Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • skipper2oo6

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu o problema la o Vectra B 2001. Lumina de la farul dreapta, bate prea jos. Am xenoane originale, iar la blocul de lumini din interior nu am optiunea de a ajusta lumina sus/jos. Stie cineva daca se poate pozitiona manual (solutie temporara si ieftina), si ce piesa ar trebui schimbata (sper ca nu farul cu totu', e destul de mult din pacate)? Multumesc frumos, o seara buna!
Skip ads

  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Farurile cu xenon originale de pe Vectra B isi cauta singure pozitia cat de sus sau jos trebuie sa bata ,in functie de pozitia masinii pe drum,...de aceea nu ai acea rotita aceea de reglaj in blocul de lumini.Trage masina in fata unui perete[sau porti de garaj] mai pe intuneric,aprinde xenoanele si pune contactul...urmarind lumina de pe peretele din fata.Cand pui contactul lumina se va lasa in jos si imediat se va ridica singure.La tine probabil acel far care bate prea jos nu se mai misca deloc.Daca se misca amandoua normal,atunci il mai poti regla[ridica] tu manual din acele doua rotite de pe far.Unul este pt. reglaj sus jos si celalalt stanga - dreapta.Bafta Exclamation
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Au un reglaj mecanic. Acesta se face cu masina goala. Sunt deasupra farurului 2 suruburi cu cap imbus din plastic alb, parca!
De acolo se regleaza mecanic apoi reglajul automat isi va face singur treaba, in functie de incarcarea masinii.
Dar mai inainte vezi daca la punerea contactului cele doua faruri coboara si apoi se ridica, asa cum zice si @vali17kar.
  • skipper2oo6

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Stiu ca se ridica singure. Cel din stanga se ridica normal, cum trebuie; dar cel de pe dreapta nu se misca deloc, ramane jos. Poate cineva sa puna o poza sa ma ajute si pe mine de unde as putea sa-l ridic manual?! Mersi frumos pt tot!
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu se misca atunci ai o problema la motoras, fire, etc! Sa vad daca maine pot, fac o poza.
  • skipper2oo6

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Apreciez man. Mersi frumos!
  • lenovor60

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2011

  • Mesaj Privat
incearca sa le reglezi manual de unde iti recomanda si colegul mai sus. operatiunea am facut-o si eu la 2001 vectra b z18xe ,masina avand auto-leveling ,sper ca am scris corect.
  • lenovor60

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2011

  • Mesaj Privat
incearca sa le reglezi manual de unde iti recomanda si colegul mai sus. operatiunea am facut-o si eu la 2001 vectra b z18xe ,masina avand auto-leveling ,sper ca am scris corect.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR