Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salutare!


Locuiesc in Germania de cateva luni, aici lucrez in domeniul IT-ului, dar am o pasiune de mic pentru masini...In momentul acesta detin un Ford Focus 1.6 tdci de care sunt foarte multumit, atat ca performate, consum si costuri de intretinere....Dar doresc sa achizitionez un Opel Astra Bertone 1.8i 125cp din 2001, ce sa va zic, masina este impecabila, cine si-a cumparat masina de aici stie despre ce vorbesc. Cu toate ca este din 2001, masina nu isi arava varsta. O vinde o vecina, deci este femeie, este prima proprietara, a condus-o doar ea si sotul....Ca si dotari : navigatie, aer conditionat(manual), cd player cu magazie CD-uri, geamuri electrice fata...nu ma pricep foarte bine la Opel si probabil ca or mai fi si alte optionale, dar nu le-am bagat de seama.Masina nu a avut nici un accident. Intrebarile sunt:

1.Se merita cumparata o astfel de masina, avand in vedere varsta? (2500 euro cere pe ea)
2.Ce probleme apar la o astfel de masina? Ma pot astepta la belele mari?
3.Masina are 150k km(reali, daca era samsar eram sigur ca ma minte, dar mai au inca 1 masina in familie, deci nu cred ca ar fi manevrat kilometrajul)si distributia a fost facuta la 90k km, din cate am inteles tot la 90k km se schimba iar, dar a fost facuta in 2005, deci are cei 6 ani sau 90k km. Aici in Germania o sa ma cam indoie manipera, dar asta este, se mai poate merge cu ea, sau e bine sa ii fac schimbul?
4.Are un uruit pe spate, banuiesc ca trebuiesc schimbate placutele, din cate am sesizat doar cand apasa frana apare
5. Habar nu avea ca nu avea ulei, mi-am dat seama dupa suntetul motorul ca era ceva in neregula, cand verific, nu aparea deloc pe joja, a completat si motorul se auzea frumos, o fi cauzat probleme mari lipsa de ulei?(Probabil ca primul lucru care trebuie facut este sa schimb uleiul.
6.Ce consum are o astfel de masina?(o sa pastrez si ford-ul care are un super consum)Consum in oras si in afara, pe calculator arata un consum destul de maricel(9.8%)
7.Ce consumabile trebuiesc schimbate cum am cumparat masina?


Va multumesc mult pentru timpul acordat!
Skip ads

  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Nimeni, nici o idee macar? Maine il cumpar, dar nu stiu daca este bine ce fac........
  • blundutza

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
poate te ajuta cu ceva :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=44611
Bafta !
  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Multam.....daca ar fi doar 10(consumul) in oras, ar fi super OK. Asa am citit in postul de mai devreme. In principal o iau pentru oras, dieselul consuma mult mai putin, mai ales motorizarea pe care o am pe ford, dar de la atata mers prin oras se vede ca s-a schimbat putin, nu ii prieste asta.....M-am gandit decat sa imi iau un benzinar ieftin si nu foarte aratos, mai bine mai pun si imi iau ceva care imi place, de bertone m-am indragostit de cand l-am vz prima oara, numai ca nu aveam bani nici sa ma uit la el, acum e cu totul si cu totul alta poveste Very Happy.

Pe mine ma sperie doar faptul ca nu sunt 100% convins daca trebuie sa ii fac distributia si ca nu stiu cat a mers proprietara fara ulei de tacaneau tachetii......Dupa ce am completat se auzea rotund motorul, dar poate i-a afectat chestia asta.....
Skip ads

  • blundutza

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
In Romanaica cand se aduc masinte de la voi din Germania 100% se face distributia + filtre , ulie ....etc si pe parcurs iti mai faci o idee ce mi trebuie sa mai schimbi pe la ea .
  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Dap...la asta ma gandeam si eu, ca nu scap de distributie...vroiam sa o schimb in 2-3 luni, dar o sa ma duc la un service sa ma interesez cat ma costa....Daca ma hotarasc sa o iau o sa va povestesc mai multe, eventual o sa atasez si poze.......

Referitor la consum, ai idee cum sta?....o iau de mers preponderent in oras......Daca ar fi 10 in oras si 6-7 in afara, cum citeam in alte post-uri ar fi perfect....
  • Dannutzz

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cand o sa te plictisesti de ea si o aduci in tara..sa ma contactezi...poate ajuti un coleg:D...si eu mi-as dori sa imi cumpar masina asta la pretul asta..dar sa stau in Romania...si cu 7 mil sa ii fac distributia:D.Sa ai parte de cati mai multi km alaturi de ea.Bafta
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu am motorul Z18XE. Masina din 2003, aproape 180.000 km. Motor fara probleme , afara imi consuma 6-7% in oras in jur de 10-11% (depinde de trafic, daca folosesc clima, daca e iarna, etc). Recomand asemenea motor, e fara probleme daca-i schimbi distributia, uleiul, filtrele, bujiile,placutele.
Dar intii de toate trebuie sa vezi de ce nu mai avea ulei in motor. E posibil sa piarda pe undeva , sau uita-te la teava de esapament. Daca e curata inseamna ca nu papa ulei. A mea e curata, nu are depuneri de nici un fel.
In rest , recomand acest motor, e fara probleme.
Skip ads

  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult! Cand ma hotarasc sa o dau te anunt! Very Happy

Sincer sa fiu, nu avea scurgeri de ulei pe la motor, era foarte curat motorul......toba nu am verificat-o, dar nu am vazut sa dea fum albastru...am sa o verific cand ajung acasa, acum sunt la servici....Sper sa nu manance ulei, la 150k km.....adica am avut o leganza cu mult mai multi km si nu manca pic de ulei...asta sa manance nu mi se pare normal....
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Da, e corect ce spui, dar e bine sa verifici. Si mai scapi de o bataie de cap cu asemenea motor, nu are EGR. Unii spun ca mai sunt care au, dar e bine sa vezi daca are.Cel mult al meu nu are si mai e Marius in Iasi, care are o Vectra cu acelasi motor si nu au EGR.
Bafta si daca o cumperi o sa te bucuri sigur de ea!
  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Inca o intrebare....am vazut ca in carte imi zice euro 3, dar pe forumuri am gasit ca ar fi euro 4......Care este adevarul pana la urma?
1.8 benzina, 92KW....
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La mine cei de la RAR au trecut euro 3, dar nu m-a deranjat , ca nu se platesc taxe diferentiate in functie de euro 2,3,4; dar masina conform normelor Opel e euro 4. Toate motoarele care incep cu Z sunt euro 4.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. De mine vorbea mai sus Claudiu. Este un motor bun, eu sunt foarte multumit.
Eu am inmatriculat masina in decembrie anul trecut si la RAR a trecut-o Euro 4. E drept ca pe actele din Germania aparea E3 und D4.
Poti sa te uiti in acte si sa vezi daca motorul este Z18XE. Dar sunt sigur ca e asta codul motorului.
Eu am schimbat distributia acum 2 luni si m-a costat 320 lei kitul - curea, rola intinzatoare, 2 role de ghidaj iar manopera a fost in regie proprie, eu le-am schimbat impreuna cu Dan Cuciureanu.
  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salutare! In Romania este foarte ieftin sa schimbi distributia la masina, aici cred ca or sa ma indoaie, dar trebuie schimbata....stie cineva la ce km se schimba si la ce interval daca nu sunt km facuti? Eu am gasit ceva de genu 90.000 km sau 6 ani, este corect? Pentru mine are importanta taxa, din cate am vazut taxa de prima inmatriculare la 1.8 euro 3 din 2001, este 2000 euroi, ceea ce mi se pare foarte mult......Chiar si cu reducerea de care se tot vb, tot mult o sa fie......
  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Se schimba greu distributia?...o pot schimba singur? Very Happy
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu e chiar asa greu. Dar e bine sa ai pe cineva care stie ce trebuie facut.
Am zis si mai sus, daca motorul tau este z18xe atunci este euro4.
Eu am inmatriculat-o in decembrie iar atunci taxa a fost 415 euro. Dupa noua taxa din ianuarie ar fi cam 1000 euro la aceeasi motorizare.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Distributia trebuie musai facuta, la modelul asta se schimba cam la 60.000 km sau 4 ani (dupa Autodata) desi am impresia ca fabricantul zice 90.000 km sau 6 ani. Ar trebui investigat mai atent motivul pierderii uleiului (eventual da un search pe forum, cineva a patit-o tot cu un Bertone Z18XE de a schimbat motorul-cel vechi se gripase).
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa nu ai batai de cap schimbi distributia la 60.000. Motorul e sigur euro 4. Dar e important sa descoperi motivul pierderii uleiului, exact cum ti-au spus si colegii, ca sa nu te trezesti cu motorul gripat.Dar stii ce ma mira?? Daca are sistem de navigatie, are si GID mare in bord, pe care apare imediat cind a scazut nivelul la ulei (apare acolo cind se arde un bec, cind nu ai apa la spalatorul de parbriz, etc) asa ca nu cred ca scazuse mult nivelul uleiului.
  • morpheusst

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Nu scazuse foarte mult, dar era suficient ca sa nu apara pe joja si se auda tachestii cu bat.........Era la limita, a coompletat cu jumate de litru, a aparut nivelul pe joja la jumatate.......Dupa ce a completat nu se mai auzea nimic, mergea foarte frumos.....

PS ce bord frumos poate sa aiba masina ta Very Happy.....
  • lismanconstantin

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salutare,
Si eu eu am un Astra g cu motorul Z18XE, si il recomand celor care doresc sa isi cumpere o masina cu acest motor.
Am 2 ani de cand am masina, a fost adusa tot din Germania si arata impecabil dupa cum zici si tu, deoarece marea majoritate a nemtilor stiu sa aiba grija de masina personala.
Nu am schimbat decat in momentul in care am luat-o, distributia, pompa de apa, bujiile, uleiul si filtrele. Urmeaza in curand la urmatorul schimb discurile si placutele de frana.
Motorul se comporta impecabil, nu mi-a papat un gram de ulei pana acum, nu scoate fum, tzeava de esapament este impecabila, iar ca si consum in oras (Iasi) imi papa cam 9-10 vara, 10-11 iarna, depinde de trafic si de cat de linistit/agresiv conduci, iar in exterior consumul este intre 6-7%.
Masina este din octombrie 2001 si la inmatriculare mi-au dat Euro 4, chiar daca in Brieful original era E3.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR