Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • ilieaxx

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
salut,va adresez si eu o intrebare poate v-ati confruntat pe aceeasi problema,am un opel astra g 1.6 16v din 2001,fara proiectoare ,si am o problema cu panoul de lumini cred,pentru ca farurile mele nu se regleaza.am tras masina in fata unui gard si am dat de butonul ala si nu se miscau nici un pic,am un prieten are masina asemanatoare si farurile se lasau si se saltau la actionarea butonului,stie careva ce ar putea fi?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1- siguranta
2- cablaj
3- motorase
Pentru sigurante, verifica siguranta 18 din panoul de langa volan (ai sertarul de sub blocul de lumini, il scoti, in spatele lui ai un panou de sigurante)
La motorase pot fi lamelele de contact (se da jos motorasul, si se desface capacul motorasului, e capsat pe motoras si sunt niste cheare de plastic care il tin acolo) insa mi s-ar parea ciudat sa pice ambele in acelasi timp. Daca nu ti-au mers niciodata, pot fi motorasele de vina (problema mostenita de la vechiul proprietar)
  • ilieaxx

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
eu o am din iarna si a fost adusa din germania,nu merg niciunu si cred ca de la motorase e problema pentru ca am mai citit pe aici ca ar trebuii sa se auda un bazait,la mine nu se aude nimic, o sa verific si o sa iti spun daca s-a rezolvat,ms mult
  • munteanu

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Timis
  • Masina: Antara 2007 Z20 DMH.
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in momentul cand vrei sa montezi motorasele inapoi in far , pui mufa la motoras si se introduc apoi in far sau tija aia de la motoras trebuie sa fie scoasa in afara [ adica dupa ce pui mufa la motoras trebuie sa dai reglaj din bord si atunci tija trebuie sa iasa ]
eu am avut motorasele date jos de pe masina si acum am cumparat unele noi si tijele sunt bagate in motoras , nu sunt scoase afara
stie cineva ?
Skip ads

  • ilieaxx

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2011

  • Mesaj Privat
problema era de la siguranta.ms mult pt sfaturi
  • dack

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
salut .si eu am o problema cu reglajul electric la faruri.nu stiu din ce cauza nu mai merge am verificat sigurantele si am pus motorasele pe alta masina si sunt bune .va rog ajutatima (astra g 1.7 dti 2001)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR