Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
am rulat ieri in buc. vreo 45-55 km ,e crima curata sa tii un diesel indiferent de cati km sau cm cubi are masina.
si nu ca ar fi prima experienta, da imposibil sa nu mergi subturat si sa-l chinui.
dupa ce am scos-o la ses Very Happy zafira mea incetase sa mai ,,planga ,, si-mi reprosa ,,of,of,of ce m-ai mai chinuit,,
la 13-14 sute deja se calmase si ii mai trecuse supararea. Very Happy
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Daca anulezi EGR-ul merge foarte bine dieselul si-n oras, nu vei simti problemele tehnice.
Pe mine singurul lucru care ma deranjeaza la diesel (1.9) e ca in oras ii simti lipsa de agilitate. Mi se pare greoi si brut mai ales la mers bara la bara. Poate cu o cutie automata e mai placut dar la manual iti da senzatia de badaranism. Atentie! compar cu un motor pe benzina din anii 90.
1.7 si probabil si 1.3 par mult mai bine adaptate in oras. Le simti mai in largul lor, in viteza a 2-a nu trebuie sa calci ambreiajul incontinuu ca te urci peste cel din fata .....etc.

In schimb,la 1.9 si-n oras cand calc pedala apare cuplul fac putin slalom si totul se iarta Laughing
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Diselul de 1,7 chiar nu e dezastru in oras. Nu vad diferente majore fata de benzina 1,4 sau 1,6. Singurul inconvenient e ca se incalzeste greu iarna. Daca e gheata pe geamuri ai nevoie de 10 minute inainte sa pleci la drum.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR