina la service pentru o verificare sumara. masina pe care am cumparat-o a avut toate reviziile facute la timp la reprezentanta care a vandut-o, ultima cu 2 luni inainte de vanzare. a fost suficient pentru mine, am mers cu ea fara probleme un an si acum e iar la revizie, tot la opel.
eu nu i-am zis sa ia masina de la tine, nici eu nu as cumpara-o, poate doar daca te-as cunoaste direct si as sti ce si cum ai facut cu masina. degeaba schimbi uleiul dupa 100k km in fata omului daca pana acum nu ai facut-o anual

o masina SH poate fi o afacere dar si o gaura in buzunar daca nu esti atent la unele aspecte.
e plin forumul cu masini "impecabile" luate din germania de la pensionari si diverse probleme dupa cateva luni de utilizare.

referitor la costuri, drumul pana acolo, motorina, vignete, mancare, hotel ajung la 500 euro lejer, taxa de prima inmatriculare vine peste. ca si costuri o masina din germania va ajunge mult peste pretul unei masini echivalente in romania. "Afacerile" sunt cele pe care le-a mentionat JE, masini usor lovite si reparate in regie proprie.
Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Am uitat sa precizez un aspect important in expunerea de fapte. Cartea de service e completata de mine, nu are stampile, dar are toate bonurile cu data la care au fost achizitionate consumabilele. Asa ca sanatate. Stampila aia e frectie. Si nici macar nu e de vanzare masina mea. Am luat-o de noua pentru mine, sa o tin cat mai mult si sa stiu cand si cum se schimba orice la ea. Imi place sa fac cu mana mea ceea ce e simplu, si in plus imi face placere. Probabil ca o voi vinde cand kilometri deja sunt un aspect prea putin important.
Nu trebuie sa faceti ca mine.
  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
sqryn vezi tu care este diferenta la exemplul dat de tine de cei prinsi in Germania acolo macar 500 de ofiteri au actionat pentru prinderea lor si te asigur ca va trece ceva timp pana cand altii vor incerca sa faca asa ceva in Germania pe cand la noi se dau kilometrii inapoi fara nici-o jena toata lumea stie unde este locatia ba chiar si gaborii dau kilometrii inapoi si nu se face nimik, suntem cu 100 de ani in urma si mereu vom fi.
  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
mai sunt si altii, numai ca daca te prinde faci puscarie. in ro nu este o lege clara in acest sens.
ce am vrut sa sublinez este ca nici in germania nu gasesti masini "de showroom" cu km "reali" putini la preturi de ocazie. poate doar daca cauti si esti dispus sa astepti destul de mult sau sa faci unele mici comporomisuri. nici nemtii nu isi vand masinile de bune la preturi de dumping numai ca sa faca est europenii profit cu ele la revanzare.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Sincer acum.. parerea mea personala, ca in ultimii 2-3 ani, eu cu ochii mei nu am vazut o masina in Germania cu km reali ! si tot ce se aduce de acolo este cu km dat la 50% pe putin. Asta o spun dupa un an jumate de cautari ! Si mai sigur e sa cumperi de aici de la un propietar serios decat ceva de acolo care arata bine dar are 300k reali....
  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
vlad-OPC toate masinile aduse de samsari au kilometrii dati inapoi imediat cum au trecut vama... dar acolo in parcuri eu de cate ori am fost nu am vazut masina cu kilometrii dati inapoi toate dupa anul 2004 au in jur de 200.000 km iar cele cu kilometrii mai putini sunt putin lovite, asa ca va zic clar o masina din 2006 nu are cum sa aiba sub 150.000 km cum mint cu nerusinare unii.
  • Astra.H

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
vlad-OPC a scris:Si mai sigur e sa cumperi de aici de la un propietar serios decat ceva de acolo care arata bine dar are 300k reali....

Ce te face sa crezi ca o masina cu 250-300 000 km nu merge bine ? Uitati un aspect important masina SECOND HAND nu este noua ... Se aduc din Franta flote de Astra H-uri albe(2006-2007) cu km de la 200 000 in sus si merg destul de bine. O masina o iei dupa stare tehnica si optica in care se afla , nu dupa numarul de km din bord... dar romanii vor masina de 5-6 ani cu 150 000 km.Altii cum vad un element vopsit la o masina o refuza din start pentru ca ei vor masina noua dar la pret de SH.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Astra.H a scris:
vlad-OPC a scris:Si mai sigur e sa cumperi de aici de la un propietar serios decat ceva de acolo care arata bine dar are 300k reali....

Ce te face sa crezi ca o masina cu 250-300 000 km nu merge bine ? Uitati un aspect important masina SECOND HAND nu este noua ... Se aduc din Franta flote de Astra H-uri albe(2006-2007) cu km de la 200 000 in sus si merg destul de bine. O masina o iei dupa stare tehnica si optica in care se afla , nu dupa numarul de km din bord... dar romanii vor masina de 5-6 ani cu 150 000 km.Altii cum vad un element vopsit la o masina o refuza din start pentru ca ei vor masina noua dar la pret de SH.


Prin acelasi rationament tu ai cumpara sa zicem o masina cu 400.000 km care merge bine ?

Iti dau eu un raspuns, masina aia merge bine pe moment dupa care incepi sa schimbi o droaie de piese care mai de care mai scumpe.

Asa prin urmare kilometrii sunt foarte importanti in cumpararea unei masinii, orice suspiciune asupra lor inseamna o masina exclusa din start din punctul meu de vedere.

Sunt masinii si din 2009 cu 250.000 de km care fac taxi si risti sa iei una din asta "NOUA" . Daca nu te pricepi e bine sa iei din Romania una cumparata din RO la prim proprietar ca sigur e mai buna decat o straineza din asta.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ceva site-uri in afara de cele mentionate mai sus, stiti? care pot cuprinde si belgia si olanda?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR