Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • eduard_pop

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Poate ma poate ajuta cineva, am tot incercat sa scot sonda din catalizator, dar nici cum nu vine afara, nu se misca nici un mm.
Am dat cu spray jumate de zi, si nimic.
Este vreo posibilitate de a scoate, sau in Tg. Mures care se pricepe mai bine si are scule ca lumea? ca la mecanic unde am dus, o avut cheie de scos lambda, dar cred ca de 2 bani pt ca tot so indoit...

Multumesc frumos Smile
Skip ads

  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Da cu degripant de cateva ori azi, si maine incearca s-o "musti" din lateral de hexagon cu o dalta. Daca ai mai desfacut suruburi fara speranta in stilul asta poti s-o faci tu, daca nu mai bine mergi la cineva in care ai incredere. Grija mare sa nu crapi galeria ca e de fonta.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca iasa mai usor cu motorul cald... sau incalzeste zona la filet cu flacara (lampa cu gaz.)
Cauta pe cineva care a mai facut operatia daca nu te descurci - probabil niste (tubulare, chei) scule mai serioase cu maner mai lung pentru forta, miscare in trepte/reprize cu grija sa nu se rupa ceva.

Mare grija...
Este doar o idee...


Ultima modificare facuta de T.ion la Lun 14 Sep, 2015 12:10 pm, modificat de 3 ori in total
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Nu. Galeria incalzita inseamna gaura mai mica, iar sonda incalzita inseamna diametru marit. Galeria incinsa sugruma gaura, sau cum sa zic?

La fabrica, la montarea scaunelor de supape prin presare, oare de ce se racesc puternic in azot doar scaunele, de ce nu se incinge si blocul motor? din aceleasi motive.
Skip ads

  • lerry

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa OPC 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Unde se gaseste Bosal si la ce pret?
Multumesc!
  • eduard_pop

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Mersi frumos pentru idei, o sa incerc cateva zile sa dau cu degripant si pe urma vedem.

Very Happy
  • razvan sebisan

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!
Intrebare,ce sa intampla daca pun catalizator de corsa 1.2 pe o corsa de 1.4 (acelasi an)
Sau poate are cineva un catalizator de corsa c 2001 1.4 de vanzare.
  • danut32

  • Mesaje scrise: 360
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Catalizatoare gasesti de obicei pe la dezmembrari, sunt undeva la 400 RON. Multe dezmembrari au contracte cu unii care le aduna pentru recuperarea metalelor rare, posibil sa nu gasesti din prima.
Skip ads

  • supika

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Salut,

Am o Corsa C din 2005 motor Z10XEP. Am erori P0130 si P0135 amandoua Bank 1 Sensor 1, le-am mai resetat dar apar din nou.
Am cumparat deja sonda lambda noua Bosch dar inca nu am schimbat-o si uitandu-ma pe la sonda existenta am observat ca exista o fisura la catalizator mai exact bratul din partea dreapta, nu am dat protectia dar e si afumat prin zona.

Intrebarea ar fi. Merita sudat? O sa tina? Sau il inlocuiesc cu alt catalizator SH? Nou nu stiu daca ma lasa inima.
Daca merita sudat, puteti recomanda in Timisoara un sudor?
Multumesc!
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,915
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Un sudor.... de meserie sudor...nu Dorel .....il sudeaza fara probleme
  • supika

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2017

  • Mesaj Privat
De la un service mi s-a cerut 300lei pentru sudura.

Unul SH e 450 lei + transport.

Iar pe ebay am gasit noi la 125 lire cu tot cu transport.

https://www.ebay.co.uk/itm/C...0-09/273760921757
https://www.ebay.co.uk/itm/C...-C-D/264237901657

Si inca unul de la BM Catalysts fara kit de montaj la 73 lire + 14 lire transport.
https://www.ebay.co.uk/itm/292803101863

In aceste conditii mai merita sudat?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Depinde pe ce vor 300 :
- e mult daca te duci la ei cu el in mana sau sunt asa de inconstieti si prosti sa il sudeze pe masina
- este bun pretul daca include demontat, blocate flansele pe pozitie, inrosit+deschisa fisura+sudat+polizat+verificat plan eventual refacut, montat, sterse erori si diagnoza

Demontarea lui este munca titanica, scule, ... incearca singur si te lasi pagubas. Vezi ca mai trebuie garnituri, piulite obligatoriu si des prezoane noi.
Skip ads

  • supika

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Am rezolvat cu un catalizator nou BM Catalysts de pe Ebay UK, cost cu tot cu transport 450lei + inca 50lei cost 2 garnituri si piulite (5 lei bucata) desi piulitele au iesit intregi.
Sonda lambda nu s-a desfacut desi s-a dat de vreo 3-4 ori cu flacara, spray ...etc, am gasit una bosch la 315lei
Manopera schimbare catalizator 320lei in Timisoara.
Vanzare catalizator vechi cu filet sonda distrus si un brat fisurat 340lei.
Stiu ca, catalizatorul aftermarket nu e ca ala original dar sper ca unul nou nu o fi mult mai prost decat ala fisurat/sudat.
  • embedded

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara. Am si eu o problema la catalizator se pare. Masina nu trage, la dezaccelerari moare motorul (asta dupã ce se turbeazã singur). A început cu eroarea 0135, dupã care p1405. Am curãtat egr, l am si înlocuit cu unul din dezmembrãri, dar nicio îmbunãtãtire. Voind sã desfac sonda lambda, am observat o fisura in galerie, in locul unde se pare cã a mai fost sudata. Am dat jos catalizatorul si am vãzut sita cam infundata. Sa fie înfundat catalizatorul?
[img]://www.clubopel.com/8080/uploads/2021-01/107357_1m2firp59_th.jpg[/img]
  • embedded

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2016

  • Mesaj Privat
supika a scris:Am rezolvat cu un catalizator nou BM Catalysts de pe Ebay UK, cost cu tot cu transport 450lei + inca 50lei cost 2 garnituri si piulite (5 lei bucata) desi piulitele au iesit intregi.
Sonda lambda nu s-a desfacut desi s-a dat de vreo 3-4 ori cu flacara, spray ...etc, am gasit una bosch la 315lei
Manopera schimbare catalizator 320lei in Timisoara.
Vanzare catalizator vechi cu filet sonda distrus si un brat fisurat 340lei.
Stiu ca, catalizatorul aftermarket nu e ca ala original dar sper ca unul nou nu o fi mult mai prost decat ala fisurat/sudat.

Salut. Cum merge cu catalizatorul de pe ebay?
  • supika

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2005 Z10XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Pana acum functioneaza fara probleme, nu am erori si am facut mai multe mii de km, masina se comporta bine. O sa vedem pe termen mai lung. Dar asa cum am zis, catalizator nou si sonda noua.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR