Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Maniacu86

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
De aproximativ o saptamana am o problema care ma sacaie si as vrea macar sa-mi dau seama ce este ca sa stiu de cat imi scutur buzunarele. Atunci cand ridic piciorul brusc de pe ambreiaj sau il iau repede de pe acceleratie, in viteza 1 si a 2-a, se aude un zgomot destul de ciudat, nu prea as putea sa il definesc ca si cand ar lovi ceva metalic. Din alte discutii similare pe net, dar nu faceau referire la opeluri, rezolvarea a fost schimbarea bieletei anticuplu. Opelul meu are asa ceva? Ce sa verific si cum? Kit-ul de ambreiaj sa fie de vina, sa faca placa de presiune asa?

Corsa C, 1.3 CDTI 2005.
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
verifica placa de presiune sau rulmentul de presiune
  • lucus_d

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Maniacu86 a scris:De aproximativ o saptamana am o problema care ma sacaie si as vrea macar sa-mi dau seama ce este ca sa stiu de cat imi scutur buzunarele. Atunci cand ridic piciorul brusc de pe ambreiaj sau il iau repede de pe acceleratie, in viteza 1 si a 2-a, se aude un zgomot destul de ciudat, nu prea as putea sa il definesc ca si cand ar lovi ceva metalic. Din alte discutii similare pe net, dar nu faceau referire la opeluri, rezolvarea a fost schimbarea bieletei anticuplu. Opelul meu are asa ceva? Ce sa verific si cum? Kit-ul de ambreiaj sa fie de vina, sa faca placa de presiune asa?

Corsa C, 1.3 CDTI 2005.


Salutare aceeasi problema am si eu. Daca e cald motorul si e scoasa din viteza (motorul mergand) daca las piciorul brusc de pe ambreiaj, se aude un clancanit metalic. Masina a fost luata de noua, am 15 600 km si nu are un an inca.
Ai reusit sa rezolvi problema?
Stima
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
clantanit sau scartait? ca daca e scartatit, poate fi de la pedala, ceea ce se rezolva cu putin lubrifiant , gen wd40.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR