Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • cc7832ck

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutari sunt nou pe aici si am si eu o problema!
Opel Astra F 1997 1.7 TDS
Cand e rece motorul oa ia la sfert ies cu ia la drum cu acceleratia la maxim apasata abia abia creste,daca dau de un deal putin mai lung scade viteza si sunt nevoit sa schimb treapta!La relanti tremura!Am schimbat filtru aer filtru motorina si nimic!Va rog mult ajutati-ma ca o am de 3 sapt si mooor nu stiu ce sa mai fac cu ea!
Skip ads

  • cc7832ck

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Chiar nimeni nu stie sa ma ajute si pe mine?.....de vizualizat vad ca vizualizati dar nimeni nimic? va rog mult...
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Verifica injectoarele si evacuarea,poate o fi pe acolo ceva.Bft
  • cc7832ck

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Daca erau injectoarele nu se ineca arunci cand o acceleram brusc?.....cateodata mai e si asa un miros urat si scoate un fum negru cand o schimb in turatii mari:(
Skip ads

  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
bine ai venit printre noi, in primul rind foloseste functia "CAUTA" si vei gasi ce-ti trebuie, incearca sa citesti si din regulament cite ceva, sau tot pt ca oricum nu e lung si nici plictisitor, iar daca functia "CAUTA" nu te ajuta atunci deschide un topic nou cu ce problema ai la sectiunea potrivita evident.
Si acum legat de problema ta dute la un mecanic priceput sa-ti verifice avansul pompei de injectie, pt ca la tine de acolo tind sa cred ca este problema, si, cum este pusa la punct distributia, poate e fugita.
Bafta
  • cc7832ck

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Iti multumesc mult pentru rasuns!La sectiunea "CAUTA"nu am gasit nimic despre asta.Maine cred ca o sa merg la Condoru(Calarasi)sa o pun pe tester!imi zice ceva despre distributie la tester,avansul pompei si valva EGR?
  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
despre distributie pe tester nu are ce sa-ti spuna, trebuie dat capacul laoparte si sa vada cum se prezinta. Si valva EGR poate fi un motiv, daca ramine blocata pe deschis motorul merge inecat si de aici si fumul negru si lipsa de putere.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Valva EGR.
Masina se comporta astfel din mai multe motive.Cele mai intalnite sunt.
1.Valva EGR-Rezolvare:Se curata,si daca vrei poti sa-i pui "blank"
2.Senzorul Arbore cotit.Rezolvare:Se verifica contactele si eventual se schimba.
Toate acestea pot iesii foarte clar pe tester.
Skip ads

  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut cc7832ck,verifica intrarea in filtru de motorina,eu aceeasi problema o aveam.
  • cc7832ck

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
pai am scimbat filtru de motorina si pe furtunul care intra motorina in filtr am bagat aer sa nu fie infundat cu capacul de la rezervor scos si se auzea cum face bulbuci in rezervor!Ar trebui sa fac altceva?
  • tymonelu

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Asa am patit si eu de 2X , odata o supapa a fost de vina si a 2-a oara arcul de la supapa.
  • cc7832ck

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
pai ce ar trebui sa schimb pe unde se afla?.....poate cumva sa fie si de la ulei ca este sub limita:D
Skip ads

  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
vezi distributia,nu mai merge cu ea asa ca sigur a sarit de la punct
  • cc7832ck

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutari!m-am intors cu informatii!Am fost cu ea la reprezentanta opel si surpriza este exact ce a zis danielddd (DISTRIBUTIA).Am dat astazi comanda de tot kit-ul si cu mana de lucru ma costa 650 Ron.Va anunt cum merge dupa ce se schimba:P
  • cc7832ck

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Da buni si astia de la Opel.Am schimbat distributia si cand colo era blocata turbina.Acum o am iarasi la reparat o sa o iau astazi sa vedem daca merege bine sau nu.!
  • roby24

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2011

  • Mesaj Privat
buna ziua am si eu un astra f 96 x16xel,..si am aceeasi problema:nu ”trage”...distributie schimbata,segmenti noi rectificat supape,scaune supape,semering supape noi,filtru benzina noua si tot nu trage! Inainte sa schimb distributia a ”tras” mult mai bine.Distributia este pusa la punct verificat de trei ori.
  • cc7832ck

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salut.Eu am schimbat filtre:aer,motorina si ulei,Distributie,am curatat turbina ca era blocata....acum o sa ma duc sa ii fac o curatare la 2 dintre injectoare ultima varianta care ar putea fi...:-?daca rezolvi u inainte te rog sa spui ce a avut.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vezi ca motorul asta de Isuzu prea putina lume il cunoaste bine cum e construit si cum functioneaza, cei de la service la Opel fara informatii de la tester sunt pe langa problema ca motorul asta nu are management motor.
Gaseste pe cineva la tine in oras care stie bine acest motor si nu o sa mai ai probleme pe viitor, odata pus la punct va merge mult si bine.

Turbina daca nu functioneaza atunci da cu fum negru peste 2.400rpm si trage ca un trantor. Vezi ca o turbina buna SH este pana in 100EUR, sa nu dai mai mult pe ea sau sa-ti iei una noua ca te costa prea mult.
  • nicumaresalul

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1992 isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Va salut cu respect pe toti opelistii.Am si eu o intrebare;Cum pot regla debitul de aer din turbina la TC4EE1?Adica sa bage mai mult aer.Se poate?I-mi scoate cam mult fum si pe la 4000 de ture scade din putere.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR