Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • milo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Frontera 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2011

  • Mesaj Privat
am un frontera sport 2.5 tds, vreau sa scot paletii ca degeaba ii am, ma poate ajuta cineva cu poze,detalii cum sa scot de acolo?
alta belea,intinzatorul de la curea are un sunet urat la relanti, vreau sa-l scot eu pers dar nu stiu ce fel de surub are acolo cu ce fel de cap,ma poate ajuta cineva cu poze,detalii cum sa scot de acolo?
iar ultima durere numai merge vitezometru,in rest totul e functionabil.faza e ca imi merge kilometrajul.care e buba oare?ma poate ajuta cineva cu detalii cum sa-l readuc la viata?

va multumesc dragi fronteristi si astept parerile dumneavoastra
  • radu_moto14

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Frontera 1993 C24NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Draga Fronterist,
Cablu de km ori e rupt ori e iesit afara (asta e motivul pt. care nu merge), se schimba usor daca vrei sa afli cum iti zic eu toti pasii.
Eu nu stiu la ce te referi cand zici ca vrei sa scoti paletii.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
2.5 TDS nu are cablu.Probabil ca e ceva din ceasuri (cu asta ma confrunt si eu acum,dar nu merge deloc).Intinzatorul slabe sanse sa-l repari daca e stricat deja,dar poate ai noroc si e rola lui,careia poti sa-i schimbi doar rulmentul.Sau poate s-a lungit cureaua,o fi si ea batrana..
De ce zici ca vrei sa scoti ventilatorul?
  • milo

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Frontera 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2011

  • Mesaj Privat
[quote="SUPERDRAGOS"]2.5 TDS nu are cablu.Probabil ca e ceva din ceasuri (cu asta ma confrunt si eu acum,dar nu merge deloc).Intinzatorul slabe sanse sa-l repari daca e stricat deja,dar poate ai noroc si e rola lui,careia poti sa-i schimbi doar rulmentul.Sau poate s-a lungit cureaua,o fi si ea batrana..
De ce zici ca vrei sa scoti ventilatorul?

ventilatorul vreau sa-l scot pt ca se invarte in gol si sa fac in asa fel incat sa-l blochez
la intinzator nu cred ca e stricat dar are un scartait si vreau ori sai schimb rulmentul ori sai pun niste vaselina si nu vad ce surub are de cat e pt al desface.ma poti ajuta?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Intinzatorul se desface cu imbus de 10.Daca vrei doar sa-l detensionezi,ca sa-i scoti cureaua si sa vezi care e rola cu zgomot/joc,se baga pe el crichetul,are acelasi patrat.Dar problema e ca operatinea se face pe sus,tb.sa dai afara furtunul + plasticul de la turbo,apoi slabesti vascocuplajul cu cheia de 36+papagal,sau si mai bine 2 chei de 36.Scoti vascul cam in acelasi timp cu difuzorul de plastic aferent,te cam chinui,dar merge.Si atunci o sa ai acces la toate rolele,fara probleme.Vezi ca rola de sus are filet PE INVERS !In rest au filet normal.
0755 439 881-e un baiat din Dej care dezmembreaza un 2.5 TDS,si are preturi MINIME.Am luat cateva piese de la el si este si serios..Intreaba-l de vascocuplaj,poate il mai are.Elicea a ajuns la mine,deci daca nu l-a dat,ti-l poate trimite separat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR