Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
gabib77 felicitari pt bord, arata superb. Am o intrebare...a reusit cineva sa schimbe ledurile de la un cd player siemens ncdr 1100. ca ma bate si pe mine gandul sa imi schimb iluminarea, dar ar arata nasol cd playeru portocaliul si restul alb cu rosu
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
dandobre a scris:gabib77 felicitari pt bord, arata superb. Am o intrebare...a reusit cineva sa schimbe ledurile de la un cd player siemens ncdr 1100. ca ma bate si pe mine gandul sa imi schimb iluminarea, dar ar arata nasol cd playeru portocaliul si restul alb cu rosu


Merci... probabil nu e mare diferenta intre ncdr1100 si cdr500... eu am avut un cdr500 la care am schimbat iluminarea in albastru cu rosu... Inauntru am gasit SMD-uri, pe care le-am schimbat la un centru de reparatii GSM...
  • Larry

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mai oameni buni. Ce leduri folositi pentru a schimba becurile originale. Ca sunt cele cu cap rotunjit si cele cu cap aplatizat. Sa inteleg ca tre' sa lumineze ca becul, acel led(adica "imprastiat" Laughing )...nu cu "punct" fix , ca si lanterna.Dati-mi si mie o poza cu modelul de led pe care sa-l atasez/lipesc pe soclul original. Ca stau cu bordu' desfacut si caut leduri ca nebunu' Razz . Spuneti-mi si mie cum ati facut. Ati adaugat rezistente ledurilor?Si ce valori.... Ca nu se gasesc leduri la 12V. Intreb toate astea ca nu ma am asa de bine cu "masuratorile" . Multumesc tuturor si...astept ceva raspunsuri Embarassed

P.S Ii intreb pe cei care si-au facut cu mana lor bordul....ca eu am incercat cu ceva leduri in displayul computerului de bord dar nu lumineaza uniform, asa cum ar trebui....ci se vad si rotunduri...adica lumina din varful ledurilor.
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Poti folosi leduri normale, dar sa le dai cu glaspapir pe toata suprafata pentru a fi lumina imprastiata..., iar la display-ul de la MID e bine sa pui cate 2 in paralel pentru o lumina mai eficienta (asta daca folosesti albastru) - unul il pui in soclu, altul il lasi in aer ca aer loc suficient acolo... cat despre ce rezisenta sa folosesti, nu mai tin minte, dar o sa ma uit si-o sa-ti spun
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
la 12V pentru un led albastru credca de 1k se foloseste.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
eu miam modificat toata masina cu ajutorul lui cata26bnc pentru care ii multumesc dar si aici vine experienta prin care am trecut, al luat leduri de la zexstar sau cum ii zice si ce sa vezi am dat un milion si lumina pauza adica dupa ce leam montat am fost dezamagit de lumina produsa asa ca am pus mina si am cumparat leduri puternice de la o firma din oras cu 7 lei bucata care chiar fac lumina(ledurile zextar erau pe 12v direct fara rezistenta) dupa doua zile de munca a iesit cam asa :










eu sunt multumit de rezultat cu toate ca mai am unele retusuri de facut dar zic ca este bine, am mai schimbat plafoniera si casetofonul integral
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
A iesit mortal...la cati volti sunt ledurile(ai folosit unul pentru fiecare bec din bord?)? Ce rezistente ai folosit?. La casetofon ce leduri ai folosit?...Sorry de atatea intrebari dar vreau si eu sa ma apuc si vreau sa am toate informatiile Very Happy
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
dandobre a scris:La casetofon ce leduri ai folosit?


Daca e vorba de cel original al masinii, stiu ca la CDR500 nu sunt leduri obisnuite, sunt SMD-uri...
Skip ads

  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
dandobre a scris:A iesit mortal...la cati volti sunt ledurile(ai folosit unul pentru fiecare bec din bord?)? Ce rezistente ai folosit?. La casetofon ce leduri ai folosit?...Sorry de atatea intrebari dar vreau si eu sa ma apuc si vreau sa am toate informatiile Very Happy


ledurile parca sunt al 3v cu rezistente de 120ohmi ca sa fie mai luminoase, in bord sau dus cred ca vreo 6 8 leduri nu mai stiu, la cas am pus de 3 mm fara nimic dar oricum am schimbat casetofonu si am pus un sony rosu cu albastru si se potriveste perfect.


in primul rind vezi ce bord ai si daca merge facut ca altfel dai bani pe leduri degeaba si apropo nu lua zextar ca nu faci nimic iti zic eu ca am cheltuit aproape 3 mil pe beculete Smile
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si acum sa ma laud putin.la masina mea sint luminile in totalitate rosii,la toma_marius se vede ce am facut impreuna,mai e un vectra B cu aceeasi combinatie albastru-rosu,si am mai facut un G culoarea verde.poze cu citeva repere.







rosul e mult mai intens decit se vede in poze,si acestea pentru vectra B



  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
se pare ca in constanta tunari sunt la moda Smile) felicitari posesorilor si la mai mare
  • relubr

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ce model de LED-uri ai folosit la vectra B ? din punctul meu de vedere arata super si mi-as pune si eu.............
Skip ads

  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ledurile sint luate de la un magazin local ,deoarece am fost foarte dezamagit de cele de la zextar.aici o bucata este 7 lei,si depinde pentru ce vrei,doar bord sau totul?
  • relubr

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa pun peste tot , poate pui o poza macar cu un led , sau ce o fi ...multam
  • CATA26BCN

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ia legatura cu toma_marius,poate mai are el si iti poate pune o poza.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
relubr a scris:Vreau sa pun peste tot , poate pui o poza macar cu un led , sau ce o fi ...multam

iti pun pozele la anu si la multi ani, sa ne vedem cu bine
  • stelylutza

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pt un vectra b din 2000 ce becuri/leduri imi trebuiesc pt a schimba culoarea luminii din bord?
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu la Astra G tot din 2000 am folosit leduri (aprox. 15 leduri ) de 5 mm ( ca alea de la brichete ) , ledurile sunt de 3V (2.8 ron) si o rezistenta (0.2 ron) pentru fiecare led in parte pentru a le putea folosi la tensiunea de 12 v
  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
love4cars a scris:


Cum ai facut sa nu se vada punctul facut de leduri ( eu la a mea am slefuit cu o pila de ungii Embarassed f fina dar degeaba Sad ) . Ce solutie ai gasit ? Rolling Eyes
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am montat plasma si va spun cat pot de clar cum am facut :

Se dau ceasurile jos , se desface capacul din sppate care este prins in cleme :




Placa cu integrate , cu ceasurile este prinsa in surubele 6 la numar daca nu ma insel care au cap torx foarte mic , nu stiu exact dimensiunea si se pott diferentia fata de celelalte care se afla pe placa prin culoare lor argintie , celelalte fiind galbui :











Si se retrage placa cu usurinta si putina atentie , in sus :




Stiiti ca plasma este o folie foarte subtire si flexibila , nu necesita sa dati jos acele :






Eu am fixat folia de cea veche cu putina banda dublu adeziva , se poate vedea in ultima poza , pentru o centrare mai buna in jurul acelor si a nu se lasa in jos dupa montare !

Firele de la folii se dau prin spatele placii cu ace si se pot scoate pe una din gaurile de la capacul din spate avand suficient spatiu :





Si GATA !

Conectarea la pozitiile masinii eu am facut-o asa : am tras un fir de la + si - brichetei , acolo stiind exact care este + si - , nu am vrut sa risc sa le pun invers sa le prajesc !

Cine mai are nevoie de ceva lamuriri ii stau la dispozitie !



Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR