Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • duradarius@masini.ro

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Baia de Aries (Alba)
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salutare ,

Am si eu o problema ,
Va rog sa ma ajutati , Nu merge socul la rece la Opel astra 1.8 i / 1993 In rest masina merge excelent , oare care o fi cauza .

Darius

Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Daca asta e singura problema, s-ar putea sa ai probleme cu ECT (Engine Coolant Temperature sensor)-senzorul de temperatura al lichidului de racire. Ar trebui scos, bagat in apa si masurata rezistenta la diferite temperaturi (la 20 grade tb. sa aiba cam 3kOhmi, la 40 grade cam 1,5k, la 70 grade 0,5k). Si spun asta pt. ca motorul nu are nici debitmetru, nici senzor de temperatura al aerului din admisie (IAT), deci ECT e singurul care da informatii despre temperatura sistemului.
  • duradarius@masini.ro

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Baia de Aries (Alba)
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Da , daca sunteti dragutz nu-mi spuneti pe unde ar fi (l-as gasi) senzorul acela ca sa-l demontez si sa fac ceea ce mi-ati spus Mr. Green
Dar eu va intreb acum nu acel senzor ami arata la bord temperatura lichidului de racire pentru ca ala merge si-mi arata la bord temperatura corecta ?!?!?

Multumesc anticipat ,

Darius
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
N-are rost sa folosim persoana a 2-a plural (decat daca tii/tineti in mod deosebit la formalismul asta). Ma intreb de unde stii ca iti arata temperatura corecta? nu uita ca indicatorul ala de pe bord e o chestie asa, orientativa si ca intre 0 si 40 de grade nu prea e mare diferenta (exact intervalul care ne intereseaza). Iar senzorul ala se afla in apropierea capacului blocului, in partea dinspre habitaclu. Atentie, demontarea presupune golirea in prealabil a lichidului de racire...
Skip ads

  • duradarius@masini.ro

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Baia de Aries (Alba)
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut ,
Multumesc in primul rand

Prima data m-am gandit ca o fi ceva chestii electrice pe langa carburator si in partea drepta si in stanga si o fi de acolo ?!?

Nu ai idee cam cat costa sa pun unul nou ? pentru ca merg la un service la Cluj sa mi-l faca baietii acolo ...

Darius
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Salut. Senzorul de la bord si cel de la motor pt. apa nu sunt una si aceeasi conexiune. Nu mai stiu exact dar pot fi in aceeasi piesa, dar conexiuni diferite (am vazut asta doar la VW LT).
  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
salut , daca vrei sa schimbi senzorul motorului nu are rost sa mergi la service ,deoarece este o operatiune banala si daca tot vii la cluj ti-l schimb eu pe gratis Smile . Un senzor este undeva in jurul a 50RON . Probleme cu socul si eu am avut ,dar si`a revenit de la sine.
  • stancalia

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
salutare am si eu un opel astra g 17cdti si as vrea sa stiu si eu unde este pozitia socului ca lam cautat si nu stiu macar cum arata ma ajuta si pe mine cineva unde ar putea fi pozitia lui?
  • stancalia

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
salut am si eu un opel astra g 17 cdti aceiasi problema cu socul la rece trepideaza motorul de parca ar merge in 3 dupa ce se incalzeste un pic merge super masina mentionez ca iam schimbat bujiile si senzorul de la lichidul de racire si tot asa face ma poate ajuta cineva? am mai incercat cu unu de alfa romeo si la fel ce oare sa se intanple?
  • stancalia

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2010

  • Mesaj Privat
salut am un opel astra g 17 cdti 80 cp din 2004 merge bine masina dar cand este motorul rece se balbaie motorul de zici ca merge ca benzinaru in 2 bujii cand se incalzeste merge foarte bine va rog daca poate cineva sa ma ajute sa gasesc motivul de ce se balbaie la rece
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR