Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • AstraJ2011

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Modelul asta l-am luat iarna trecuta si este foarte bun. nokian wrd3
am vazut ca in testul ADAC din 2012 este in primele 5
Test ADAC 2012

plus genti de tabla 16 modelul standard aproximativ 130RON /buc.
Skip ads

  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am bridgestone blizzak lm 25 si sunt foarte multumit pret bun undeva la 500 ron /bucata ,am isit cu ele din orice zapada cat a fost ea de mare si pe gheata franam in 2 metri la viteza de cca 40 km la ora mai mult taras +putin abs,iar ca duritate inca am pini de 0,5 mm pe banda de rulare in vreo 3000 km e un profil numai pentru iarna ,are banda de rulare mai ingusta decat 205 pentru a intra mai bine in zapada acum fiecare alege ce i se potriveste mai bine eu am vrut si un profil liniar ca pe uscat sa fie mai stabile in curbe ,nu mai ma iau dupa nici un ADAC sunt pe locul 6 dar eu le am testat si sunt f multumit consum putin cam mare dar cred ca toate au aceiasi problema,bafta si doamne ajuta sa nu ninga prea curand macar ca stau cu ele in depozit.
  • daemmon

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Credeti ca merita diferenta de pret de ~80RON intre blizzak lm32 si michelin alpin a4, avand in vedere ca nu fac mai mult de 6000km/an cu ele, majoritatea in Bucuresti?
  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in favoarea alpin a4? crezi ca merita? mai pui ceva si cumperi si jantele daca alegi blizzak si cred ca e foarte important si profilul ca rotile fac o miscare circulara si daca nu sunt cat mai liniare eu cred ca tragi de ele prin oras prea multa zapada nu o sa fie ca o topesc astia imediat tot pe asfalt o sa mergi cam 80% din iarna
Skip ads

  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
apropo michelin se fabrica in romania, tare nu?
  • daemmon

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ok, cred o sa merg pe blizzak; inspre ele inclinam si eu Very Happy. Ce nu-mi place totusi este ca pe ADAC sunt aproape cele mai zgomotoase, ceea ce confirma ce-mi spusese un baiat de la un service roti.


Si mai era o chestiune: mi s-a recomandat sa merg pe 205/55 in loc de 205/60. Care aveti experienta, imi puteti spune daca e atat de vizibila diferenta?
  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu am simtit nici un zgomot diferit fata de goodyear vara nu stiu ce ti a spus cel de la service care doar monteaza cauciucuri, dar despre modelele in v sau w ce mai zici alpin a4, ug8 ,si trebuie 205 60 pentru ca asa scrie in talonul masinii si s ar putea sa iei vreo amenda chiar cu cauciucuri de iarna ,plus de asta e iarna si daca ti cobori masina cat de putin e cam naspa ca se formeaza denivelaturi din zapada inghetata si plus de asta balon mare =confort+viata lunga a amortizoarelor,intradevae sunt mai frumoase cele cu balon mai mic,dar nu mai sanatos eu am sasiu sport coborat si nici nu am indraznit sa ma gandesc la 205 55 16
  • Fireking

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@george84: de unde ti-ai luat capacele alea? Very Happy
Skip ads

  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
dupa net nu mai stiu ce site ,sunt din gama nylon sunt foarte flexibile cam 200 lei fara transport fara logo opel, sunt luate de anul trecut

va dau un sfat celor care va luati jante de tabla si montari cauciucuri pe ele ,de noi trebuie vopsite petru ca au o vopsea foarte subtire si cand monteaza cauciucurile le zgarie chiar daca nu se vede atunci se vede in primavara rugina exact in locurile unde au fost atinse si la plumbii de echilibru si nu numai cel mai urat o sa se vada acolo la imbinarea cauciuc si jeanta unde le ating astia la service si acolo chiar se vede si daca maschezi cu capac ,sarea motivul pricipal dar si udatura aproape permanenta, iar daca puneti capace vopsiti vreo 2 3 straturi capacele la sistemul din interior de prindere pe jeanta pentru ca si acolo rugineste (e o frecare +presare mica) dar care ajunge la fier in 6 luni si sarea i si face treaba,nu e greu mai dati un strat de vopsea cca un spray 400ml 25 ron decat ca mine 4 sprayuri +curatat jmirgheluit+munca (cam una pe zi am vopsit)

asta in cazul in care va place sa arate bine si sa le pastrati frumoase si daca aveti niste pitici pe creier ca mine

Un sfat: poti edita posturile timp de 60 de minute, deci te rog sa nu mai postezi consecutiv
Pe un forum/blog, daca scrii numai cu majuscule, inseamna ca tipi si nu cred ca e cazul Wink

  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Le-am folosit 2 sezoane si n-a sarit vopsea si nici un puncr de rugina. Nu e necesara revopsirea.
  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
bamo le ai folosit vara?Smile) probabil ai avut mai mult noroc desi am sunt rezervat in privinta asta
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
george84 a scris:apropo michelin se fabrica in romania, tare nu?


asa si? astra mea e facuta in polonia cu sub ansamble de peste tot din lume(din ce stiam si turbinele tot in romania is facute de honeywell sau cum ii zice) ......your point is?

nu ma lua fan Michelin ca nu sunt, s-a intamplat sa pot sa le iau noi cu un pret mult sub piata printr-o cunostinta care lucreaza la ei.
Eu unul as da 80 Ron diferenta , cum ziceai si tu 80% daca nu chiar 90% din iarna mergi pe asfalt uscat sau ud, dar asfalt. Tocmai de aceea uzura este mai mare si tocmai de aceea parerea mea e sa iei un cauciuc care rezista bine la uzura. Dai 80 ron acum dar le mai poti folosi 1 poate 2 sezoane in plus.
Conform testului ADAC blizak ar avea rata de uzura dubla fata de A4 si de conti.
Pt noi useri normali (adica pt drumuri prin oras si 2-3-4 iesiri mai lungii iarna) nu cred ca sunt mari diferente intre ele pe partea de performanta , adica daca e sa ramai intepenit in vrun mal de zapada nu te scoate nici blizak nici A4 si nici mama lor de aia eu zic mai bine un cauciuc care rezista la uzura mai bine......

te iei, nu te iei dupa ADAC asta e, de la un punct recunost trebuie sa pleci, ca asa tu zici ca blizak e cel mai tare ca nu ai mers cu A4 si la fel zic eu ca A4 e mai tare dar nu am mers cu blizak......si vine lucio(no ofence Very Happy Respect! ) si ne da pe amandoi cap in cap ca suntem beleregi si ca cel mai tare e dunlop sau conti sau mai stiu eu ce, desi poate nici el nu a condus blizak sau A4

@daemon :decizia e a ta, trebuie doar sa cauti cel mai bun pret posibil printre sutele de site-uri de profil si sa iei cea mai buna calitate posibila cu bugetul alocat
Skip ads

  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cand am ales cauciucurile blizzak am fost in aceasi dilema in care presupun ca a ti fost si voi. cred ca o saptamana am rupt google ul si m am hotarat foarte greu am tinut cont de profil (cat mai liniar posibil pentru uscat dar si ceva unghiuri pentru zapada) dupa aceea am ales cat mai multa adancime in profil (cred ca peste 13 mm) si banda de rulare mai ingusta pentru a patrunde mai usor zapada ca uzura nu am stiut atunci cum vor fi dar am zis ca sunt bridgestone si au si un pret de top si am zis bine , in primavara cand le am dat jos inca se vedeau pinii pe banda de rulare si daca tot ne referim la uzura eu cred ca vor expira si tot nu le tocesc din 13 mm sa zicem ca s a dus 1 mm intr un sezon deci cate sezoane merg eu cu ele ca au valabilitate vreo 6-7 ani max ,eu nu prea am fost de acord cu profil in v pentru mai multe motive,eu consider ca ala e numai pentru zapada mai putin pentru uscat ,are frecare mai mare un astfel de profil cu solul decat unul liniar.blizzak mi a placut si ca aspect iar profilul mai agresiv .acum fiecare alege dupa propriile criterii ,eu nu l am divinizat doar am fost multumit
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
http://www.automobiletv.ro/event.php?id=454
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Anul acesta a trebuit sa inlocuiesc vechile anvelope de iarna(pirelli snow control 190). Dupa indelungi cautari si documentari asura anvelopelor de iarna, m-am decis sa cumpar 4 GoodYear Ultra Grip 8 pe care le-am si montat aum cateva zile. Sunt foarte multumit de ele din toate punctele de vedere. mai urmeaza sa treca testul zapezii, dar sunt sigur ca vor face fata cu brio. Marimea lor este 205/55/16. Cateva teste se pot vedea aici http://www.tyrereviews.co.u...r/UltraGrip-8.htm
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cat ai tinut vechile seturi de anvelope de iarna, sezoane, kilometri?
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cele vechi le-am tinut 2 ierni, asta insemnand vreo 8.000-10.000km dar nu ma pot pronunta asupra longevitatii lor pentru ca le-am avut de noi. Tocmai deasta m-am si hotarat anul asta sa cumpar anvelope de vara(Goodyear Asymmetric 2) si de iarna(Goodyear UltraGrip 8 ) noi. Ce pot spune despre cele de vara este ca sunt fantastice. Au un grip incredibil si dupa 7.000km zici ca sunt noi, inca mai au mustatile alea pe margini.
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
george84 a scris:dupa net nu mai stiu ce site ,sunt din gama nylon sunt foarte flexibile cam 200 lei fara transport fara logo opel, sunt luate de anul trecut

va dau un sfat celor care va luati jante de tabla si montari cauciucuri pe ele ,de noi trebuie vopsite petru ca au o vopsea foarte subtire si cand monteaza cauciucurile le zgarie chiar daca nu se vede atunci se vede in primavara rugina exact in locurile unde au fost atinse si la plumbii de echilibru si nu numai cel mai urat o sa se vada acolo la imbinarea cauciuc si jeanta unde le ating astia la service si acolo chiar se vede si daca maschezi cu capac ,sarea motivul pricipal dar si udatura aproape permanenta, iar daca puneti capace vopsiti vreo 2 3 straturi capacele la sistemul din interior de prindere pe jeanta pentru ca si acolo rugineste (e o frecare +presare mica) dar care ajunge la fier in 6 luni si sarea i si face treaba,nu e greu mai dati un strat de vopsea cca un spray 400ml 25 ron decat ca mine 4 sprayuri +curatat jmirgheluit+munca (cam una pe zi am vopsit)

asta in cazul in care va place sa arate bine si sa le pastrati frumoase si daca aveti niste pitici pe creier ca mine...


Ca tot ma iei in deradere, jante si anvelope folosite incepand din iarna lui 2010 fara rugina, fara revopsire si alte tratamente preferentiale:


  • george84

  • Mesaje scrise: 298
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 1,4 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cum sunt ale tale erau si ale mele pana sa le vopsesc,eu nu suport nici urma de rugina iar in poze se observa clar .Eu am masina mereu mai mult decât curata si daca se vede ceva rugina la jante nu am nici un chef sa o spal, (poate am eu o problema cu asta ) eu circul in Brasov pe sare si multa umiditate
  • steflau

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut...opel astra j nou, am jante pe 17, dar m-ar interesa pentru iarna sa pun pe 16 cu anvelope noi 205/60...vreun sfat, vreun model bun, un site cu preturi bune si servici de livrare bune?
merci
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR