Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
O alta solutie ar fi sa folositi pentru strangerea amortizorului o piulita care nu are acea fusta la baza, una simpla, normala. Astfel se va putea strange mai tare pe flansa.
Skip ads

  • ciogaby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema si la mine dupa schimbarea amortizoarelor si flanselor. Dupa ce am vazut ca stau foarte ridicate capacele alea am fost la service si la o roata am schimbat flansa,rulmentul si scaunul de telescop cu unele de calitate buna si s-a asezat perfect.
Concluzia : amortizoarele si arcurile nu sunt vinovate asa ca nu tb. schimbate decat daca va dau banii afara din casa. Setul flansa,rulment,scaun telescop ori nu sunt de calitate,montaj incorect sau au alte dimensiuni.Acolo este buba! Numai bine si spor la treaba!
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pai ce inseamna unele de calitate? sa stim ce sa punem Smile
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@ciogaby, fa te rog o poza ca sunt tare curios cum se aseaza. Daca la o masina aproape noua sta ridicat capacul ala, nu imi explic cat de calitativ trebuie sa fie flansa, suportul de arc si rulmentu'. Dupa parearea mea aici este vorba doar de flansa si piulitza care strange tot ansamblu pe amortizor.
Iar daca sunt montate prost, ar sta stramb amortizorul in arc si sigur ar fi zgomotos la denivelari si viraje.
Din cate stiu eu nu cred sa fie pe dimensiuni flansele, rulmentii si suportii de arc.
Sunt curios, este vreun astra G la care sa stea ala perfect lipit de caroserie?
Skip ads

  • ciogaby

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu tb. sa stea lipit de caroserie capacul de deasupra oalei de care discutati.La mine dupa inlocuire la o roata a a ramas loc de cca 0.5 cm maxim iar la cealalalta am 2-3 cm distanta.Am specificat ca acea problema poate sa fie cauzata de calitatea pieselor,montaj ,etc .Cert este ca cu alte piese de la alta firma<nu mai tin minte exact care>si montate in alt service ,acel capac s-a asezat la fel cum era cel original,adica f. aproape de oala telescopului.De aceea ,cu siguranta cred ca problema de acolo vine si nu de la amortizoare sau arcuri . Probabil sa fie montaj defectuos pt. ca eu am gasit scaunul de telescop montat invers fata de pozitia in care tb. sa stea.Cat de curand o sa ma duc sa schimb si la cealalta roata flansa cu ansamblul ei si o sa o desfac si pe cea montata de curand sa verific iar pozitia scaunului telescop sa vad daca nu cumva isi modifica pozitia singur la decomprimarea la maxim a telescopului,adica cand mergi prin gropi tare si amortizorul ajunge la capat de cursa ,asta imi explica un mecanic ca se intampla la amortizoarele pe gaz care sunt dure si vreau sa ma conving.O sa incerc sa pun si poze cu pozitia lor in acest moment!
  • baltos

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2011

  • Mesaj Privat
salut! aveti idee de ce se slabesc piulitele de la amortizoarele fata(opel vectra b 1999)?
mentionez ca le-am mai strns de 2 ori pana acum si tot s-au slabit
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Pentru cei cu astra G care intampina aceasi problema la flansele de la amortizoare (zgomot la denivelari, sau flanse care nu stau la fel in oala stanga-dreapta), am o intrebare: Daca aveti masina ridicata, pe cric sau elevator si miscati de roata (pe verticala), se misca un pic de sus din flansa? Adica, gasiti un pic de joc?
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Da acolo e joc de la gunoaiele de piese care se gasesc pe piata. Eu am pe stanga original Gm si pe dreapta Febi parca. Aia de pe dreapta are joc de noua ..se misca aiurea flansa cand masina e pe elevator si vrei sa verifici jocurile. Mai stau pana la primavara si cumpar flanse originale. Zgomote nu sunt decta atunci cand roata ''cade'' intr-o groapa.
Skip ads

  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Exact! Cred ca Febi sunt si ale mele. M-am bucurat ca am dat bani putini pe ele si na!
O sa le schimb si eu de urgenta. Am pus amortizoare KYB si e pacat de ele cu jegurile astea de flanse...
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pai care flanse ar fi mai bune oare? Smile
Am si eu cumparate Febi, dar inca nu le-am montat
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Problema nu e la flanse, am mai scris pe undeva pe aici. Piulita care strange flansa are o fusta, acea fusta face ca flansele aftermarket sa nu se stranga de tot, raman slabe. Din aceasta cauza apare jocul specific unei flanse terminate.
Schimbati piulita aceea cu una fara fusta, sau polizati fusta, o sa fiti surprinsi de rezultate.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Nirolf, vinde-le.
Eu o sa caut sa-mi iau Lemforder. Febi, Swag si d'astea nu-mi mai iau niciodata.
Totusi la mine, avand jocul ala in flansa, am senzatia ca poate n-a fost stransa bine. Oare?
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
DA DA DA DA DA Laughing !
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
[/quote]

Aco tu vorbesti de piulita numarul 3?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Da, despre aceea e vorba.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
News: Maine dimineata merg la service sa rezolv si treaba asta cu piulita nr. 3 din sechema... Voi reveni cu detalii.
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Sa traiti!

Revin cu rezultatul vizitei la service:

Remediat problema discutata mai sus, in acest moment nu mai am nici pic de joc in flanse. Rezultat: nu mai dardaie fata cand trec peste denivelari. Problema ramasa: un mic zgomot infundat la puntea fata, desigur, tot la trecerea peste denivelari. Inca o problema descoperita: un mic joc la tamponul de la motor (cel din spate), joc care genera zgomot la miscarea rotilor. Dat jos tamponul, mesterit la el, zgomotul s-a diminuat, dar o sa-l inlocuiesc in curand. Costa ~ 160 RON. Sper ca atunci sa dispara orice zgomot.

Drumuri bune!
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ai schimbat doar piulita?
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Da. Si mi-a mai mesterit flacaul la capacul ala care se pune pe oala inainte sa pui ultimul surub. I-a facut ceva, la o presa... In acest moment, jocul este zero. Dar atentie, inca am acel zgomot infundat la gropi... La un nivel mai scazut, dar este. Si cred ca e de la tamponul cu pricina.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
ar putea fi si din caseta... la mine parca, cu cat e mai rece afara, cu atat se aude mai tare
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR