Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Spune-le celor din reprezentanta cand au Meriva A in fata sa se gandeasca la Corsa C sau D si sa foloseasca Tech 2, nu MDI.
Skip ads

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
MDI pe MERIVA se foloseste cu TECH2WIN care este tot TECH2, merge la fel ca tech2 dar este mai rapid petruca folosesti procesorul laptopului care in mod sigur e mai rapid decat procesorul tech2-lui. Cred ca se face confuzie intre GDS2 si TECH2WIN. MDI pe astra j si insignia functioneaza cu GDS2. Sa nu uit, cand se programeaza computer de bord la astra j se face SPS si ai nevoie si de codul de securitate. Un pic mai devreme am facut operatia asta la o astra j si acum are bord computer, deci cu MDI si SPS si CAR PASS. Respect!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mai pe inteles, ce vrea sa spuna colegul Catalin, MDI odata cu GDS(Insignia si Astra J) a preluat si functiile Tech 2(toate Opelurile pana la Corsa D). In cazul de fata MDI este o interfata, CDS si Tech 2 sunt softuri.
Aparent MDI + TECH 2 soft mai da rateuri pe masinile la limita cum ar fi Meriva cu Denso... de aceea spuneam ca e mai oke cu Tech 2.
Oricum suntem off topic.

On topic, cand am umblat cu OPcom pe Astra J la programari, chiar si mici reusite, nu mi-a cerut car pass...
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
opcom-ul nu cere car pass deoarece el nu intra pe usa din fata, el intra prin spate sau chiar pe geam(cateodata sparge si geamul), ideea este ca nu poti strica nimic cu scule originale. Referitor la DENSO TIS-ul ,ca e global sau WEB , TE AVERTIZEAZA de cand incepi sa faci sps ca exista tsb(service buletin) si resoftarea se face doar cu tech2 din cauza ca MDI scrie prea repede si se poate distruge ECU. Nicaieri in TIS nu scrie sa folosesti opcom....
Skip ads

  • soferul

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Eu am varianta de opel astra j cheala cu CB care mi-a aratat kilometri intermediari si totali.
Dar in urma unei interventii cu TECH2 pe el i s-a deblocat optiunile urmatoare: consum instant, viteza medie, consum mediu %, km ramasi cu motorina din rezervor.
Daca vrea cineva si sunte-ti din Bucuresti va dau pe privat nr. tipului.
Dar trebuie sa stiti ca "distractia" asta costa 200 lei.
  • snsn
  • *
  • 4 mesaje
  • din 07 Dec 2006
  • Astra 2011 13ecoflex
  • Brasov
  • snsn

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 13ecoflex
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Mi-a fost dat ieri sa intalnesc un grup de impatimiti Opel...La Targoviste...Am ramas profund impresionat...Iar colegul DB77AAA nu pot sa cred ca mai exista astfel de oameni...Nu pot decat sa-i multumesc din suflet si sa-l recomand cu incredere tuturor celor care au nevoie de ajutor pentru Opelul lor...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@snsn, ClubOpel Targoviste este multumit ca a putut sa dea o mana de ajutor. Laughing

Concret, masina ta avea BC cu ecran mare(prima care o vad si nu e activat). Dupa interventia cu OPcom, acum cred ca ai toate functiile posibile si suportate active.
Pana acum intalnisem Astra J cu BC mic neactivat...

LE: @soferul, pun ramasac ca cine ti-a activat BC nu a folosit TECH 2
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Chiar daca ar fi utilizat TECH 2,cum poti cere 200 lei pentru acea operatiune,cred ca a "exagerat" Shocked .
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@Gyzmo, langa cei 200 lei se mai adauga 100 lei pentru codul de securitate daca nu exista. Operatiunea se face cu MDI. Mai interesant e ca multe reprezentanta le dau cu "flit" clientilor ce solicita asta.
Sunt de parere ca nu e o suma mare. Cea mai ieftina scula care face asta e OPcom de generatie minim 2012, care costa 150 euro ca si clona. Deci exista investitie in scule si pregatire pentru a face asta.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Intamplator detin si eu o interfata OP-com 2012,dar nu as cere suma asta activarea respectiva.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nici eu Very Happy
  • soferul

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:@snsn, ClubOpel Targoviste este multumit ca a putut sa dea o mana de ajutor. Laughing

Concret, masina ta avea BC cu ecran mare(prima care o vad si nu e activat). Dupa interventia cu OPcom, acum cred ca ai toate functiile posibile si suportate active.
Pana acum intalnisem Astra J cu BC mic neactivat...

LE: @soferul, pun ramasac ca cine ti-a activat BC nu a folosit TECH 2


S-a folosit TECH 2. Mai incercasem inainte pe la niste service-uri cu alte controalere si nu a dat nici-un rezultat.
La EDS Service opel mi-au cerut peste 200 lei.
Eu sunt multumit.

p.s. Stiu si eu cum arata un Tech 2.
Skip ads

  • lupu_sandu

  • Mesaje scrise: 622
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Interesant cum spui ca s-a folosit Tech2, cand Tech2 nu suporta Astra J/Insignia.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
tech2 pe astra j cand o zbura porcul....
  • soferul

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
lupu_sandu a scris:Interesant cum spui ca s-a folosit Tech2, cand Tech2 nu suporta Astra J/Insignia.

S-a folosit ceva exact ca in poza de mai jos.
Daca ala nu e Tech 2 inseamna ca gresesc.

  • soferul

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2008

  • Mesaj Privat
catalinpav66 a scris:tech2 pe astra j cand o zbura porcul....

Am vazut porci care au zburat ...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Extraordinar! Very Happy
  • Alexandru Bentea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Am un Astra J fabricat în 2011 (A14XER). Pe afiºajul de pe bord îmi apar doar contorul pentru numãrul de kilometri parcurºi ºi contorul parþial (care, normal, se poate reseta mecanic). La apãsarea butonului "Menu" de pe maneta din stînga volanului, ecranul îmi afiºeazã procentul de folosire a uleiului de motor (cît i-a mai rãmas din "viaþã"), cu posibilitate de aducere la 100% prin apãsarea butonului "Set" de pe aceeaºi manetã.
Întrebarea mea este: alte informaþii nu pot primi de la calculatorul de bord, de exemplu consum mediu, consum instantaneu, cantitate de combustibil din rezervor, numãr de kilometri ce pot fi parcurºi cu benzina din rezervor?
Faptul cã nu am acces la aceste informaþii este o defecþiune sau nu este setat calculatorul sã le afiºeze? Sau nu ºtiu eu sã folosesc instrumentele de bord?
Orice sugestie îmi este bine venitã. Sînt din Tîrgu Mureº, oraº în care nu mai funcþioneazã reprezentanþã Opel, cele mai apropiate sînt în Cluj ºi Bistriþa Nãsãud.
Mulþumesc.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ai optiunea de computer de bord? este ecranul mare intre ceasuri sau unul mic.? Daca da ar trebui sa le ai daca nu ..... nu cred ca le ai by default.
Ce iti aprare cand rotesti de capatul manetei? in meniul normal nu in cel MENU
  • Alexandru Bentea

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Tabloul de bord aratã ca în imagine

Cu contactul pus, am douã opþiuni de meniu (prin rotirea butonului de la capãtul manetei):


ºi


iar cu motorul mergînd panoul de bord aratã aºa:


Dacã nu apãs butonul "Menu", la rotirea butonului de pe manetã nu se întîmplã nimic.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR