Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Este vorba despre un motor Z16XE pe un astra G.
Am observat ca sunt urme de ulei (fara pete pe jos, doar mozolit motorul pe dedesubt), locurile ar fi doua : in dreptul distributiei, si la imbinarea cutiei de viteze. Din cate am inteles ar fi simeringul de palier si cel de distributie.
A facut cineva operatiunea de schimbare a celor doua simeringuri si ce presupune schimbarea lor?
Ce avarii se pot produce in cazul in care se amana schimbarea?
La anu m-ar bate gandul sa fac o segmentare a motorului, se pot schimba acele simeringuri cu ocazia segmentarii sau e o treaba in plus?
Care este pretul celor ce trebuiesc schimbate si cat ar costa manopera?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Avarii, tinand cont de zonele in care uleiul se "strecoara" : slabire/uzare/imbatranire prematura a distributiei
...... idem... a discului de ambreaj.
  • clau 03

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat acele simeringuri la acelasi motor Z16XE. Sunt doua sus la distributie si unul jos la vibrochen. 100 lei m-au costat piesele si 100 lei manopera
  • FLV

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Poti sa-mi dai mai multe detalii te rog:
Manopera de service? sau ai schimbat la un prieten?
Pt a schimba simeringurile la distributie tre sa desfaca motorul, sau doar distributia?
Iar pe cel de la cutia de viteze..ti-a dat cutia jos banuiesc, sau se poate schimba prin alta parte...nu ma pricep, poate intrebarile par absurde.
Multumesc!
Skip ads

  • clau 03

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pt a schimba simeringurile de la distributie trebuie data toata distributia jos, desfacut suportul de la motor si motorul suspendat pe ceva. Este munca cam de 2 ore. eu le-am schimbat la un prieten care are service, banuiesc ca in alta parte manopera este mai mult. Pt cutia de viteze nu stiu, nici eu nu ma pricep foarte mult la mecanica.Asteptam sa isi dea cu parerea cineva mai priceput...
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
unde ai gasit piese asa ieftine ?

am si eu problema asta , banuiesc 99% ca-i simeringul palier , si vreau sa ma conving.

maine sper sa ma apuc de treaba , daca fac rost de piesa.
  • KING20

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Sal, am un astra G an 2002 1.6 16 valve si i-am facut o segmentare cu tot tacamul acum merg cu Aral 5w-40 si e ok, ce vreau sa va intreb masina mai scoate fum si la relantiu ( negru-gri ) si miroase a ulei , un miros intepator, ce ar putea avea am fost la 2 mecanici si au zis sa merg mai turat cu ea ca sa se curete catalizatorul, voi ce parere aveti ?! Poate fi de la epuratorul de ulei? sau e prea subtire uleiul?! Va multumesc.Stima!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR