Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • xrt3

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut baieti,
in urma celor citite pe forum am decis sa imi schimb sonda lambda... cea veche arata continuu 600 mv, ei bine am dat-o jos, montat cea noua, lasat sa se incalzeasca motorul, masurat din nou... aceasi chestie... si asta stabila undeva pe la 450mV iar in timp creste si la 800mV treptat si fara oscilatii. masuratorile aste le-am facut pe gpl, am schimbat pe penzina... iarasi aceeasi stabiltate, am inceput sa o turez sacadat abea atunci oscila putin si asata intre 300-600mV.

credeti ca e normal sau este chiar si a doua praf, desi e cumparata de noua. marca e Hans Pries Topran.
p.s. instalatia e landi monopunct adaptata pt multipunct.

P.P.S TOBELE SPARTE/GAURITE POT INFLUENTA CUMVA CE AM SCRIS MAI SUS?
Skip ads

  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
P.P.S TOBELE SPARTE/GAURITE POT INFLUENTA CUMVA CE AM SCRIS MAI SUS?[/quote]

DA tobele sparte mai ales intermediara influienteaza sonda lambda. Cat ai dat pe Topran ?
  • xrt3

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
pe topran am dat 140ron, sa stii ca n-am luat-o din zgarcenie, pur si simplu am fost la magazinu de la mine din oras care are doar piese de opel si leam cerut lambda...desi aveam 250 in buzunar pt ea. sa inteleg ca sunt piese proaste?
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu cred ca sant proaste sondele Tropan si eu tot aceias marca de sonda am pus pentru ca mi-a fost recomandata de vanzator ca raport foarte bun calitate-pret(120 ron), respectivul a zis ca nu pune pret pe Bosch pentru ca se pirateaza foarte mult Evil or Very Mad
Skip ads

  • xrt3

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
mai tii minte ce iti facea ai veche inainte? ai apucat sa le masori (pe aia veche si pe aia noua)?
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Imi crescuse consumul la 10% mixt , acum am din nou 7-7,5%. Rezolva cu tobele si catalizatorul daca nu este in stare buna. Bafta.
  • xrt3

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
catalizator nu mai am , inteleg ca ar trebui sa fie intre saxofon si intermediara, la mine e o teavasudat acolo...
ohoo bun consum de 10 l mixt, eu am la extraurban asa...
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Fara catalizator , si cu toba intermediara sparta , sonda lambda nu isi poate face treaba , trebuie sa ajunga la o temperatura ridicata si sa fie o oarecare presiune a gazelor in acea zona , presiune formata de catalizator.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Prima sonda lambda este inaintea catalizatorului, si influenteaza amestecul, relanti-ul, consumul, si nu depunde de starea evacuarii dupa ea, iar a doua sonda lambda, cine are, este situata dupa catalizator, si este strict pentru verificarea eficientii lui. Prima sinda trebuie sa oscileze, a doua nu.
  • lenovor60

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2011

  • Mesaj Privat
sondele..vechile mele prietene : ca idee eu am montat 2 sonde aftermarket si am avut neplacuta surpriza sa vad ca totul merge prost,miroase a benzina dupa masina ,consum putin mai mare..am schimbat cu 2 bucati din dezmembrari si acum totul este perfect. ce sa zic..fara catalizator clar dai peste cap tot sistemul sondelor.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR