Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu alimentez numai de la MOL si din cand in cand Shell V Power RACING.
Am auzit ca MOL-ul au cea mai buna benzina.
In Cluj au aparut astia de la ROMPETROL. Cum e benzina de la ei ?



-- Update 27 august 2012 --
Am adaugat chestionarul. Mr.Opel
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Cali...nV6, inteleg ca esti din CJ?
in tot Ardealul MOL aduce din Ungaria (euro 3 sau 4 fara Pb, si premium cu Pb aditivata si parca si motorina)
Poti sa incerci si OMV (in Buc cea Euro 4 si motorina sint sigur din Austria)
La firma unde lucrez au fost multe probleme cu multe masini atunci cind au pus Shell. Dar asta s-ar putea sa fie doar in Buc...
Shell sint in franciza - ca si Mc Donald. Asa ca daca muschiu' sefului benzinariei vrea sa boteze nitelus benzina poate s-o faca linistit...
A, si o poveste pe bune spusa de administratorul nostru care a lucrat la un garaj. Cisterna Shell tragea in curte, omu' descarca x galeti de motorina pt soferii autobazei si pune x galeti de apa la loc....
Despre Rompetrol in afara de faptul ca stiu de minariile la nivel inalt, cu banii pe care-i fac cei priceputi altceva nu pre stiu...
  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu am alimentat pana acum cateva saptamani de la OMV - benzina de 95 fara plumb. Intr-o zi, cand eram cu rezervorul gol (ca de obicei Wink ), m-am gandit sa bag de la shell v-power. Am alimentat de 200.000 cum pun de obicei (cam atat consum intr-o seara). Nu pot sa-mi dau seama daca masina merge mai bine (inca mai am ceva fise, bujii, delco de schimbat, asa ca oricum nu ma asteptam sa vad o diferenta). Ce am observat este ca, desi de 200.000 intra mai putin de cat din aia de 95, fac cam cu 10 km mai mult inainte sa trebuiasca sa alimentez in nou. Consumul indicat de computerul de bord nu depaseste niciodata acum 11.3 litri (10.7 fara sa fortez). Inainte nu-mi scadea consumul sub 13.5 nici intr-un caz, indiferent de stilul de condus. Eu zic ca benzina de la shell e buna, deci. Ar mai trebui sa incerc benzina de 98 de la OMV.
Cea mai buna treaba ar fi sa-i masuram cifra octanica (sunt aparate la benzinarii, asa ca daca cineva are ceva prieteni la una, cumparati un litru din fiecare si masurati-o. Tare as fi curios de rezultat.
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Shell v-power e de 98 ??
V Power Racing am inteles ca e 99 (teoretic) ?

Am dreptate?
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu am X20DTL . Alimentam inainte de la Rompetrol si dup-aia am schimbat pe OMV si parca parca s-a simtit o mica diferenta in putere... Alte motorine cum sunt ? de la MOL ? Lukoil ? Shell ? Ati schimbat mai multe motorine ? s-a simtit ceva?
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu alimentam deobicei de la petrom. dar in ultimu timp o inceput masina sa mearga cam prost dupa ce alimentam de acolo. am schimbat la shell si merge ok. acuma incerc si eu v-power. la kalibrat am vazut si eu ca o scazut consumu. deci shell e Ok dupa parerea mea
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
incearca si MOL
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
e destul de departe de unde stau eu si nu am drum in partea aia Smile shell am la 300m de mine si inca is multumit de el. poate incerc ceva mai incolo daca o sa am nevoie vreodata.
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu am alimentat pana acum cateva saptamani de la OMV - benzina de 95 fara plumb

Kalibrat, la casa la OMV scrie (sau ar trebui sa scrie) de la ce rafinarie e fiecare tip de benzina. Aia de 95 e de la rafinarie Petrom....Cea de 98 e din Austria, ti-o recomand (e scumpa al naibii) Mr. Green dar la fiecare revizie cind mi-am schimbat filtrele am fost intrebat ce benzina pun ca se vede ca e buna...
ideal ar fi sa faci tot timpul plinul si sa mergi cit mai mult, asa marja de eroare a statisticii numarului de km e mai mica.
Culmea e ca in cartea tehnica (si verificat de mine!) spune ca consumul cel mai bun e cu cea de 95
Parca si la Petrom spun de la ce rafinarie e fiecare tip...
Eu zic ca e normal ca fiecare sa aiba preferinta lui, mai conteaza si distanta fata de casa (vezi Darkness.. ) si poate si felul in care esti tratat de angajatii benzinariei, mai e si gura lumii (ca noi Mr. Green ); sint multi factori...
important e sa n-ai probleme!
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
benzina iau de la Lukoil de ceva timp ...
oare de ce cand pun benzina de la OMV consumul creste cu 1,5-2l/100 ?
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cifra octanica mica! daca pui aia de care zice zafirul (C.O. 98-99) artrebui sa scada consumu. lafel si cu Shell V-Power. cu v-power am verificat treaba cu Kalibrat personal si se simte diferenta de 1.5 - 2L la 100km. incearca.
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Lista cu furnizorii TOTI sunt obligati sa o afiseze.
Daca benzinariile aste de renume baga apa in combustibili...ma intreb benzinariile NO NAME ce si cat baga.. Very Happy
Skip ads

  • radu

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
este adevarat ca cu bezina shell v-power racing scade consumul.asta e sigur.cifra octanica este mai > de 99 (poate ajunge pe la 112).si asta stiu sigur.(cand participam la raliuri sau liniutenumai de asta bagam) Dar mai stiu sigur ca celelalte tipuri de carburanti shell sunt o mare tampenie.(Cel putin asa e in Craiova).eu bag MOL sau OMV de 98.acum o sa incerc si RAFO sa vad cum este.
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Radu ... cifra octanica nu poate fi 112 nicicum. stii cat costa 20L de benzina pt competitii cu C.O. 100? > 300euro! v-power are 99! si la WRC se foloseste cu C.O. peste 100 (cam 105) dar nu 112. nici nu stiu daca este asa cifra octanica mare la benzina.
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu cherosenul care se fol la avioane are in jur de 115
  • Mateiux

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2004

  • Mesaj Privat
OMV i-Motion si am pus si in Austria tot de-asta si pot zice pe cuvant ca nu e diferenta fata de asta din RO. Pe deasupra nu am nici o problema cu masina. Tata punea de la Shell si l-am convins sa incerce OMV si acum e client fidel(Peugeot 405) cu cea de la Shell avea probleme mari carburatoru era tot timpu' infundat acum nu mai stie ce-i aia!!!!!! Shocked
  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Benzina cea scumpa de la OMV ce cifra octanica are?
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
era vorba de benzina - nu de kerosen Smile cand imi iau avion o sa bag in el kerosen ... promit!
aia de la omv nu cred ca are mai mare decat v-power.
  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Darkness a scris:era vorba de benzina - nu de kerosen Smile cand imi iau avion o sa bag in el kerosen ... promit!
aia de la omv nu cred ca are mai mare decat v-power.


daca e vorba de ce am spus eu, sa stii ca ma refeream la discutia de mai sus cu "cifra octanica de 112" care nu prea cred ca o are v-power de la Shell.
  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai nu o are. asta ziceam si eu! ca maxim 99 are. aia de 100 ii extrem de scumpa si nu se baga la vanzare in benzinarii.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Chestionar

De unde alimentati?
OMV 17%
Lukoil 7%
Petrom 23%
Rompetrol 26%
MOL 17%
Agip 1%
Alte statii 1%
Nu merg la o statie anume 4%
246 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR