Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Zilele astea imi fac actele ptr. o masina Astra Classic II de 1.7 CDTI.

Pentru inceput as dori sa stiu... daca nu imi aleg pachetul audio de la opel si imi pun eu un mp3-player se poate conecta la afisajul acela de pe bord. Pentru ca am vazut la 1 zafira si cred ca si la A.C. II se poate sa imi apara numele postului eventual datele transmise prin rds. Trebuie sa aibe o functie speciala mp3-player-ul sau merge la toate, cu conditia ca baietii care-l monteaza sa traga firele ca lumea!



Alte intrebari ar mai fi la costuri ptr. aceasta masina. Cat ajunge o revizie pt. aceasta motorizare si ce comportament are la drum?


Ultima modificare facuta de musicall la Dum 03 Sep, 2006 12:02 am
Skip ads

  • sidors
  • **
  • 64 mesaje
  • din 29 Jul 2006
  • Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Alta tara
  • sidors

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL, adika 1.7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut. Eu am o masina exact ca a ta, cumparata acum o luna; doar ca a mea e gri ceva mai inchis, Silver Ligthning. Displayul de sus iti afiseaza info despre radio/cd numai daca iti pui radio-cd opel. Cel putin asa mi-au spus mie cei de la Opel Tm. Faza tare e ca ei in oferta nu au playere opel ci doar Sony si VDO.
In concluzie, pe displayul masinii eu pot sa vad acum doar data/ora/temperatura externa ( eu am un cd-player LG). Nu mai spun ca am facut 4 drumuri ca sa-mi monteze corect cd-playerul.
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
E nevoie de un adaptor. Destul de scump din cate am auzit (~60 EUR).
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am inteles... prefer decat sa vad "dublu" numai la mp3-player !!! Cool

Despre masina ce imi puteti spune? Fiabilitate, costuri, rodaj... pana la cati km?
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
pai cu ce te avantajeaza display-ul acela ? mai bine il folosesti pe cel de pe mp3 care oricum afiseaza mai multe informatii ...
incearca sa cumperi un mp3 de firma totusi (alpine, clarion, pioneer etc)
  • zafycom

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Braila
  • Masina: Agila 2001 Z10EX Parca
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2005

  • Mesaj Privat
musicall
Nu e nevoie de nici o mufa , acolo ar trebui sa fie exact ca la megan , daca ai mp3 VDO , Blaupukt si mai sunt si alte marci care au mufa direct pe ele , doar trebuie sa fii atent cand cumperi aparatul , eu am montat pe o astra f asa ceva cu display si satelit pt. comenzi la volan , itzi dai seama ca au toate mufele la fel , acum nu stiu cum e la A C II dar in proportie de 80% se poate , o sa ma interesez la un prieten care face asta in fiecare zi Very Happy. in principiu daca itzi doteaza masina cu dysplayul ala o poti rezolva .
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
la Astra G ai nevoie de mufa adaptoare daca pui un player "after-market"...daca pui un sistem audio Opel o sa-ti functioneze implicit...
mufa adaptoare am gasit pe la tornado systems, dar parerea mea e ca nu merita...cum spunea andrei006 iti afiseaza mai putine informatii decat display-ul player-ului... ca idee am intrebat de o mufa de aia si mi s-a spus ca ar fi 450 RON ptr un Sony (care a costat 420 RON nou Very Happy )
asa ca parerea mea...las-o asa... Very Happy
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
________________________________________________________________________


Unde pot gasi un catalog detaliat sau un manual pt. Astra Classic II de 1.7 CDTI ?
Daca aveti as dori sa imi trimiteti si mie pe email !


Ultima modificare facuta de musicall la Mie 06 Sep, 2006 2:19 pm
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
cum sa fie mufa 450 roni Smile)
cred ca pus ala un 0 in plus
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Merci Mikki pt. manual ... decat deloc e bun si asta Smile


Ultima modificare facuta de musicall la Lun 18 Sep, 2006 6:08 pm
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eu am aceeasi masina de aproximativ 9 luni. Am 21.000km si sunt foarte multumit de ea. Consum excelent, tinuta de drum, etc. Revizia de 15000 a costat 6 mil, la Radacini. Sa fii atent la consumul de ulei, mai ales dupa opt, noua mii de km, ca in functie de stilul de mers si conditiile de trafic (de exemplu daca o forjezi numai in oras sau la viteze foarte mari) poate sa consume putin. Eu am completat la 10000km si pana la schimbul de la revizie nu a mai consumat deloc. La fel si acum, am sase mii de la revizie si nu a consumat. La faza cu casetofonul aftermarket, vezi sa nu te pacaleasca careva cu montajul. cauta ca exista un topic despre cum se monteaza exact casetofonul in locasul special. Sa o stapanesti sanatos.
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc de detalii "FM" ! Sper si eu sa nu am probleme si sa ma pot bucura cat mai mult de ea! Completarea s-a realizat la service? Ce ulei ii place?

Mai ASTEPT si alte detalii de la useri despre aceasta motorizare (precizez ca pana acum nu am mai avut masina pe diesel).
Skip ads

  • jok3r

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
salut!
recent miam luat si eu astra classic 2, dar 1.6 pe benzina. pana acum nu mia mancat ulei deloc, chiar daca in documentele pe care mi le-au dat ei zice ca la 1000 de km sa completez cu ulei. eu mi-am cumparat de la dealer ulei, dar inca nu l-am folosit (masina are 2000km).
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
musicall a scris:Multumesc de detalii "FM" ! Sper si eu sa nu am probleme si sa ma pot bucura cat mai mult de ea! Completarea s-a realizat la service? Ce ulei ii place?

Am facut completarea cu Opel 5W30 luat chiar de la service. I-am facut completare dupa ce am verificat de mai multe ori nivelul in mai multe zile, pentru ca te poti pacali foarte usor, daca masina este chiar si putin inclinata. Nu am asteptat sa se aprinda becul ca sa completez, cand mai avea foarte putin pana la limita minima, am mai pus ulei.
Oricum orice diesel consuma ulei si nu trebuie sa fie un motiv de ingrijorare, decat daca "se sare calul". Mie mi-au zis cand am luat-o sa il verific cam la fiecare 1000km, mai ales cand este noua. Singurul sfat care ti-l dau este sa nu mergi subturat in nici un caz. Iar daca nu ai mai condus niciodata diesel, sa nu incerci sa o conduci ca pe o benzinara.
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cate am inteles ii place undeva la 2500 - 3000 de ture? Iar in perioada rodajului sa nu trec de 2500?

Daca am gresit... rog corectari !
  • fm

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
In carte scrie sa nu depasesti 3 sferturi din turatia maxima parca in "rodaj" - inseamna cu mult mai mult de 2500. Ei de fapt incearca sa iti sugereze sa nu o forjezi cand este noua, nouta. Oricum pe la 3000 ture ai in jur de 130, in a 5-a, asa ca....daca nu iesi pe autostrada, nu prea ai unde sa-i dai. Cam asa e optimul schimbarilor cum zici si tu. Daca mai ai intrebari, nu ezita sa intrebi si eu eram foarte curios si nu prea aveam pe cine sa stresez si am asteptat 2 luni "lungi" dupa masina.
  • musicall

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 4 Uºi 1.7 DTL (80 cp)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am sunat si la finantator si la dealer... - 1. data de inventariere a masiniie 13.09 iar la plata avansului undeva pe 27.09 spunand ca - 2.e deja in ungaria la gyor. Cate zile mai dureaza aducerea ei? Ce sa fac sa grabesc aducerea ei... ?
  • Operabilus

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
fur-o din gyor Cool

btw, daca iti dau astia manual in romana, il scanezi si-l urci undeva pe net? Confused
  • gatonisus

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
fm a scris: Singurul sfat care ti-l dau este sa nu mergi subturat in nici un caz. Iar daca nu ai mai condus niciodata diesel, sa nu incerci sa o conduci ca pe o benzinara.


Am si eu o astra clasic II1,7 CDTI, si am cam 2500 Km cu ea.
FM - ce intelegi prin subturat. Concret la motorul si masina asta 1500 rpm e subturat?
La turatii mai mari nu consuma mai mult?
Ce consum mediu ai si in ce regim de turatii mergi.
  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
la 1500 e subturat!!!!

mergi cu ea intra 2000 si 3000 si o sa vezi ce bine e si pentru ea si pentru tine...
schimba vitezele la 2500-3000
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR