Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Bogdan Radu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Vreau sa schimb uleiul din cutie si nu stiu de care sa bag si cat daca ma poate ajuta cineva?
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Din ce am citit eu nu se recomanda schimbarea uleiului din cutie ,dar daca vrei sa-l schimbi intreaba la o reprezentanta sau pe cineva care are informatii de ce tip de ulei se baga in functie de tipul cutiei
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
daca nu ai pierderi nu este nevoie sa-l schimbi dar ca orice ulei este consumabil se uzeaza sau se inegreste, ca sa afli cat iti intra in cutie, orce magazin de piese care se respecta au programe si cataloage auto si-ti vor spune exact cat iti trebuie de exemplu eu am motorul de 88 kw si imi intra 2,2 l daca o golesc pe la busonul de golire capacitatea totala este de 2,4 .Poti sa afli din opel TIS ,il descarci si-l instalezi tot ce vrei despre masina ta se afla acolo.uleiul se completeaza cu aceiasi marca adica GM trebuie sa fie rosu si sa fie pt cutie manuala costa 45 sau 50 ron cutia nu are buson de nivel iar cei de la reprezent. habar nu au poti sa-i intrebi ca sa te convingi
  • Bogdan Radu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
am inteles multumesc pentru sfaturi
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Cea mai mare aberatie e asta cu "nu se schimba uleiul in cutie" de curiozitate, m-am uitat pe un bidon de ulei GM pt cutia de viteze, si ce credeti ca avea pe el? Data expirarii. Smile)
Eu am schimbat uleiul in cutia mea, tot pe vectra C 1.9 150cp manuala (F40). intra 3.2 litrii, iar ca grad de vascozitate 75W90.
Ca si tip de ulei poti pune linistit un semi-sintetic, uleiurile fullsintetice pentru cutia de viteze sunt destul de scumpe, iar pentru mersul de strada sunt nejustificate.
Ca o recomandare personala, eu schimb uleiul in cutie odata la 60.000km.

Adi G.
  • maxim007

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2007

  • Mesaj Privat
salut,

pana la urma care e cantitatea exacta de ulei pentru cutiile manuale F-40?
urmeaza sa imi schimb volanta si 2 burdufe la planetare pe interior, si cred ca o sa trebuiasca sa il scurg tot uleiul din cutie, si as vrea sa stiu care e cantitatea pe care trebuie sa o complectez ulterior...si ce fel de ulei este indicat mai bun?

multumesc.
  • cosmarket

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2023

  • Mesaj Privat
cyberbob a scris:Salutare!
Cea mai mare aberatie e asta cu "nu se schimba uleiul in cutie" de curiozitate, m-am uitat pe un bidon de ulei GM pt cutia de viteze, si ce credeti ca avea pe el? Data expirarii. Smile)
Eu am schimbat uleiul in cutia mea, tot pe vectra C 1.9 150cp manuala (F40). intra 3.2 litrii, iar ca grad de vascozitate 75W90.
Ca si tip de ulei poti pune linistit un semi-sintetic, uleiurile fullsintetice pentru cutia de viteze sunt destul de scumpe, iar pentru mersul de strada sunt nejustificate.
Ca o recomandare personala, eu schimb uleiul in cutie odata la 60.000km.

Adi G.
dacă pun ravenol 75 w 90 tsg , galben, este bine?
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Caută ulei GM dedicat, cv-urile lor sunt recunoscute ca năzuroase, poți avea necazuri, în anumite situații, cu uleiuri after-market...Este mai scump, dar nefiind o cantitate mare, nu e o avere...
  • cosmarket

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2023

  • Mesaj Privat
Nu este aftermarket Ravenol! Este original!
  • cosmarket

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2023

  • Mesaj Privat
Doar ca e galben, nu e rosu ca gm, proprietățile teoretic, ar trebui sa fie aceleași!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,485
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Păi, văd că te pricepi...de ce ne mai întrebi pe noi, ăștia, ignoranții?! Pune așa cum știi tu, e perfect. Dar lasă-ne pe noi în ignoranța noastră: ardem gazu” pe-acilea, să vină espertu” lu pește prăjit să ne pună întrebări de verificare.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR