Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • phyton

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Thanatos a scris:am 2 mufe in dreapta jos, langa inchiderea centralizata. nu sunt folosite si nici nu imi dau seama la ce se pot ele folosi. stie cineva?




Cele doua mufe sunt pentru alarma...care este optionala la cumpararea masinii!
Skip ads

  • birghi

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Pentru a nu deschide un alt topic cu acelasi nume, cu permisiunea voastra am sa postez si eu aici. Stiu ca mai este un topic cu mufe neidentificate ( https://www.clubopel.com/vie...t=mufe+nefolosite ), dar acela este in sectiunea probleme tehnice.
Am facut putina curatenie la motor si am observat doua mufe nefolosite. Deoarece nu le cunosc denumirea am sa le denumesc "mufa #" si "mufa $", si am sa le descriu pozitia + poze bine inteles (sper ca in documentatii nu mai exista astfel de denumiri, deoarece nu vreau sa produc confuzii pe forum).

"Mufa #", este situata sub capota de la motor, cam in dreptul motorului de la stergatoare, intre capatul amortizorului stanga-fata si "canalul" de cabluri din dreptul chederului. Este o mufa cu doua fire de culoare maron si maron-verde, cu capac albastru si garnitura de etansare verde. Nu are firul prea lung, nu mai sunt alte mufe in zona, vasul de expansiune este departe, chiar nu stiu de unde ar putea fi. Stie cineva? Puteti sa va uitati la vectrele voastre si acolo unde aceasta mufa este conectata la ceva sa-mi spuneti si mie la ce?


"Mufa $" am descoperit-o chiar langa motorasul de la stergatorarele de parbriz (sub plasticul negru cu garuele). Nici ea nu pare a fi iesita de undeva (nu este nimic in jur la care sa se potriveasca). Nu cred ca ar putea fi de la un alt model de motoras, deoarece la motoras sunt folosite cinci fire iar aceasta mufa are doar doua.


In nici un caz cele doua mufe nu se pot "cupla" intre ele, deoarece sunt de acelasi tip. Nu am masurat tensiunea pe aceste mufe. Multumesc anticipat.
  • EML

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2008

  • Mesaj Privat
birghi a scris:Salut. Pentru a nu deschide un alt topic cu acelasi nume, cu permisiunea voastra am sa postez si eu aici. Stiu ca mai este un topic cu mufe neidentificate ( https://www.clubopel.com/vie...t=mufe+nefolosite ), dar acela este in sectiunea probleme tehnice.
Am facut putina curatenie la motor si am observat doua mufe nefolosite. Deoarece nu le cunosc denumirea am sa le denumesc "mufa #" si "mufa $", si am sa le descriu pozitia + poze bine inteles (sper ca in documentatii nu mai exista astfel de denumiri, deoarece nu vreau sa produc confuzii pe forum).

"Mufa #", este situata sub capota de la motor, cam in dreptul motorului de la stergatoare, intre capatul amortizorului stanga-fata si "canalul" de cabluri din dreptul chederului. Este o mufa cu doua fire de culoare maron si maron-verde, cu capac albastru si garnitura de etansare verde. Nu are firul prea lung, nu mai sunt alte mufe in zona, vasul de expansiune este departe, chiar nu stiu de unde ar putea fi. Stie cineva? Puteti sa va uitati la vectrele voastre si acolo unde aceasta mufa este conectata la ceva sa-mi spuneti si mie la ce?


"Mufa $" am descoperit-o chiar langa motorasul de la stergatorarele de parbriz (sub plasticul negru cu garuele). Nici ea nu pare a fi iesita de undeva (nu este nimic in jur la care sa se potriveasca). Nu cred ca ar putea fi de la un alt model de motoras, deoarece la motoras sunt folosite cinci fire iar aceasta mufa are doar doua.


In nici un caz cele doua mufe nu se pot "cupla" intre ele, deoarece sunt de acelasi tip. Nu am masurat tensiunea pe aceste mufe. Multumesc anticipat.


Si eu am gasit numai o mufa exact ca si mufele care le-ai gasit tu, initial am crezut ca este de la proiector pentru ca un proiector este conectat cu o mufa aproape identica si la celalalt proiector nu i-am gasit conectorul. Eu am gasit mufa asta in bara din fata a masini, crezand ca este de la proiector am scos-o afara si am tras-o pe langa motor in jos si surpiza cand sa conectez proiectoru nu se potrivea mufa.... si drept urmare am pus-o inapoi unde am gasit`o Smile si am lasat tot un proiector neconectat... Unde as putea sa gasesc mufa de la proiector? Este cel de pe partea dreapta(langa baterie)si nu ii gasesc nicaieri mufa sa il conectez Sad Si ultima intrebare pentru ce este mufa suspecta care am gasit`o in bara din fata a masinii ?

Merci,
EMiL
  • marius_mml

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Subscriu si eu cu un post din 2007 la care nu am primit nici un raspuns, poate acum.
https://www.clubopel.com/vie...08&highlight=
Skip ads

  • EML

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si noi asteptam raspuns cu sufletul la gura dar se pare ca nu stie nimeni.... am tot cautat si eu dar nu am mai gasit nicaieri ... Sad. Si eu tot nu stiu unde e mufa de la proiector sau ce-l putin de unde ar trebui sa fie ...
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Uite ca a venit si un raspuns:
@EML - mufa pe care ai gasit-o in bara s-ar putea sa fie de la senzorul de temperatura exterioara. Iti afiseaza in bord temperatura?
  • thrill

  • Mesaje scrise: 875
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2008

  • Mesaj Privat
la vectra sigur senzorul de temperatura exterioara se afla in bara fata. despre celelalte mufe subscriu si eu colegilor mei ca sunt niste mufe nefolosite.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si la mine sunt acele mufe si inca nu am gasit nici eu raspunsul nici pentru cele din stalpul din dreapta nici pentru cea de la motor. Cele din stalpul din dreapta am crezut ca ar fi pentru incalzirea in scaune masina mea neavand aceasta optiune.
Skip ads

  • marius1998

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
birghi, intai as vrea sa te intreb daca ai MID.Pt ca mufa # este pt senorul de prezenta lichid de racire, din vasul de expansiune.Stiu acest lucru pt ca eu am MID, dar nu am capacul vasului de expansiune prevazut cu senzor (asa am cumparat masina; insa sunt sigur ca acel capac a fost inlocuit cu unul normal), iar ca sa nu imi mai apara pe MID mesajul ''Coolant liquid level low'' (parca asa era), am facut o punte (am unit cele doua fire) si a functionat.
Si eu am mufa $, dar din pacate nu stiu care este rolul ei, unde ar trebui sa se cupleze.Poate stie vreun coleg si ne lamureste si pe noi.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Instalatiile electrice sunt la fel pentru modelul respectiv(de obicei)
Am vazut o mufa care seamana cu cea de la preincalzirea filtrului de motorina la mine, dar cum ale voastre sunt pe benzina........ si tot asa in functie de dotari sa motorizari
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Va rog sa imi spuneti si mie cum arata filtrul de motorina la motorul 1,9 cdti ca sunt intr-o dilema Sad
Nu stiu cum arata si nu stiu pe care sa il cumpar.Care din cele 2 modele e cel potrivit ca forma.





  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Varianta 1.

CristianTM.
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc mult cristian
  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Salut, nu cred ca-i o regula....eu am avut si prima si a 2 a varianta... cel mai bine iti pot spune cei de la magazine care au programele pentru codurile pieselor....
  • alexboss89

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
frate ,knd cumperi filtre sau ce mai cumperi pt masina,dute cu talonu la un magazin,baga pe calculator si iti da piesa kre se potriveste fix pt maisina ta Wink
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La seria Z la diesel filtrul nu mai este din carton ca la cele vechi, are si bumbac. Varianta corecta apare in ultima poza. Totusi eu cred ca ai nimerit la un magazin de doua parale din moment ce nu stiu ce sa vinda.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
alexboss89 a scris:frate ,knd cumperi filtre sau ce mai cumperi pt masina,dute cu talonu la un magazin,baga pe calculator si iti da piesa kre se potriveste fix pt maisina ta Wink


FRATE tu ce crezi oare nu le-am dat si seria din talon Smile Oamenii m-au intrebat intrucat in programul lor aparea pentru vectra mai multe tipuri de filtre motorina.
  • deleted-21935

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2008

  • Mesaj Privat
a treia varianta. iti spun sigur k lam schimbat si eu. e vreo 60-70 ron.
  • birghi

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
marius1998 a scris:birghi, intai as vrea sa te intreb daca ai MID.Pt ca mufa # este pt senorul de prezenta lichid de racire, din vasul de expansiune.Stiu acest lucru pt ca eu am MID, dar nu am capacul vasului de expansiune prevazut cu senzor (asa am cumparat masina; insa sunt sigur ca acel capac a fost inlocuit cu unul normal), iar ca sa nu imi mai apara pe MID mesajul ''Coolant liquid level low'' (parca asa era), am facut o punte (am unit cele doua fire) si a functionat.
Si eu am mufa $, dar din pacate nu stiu care este rolul ei, unde ar trebui sa se cupleze.Poate stie vreun coleg si ne lamureste si pe noi.

Merci mult Marius. Chiar aveam nevoie de o veste de acest gen. Inca nu am MID montat pe masina, dar urmeaza. Am cumparat unul si acum trebuie sa desfac bordul pentru a verifica ce este acolo si ce mai trebuie sa adaug.
Daca acea mufa "merge" spre MID, atunci am sanse ca mai multe din firele necesare sa fie deja trase. Singura problema ar fi ca acea mufa nu ajunge pana la capacul de la vasul cu lichid de racire, dar banuiesc ca daca as avea capac cu senzor, atunci si din capar ar iesi un fir ce ar ajunge pana la mufa respectiva. Merci inca o data.
  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cristiane tata sa iti pui tu prima varianta de filtru,ca la mine nu se potriveste deloc aia.In capacul filtrului exista o chestie care nu permite montarea decat celei de a treia variante cea cu mustiucul ala.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR