Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • iulian

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2005 2.2 D T I
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Va salut pe toti! Poate cineva sa-mi spuna cum se desface tapiteria de la portierele din fata .... pentru ca geamurile mele au inceput sa dea semne de oboseala .... cand vreau sa le inchid se ridica pe trei sferturi si dupa aia se duc automat in jos fara sa apas eu pe buton... asa ca am vrut sa desfac tapiteria sa vad daca pot sa le fac ceva dar nu am reusit...
Sub tapiteria de la portierele din fata sunt trei suruburi care le-am desfacut dar tapiteria nu se misca in nici un fel.... Sad
Cum se da jos tapiteria Question Va multumesc anticipat!!!! Very Happy
Skip ads

  • arthurro

  • Mesaje scrise: 832
  • Locatie: Miami Florida
  • Masina: Omega 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
are ceva dopuri de plastic de care trebuie sa tragi ceva mai tare dar parerea mea este sa nu umbli tu. Parerea mea e sa mergi undeva cu masina la un service
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
tre sa le mai si ungi putin. intra sistemul care simte ca a prins ceva la geam si de aia se deschid automat
  • rraayy_11

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Adjud/VN
  • Masina: Vectra 1993 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ufff...am si eu un opoel vectra din 1993 si imi pica geamul din dreapta fata..nush ce are..e macaraua sau motorasul? se potriveste macaraua de la astra ?eu cred ca e macaraua stramba? si calca prost..se poate rectifica?
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
@ iulian: uite lista unde ai suruburi:
1. cele 3 care ai spus ca le-ai scos
2.scoti masca tweterului- 1 buc.
3. scoti reglajul ogl. electrice - 1 buc
4. se scoate jumatate din manerul usii - 1 sau 2 buc (nu-mi mai aduc aminte) Rolling Eyes
5. scoti triunghiul din coltul geamului , de langa oglinda - 1 buc.

Dupa ce ai scos aceste suruburi tragi usor de fata de usa ca sa se desprinde clemele si poti sa te ocupi de geam.

Bafta! Wink
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cam acelasi lucru tre sa fac si eu. Si procedura pe care vreau sa o aplic este cam asa: cumpar 1 buc spay pt degresat/curatat de la peco (aprox 20 ron), cumpar 1 buc spray vaselina (aprox 20 ron). Demontez usa curat bine toate rotitele si ce mai are pe acolo, ung si o inchid. Simplu. Ele saracele dupa atatia ani sunt ancrasate rau.
  • rraayy_11

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Adjud/VN
  • Masina: Vectra 1993 1.8i
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ufff.si totusi imi zice si mie cineva ce sa fac la geamul meu de pe dreapta..am fost azi la mecani si mi-o zis ca nu stie ce sa ii faca..nu se baga ca nu stie si din oras de la mine nu se baga nimeni..parca ar fi fantoma frate:(de ce Question [/b]
  • shoppy

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@ iulian
incearca sa dai cu silicon de bord (unul bun, Cherry parca) pe rama din interior a usii(chederul de la geam) . si cat mai jos..si asta cu geamurile deschise binenteles.da de cateva ori pe urma mai inchide si deschide geamurile dupa care repeti treaba. La mine a mers.!
Skip ads

  • zelot

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2008

  • Mesaj Privat
asta seara, geamul din dreapta a picat, gata de abia am reusit sa il inchid asa de forma, oare se poate face ceva la macara pt ca una noua ma ajunge undeva la 5 mil... cam mult!
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salut zelot. te rugam completeaza semnatura din profil cu datele masinii
acum sa vedem cu geamul... in primul rand tre sa desfaci usa scoti tapiteria si deabea dupa aia scoti geamul de tot sa verifici bratu de la macara si motorasul daca mai misca sau ce face. e posibil sa se fi tocit rotita de la motor. daca nu poti sa il repari vezi ca la voi in cta stiu ca sunt destule dezmembrari auto. daca nu vezi pe net ca oamenii fac si livrari in tara prin curier. da-ne mai multe detalii sa ne spui care e situatia cu geamu dupa ce te uiti nitel la el. bafta
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
acceasi problema o am si eu un geam.. l-am desfacut si am observat ca s-a rupt o chestie din plastic care imbina capetele sufei ce plimba geamul sus-jos...
pana acum nu am avut timp sa umblu pe la dezmembrari ... sper sa pot ajunge de acum incolo..
  • zelot

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2008

  • Mesaj Privat
am rezolvat cu geamul. bun! am desfacut tapiteria, si la macara un brat era stramb, din cauza asta a cazut, am scos geamul, am indreptat bratul am pus putina vasilica, si are un surub care era pt fixarea macarelei, am tras de el in pozitia cea mai de jos si l-am strans tare dupa care am bagat geamul si gata merge ca nou!
Skip ads

  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
ma bucur pentru tine. felicitari. sper sa nu mai ai probleme cu masinuta. multa bafta
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu probleme cu geamul de la sofer. Daca sunt in mers si vreau sa ridic geamul, imi coboara imediat jos. Daca stau pe loc nu se intampla niciodata.
Ce pot sa fac cu el?
  • andreim4

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2007

  • Mesaj Privat
chestia asta se intampla tot timpu sau din cand in cand? ma gandesc la vreun scurt ceva. verifica firele... asta e parerea mea. succes
  • adrian80

  • Mesaje scrise: 289
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
problema apare doar cand am viteza si vreau sa ridic geamurile.
daca incetinesc sau opresc, atunci pot ridica geamurile fara probleme.
cred ca se forteaza undeva si intra protectia aia care coboara geamurile, nu?
  • ghostiC

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am avut si eu aceiasi problema cu picatul geamului, "norocul" meu a fost ca mi-au spart masina si a trebuit sa pun geam. La inlocuire am vazut ca geamurile electrice stau pe o sina care le urca si le coboara actionata electric, geamul meu era picat de pe sina desprins intr-o parte si de accea tot pica. E o chestiune foarte usor de rezolvat spersa fie si la tine aceiasi chestie "mai ieftina". Wink
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La mine dak il deschid de tot si apoi il ridic se ridica,dar dak e deschis pe jumatate si vreau sa ridic pe la 3 sferturi coboara singur.Am 2 solutii ori il deschid la maxim si ridic,ori il ridic apasand scurt de mai multe ori butonul Smile Iar cand il deschid aproape ca se opreste la un sfert,ca si cum ar agatza ceva...
  • razvan_16i

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 1.6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
zelot a scris:am rezolvat cu geamul. bun! am desfacut tapiteria, si la macara un brat era stramb, din cauza asta a cazut, am scos geamul, am indreptat bratul am pus putina vasilica, si are un surub care era pt fixarea macarelei, am tras de el in pozitia cea mai de jos si l-am strans tare dupa care am bagat geamul si gata merge ca nou!


imi pare rau sa te dezamagesc ....dar ai grija ca vei mai avea probleme Sad si eu am un brat stramb ...si in momentul cand il ridic il scoate de pe acel suport mic de plastic .... si n`am incotro decat sa dau fata de usa jos ... ! ai grija ... risti sa strici de tot macaraua sau in cel mai rau caz sa spargi geamul !
  • cichy_mnml_club

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2009

  • Mesaj Privat
la fel mi s`a intamplat si mie...am folosit o anumita perioada geamul dupa care dintr`o data cand am vrut sa`l dau in jos mi`a sarit si se ducea intr`o partea numai cobora cum trebuie.... pana la urma l`am pus de forma ca sa stea pana`l fac... si m`am dus la un service la un electrician si mi`a dat fata jos de la protiera soferului si mi l`a pus inapoi pe locasul lui si a dat cu putina vasilina si pana la urma mi`a mers....dar asta nu pentru mult timp....peste vreo saptamana am vrut sa ma folosesc de el si i`ar s`a auzit un zgomot ciudat si iar mi s`a dereglat... si acum tot asa e ... am sa mi`l desfac eu pana la urma...ca e cam aceasi chestie...sper sa nu fac altceva... Very Happy in concluzie vad ca nu`s singurul care a avut probleme cu macaraua...nu`s facute ele bine din fabricatie Neutral
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR