Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • artemioxxl

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Buna mai baieti.
Daca ma luati cu "cautare" sau " search " , puteti sa inchideti topicul pt ca am cautat destul si nu am cum sa ma lamuresc din prea putine lamuriri.
Sunt din Tecuci si vineri eu si un prieten incarc masina ful si placam la peste.
Dupa vreo 25 km moare motorul si mart a fost. Un amic imi sugereaza sa verific daca aste amorsata pompa ( de la vreun gunoi) .Zis si facut acolo in strada.Si dai la automat si tot nu vrea ( alimentand pompa prin retur si cu filtrul plin, trage motorina cu gura pe tur si mai pun si releu parca nr 4 era pe direct sa fiu sigur ca vine motorina= greseala). Vine cineva si ma trage prin gropi si vai , ajungem acasa si plecam inapoi la peste cu alta masina. Bun.
Ieri ajuns acasa iau testerul opcom china si sa vad ceva erori:

P0500 - Circuit senzor vitezã vehicul - lipsã semnal (04) - Prezent ( pe asta o aveam si stiam de ea )


P0370 - Senzor poziþie pompã injecþie - semnal incorect
(04) - Nu este prezent
P0251 - Ventil dozator (în pompã) - funcþionare incorectã
(0Cool - Nu este prezent
P1625 - Releu principal blocat pe închis
(0B) - Nu este prezent

Bun , in autodata



Teoria mea zice ca e senzorul de pe volanta ( crankshaft position sensor CKP).
Duc masina la un elevator si dau jos senzorul cam greu.
La masuratoare dupa autodata :

In schimb la mine intre pinul 1 si 2 nu da nimic pe aparat de masura digital , iar intre 2 si 3 am vreo 16 mega ohmi
Bun e mort , dupa parerea mea dar dac nu e asa si cumpar unul ( trebuie original dupa cate am inteles pe forum) dau 250-300 ron dar scap oare ?
As dori sa fac o proba dar nu am pe nimeni cu motorul asta.
Cum sa fac ? Sad
Skip ads

  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut. 0370 am si eu afisat, ( a 4-a sau a 5-a oara parca ). Apare (2-3 saptamani) si dispare. Prima oara a aparut in urma cu 1 an. N-am tinut o evidenta stricta, gen: zi/ora/an/nr. kilometri cand apare si dispare. Sper (mereu) sa nu mai reapara. Sper sa nu se supere nimeni ca m-am "lipit'' aici. O sa urmaresc si eu cu interes acest post. Putine informatii legate de 0370. Masina functioneaza normal. O zi buna.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
problema ta este p0251 care se refera la valva spill.
trebuie mai intai veificat EDU (atentie, nu ECU) iar daca e totul in regula, atunci inlocuieste valva spill de pe pompa de injectie.
  • artemioxxl

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
[editat] a scris:problema ta este p0251 care se refera la valva spill.
trebuie mai intai veificat EDU (atentie, nu ECU) iar daca e totul in regula, atunci inlocuieste valva spill de pe pompa de injectie.

Deci am fost la un dezmembrari la Bacau si am masurat senzorul CKP si surpriza masuratoarea era la fel. Nu se masoara corect cu aparatul digital , trebuie de ala vechi cu AC pt masuratoarea rezistentei la valoti asa mici.
Bun
Nenea de acolo imi zice ca sigur e EDU si ca mi-l da cu 1200 ron .Pai mai nene cu banii astia imi luam o dacie sau ma mai insuram odata. Zic dar ce trebuiesc refacute lipiturile nu ? Da, am pe cineva care vine unde e masina si pt 600 iti face EDU . Zic pai ce eu oi fi cas sa nu il pot desigila si reface la loc , zic. Pai zice omul , dute si fal si vezi ca e de la el.
Am ajuns aseara si l-am desfacut , am refacut 3 lipituri dar tot nu a luato si am eroarea P0251 si chiar nu stiu care e valva asta , dar am mai desfacut odata calc sa refac lipiturile dar am un piciorus care joaca inauntru si mai am si de dar placa de baza jos. GREUUUUUUU tata greu , dar va tin la curent. Tere e frig dimineata pe jos pana la munca.
Skip ads

  • anndy

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2008

  • Mesaj Privat
inlocuieste calculatorul pompei de injectie,am patit si eu acelasi lucru -eroare 0251.daca mai merge reparat e mai bine,eu am cumparat sh de 3 ani si pe cel original l am reparat.daca ai pe cineva cu acelasi tip de motor poti face o proba si te lamuresti,dureaza 15 minute sa l scoti .
  • alinm

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2007

  • Mesaj Privat
calculatorul la pomapa de injectie 100% asa am patit si eu si dupa 2 incercari de reparare de catre mine care au mers a treia oara nu a mai vrut si sa rezolvat cu inlocuirea lui. 100 euro si piesa la schimb atat a costat la mihai... , daca vrei nr lui iti dau pm
  • alinm

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2007

  • Mesaj Privat
dar masina nu iti dadea semne ca de inecare , ezitare , eu asa pateam mereu inainte sa se strice
  • artemioxxl

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
La mine a mers perfect masina pana acum.
Calculatorul l-am lipit eu dar nu a iesit bine cred, ca pe la jumatatea dezlipirii imi trebuia o statie de lipit si am fost la un servis gsm si mi l-a dezlipit cam exfoliat si mai e si dublu strat placa.
Pe dedesuptul placii am gasit un condensator smd ars ( pocnit) iar pe fata aveam cele 3 lipituri de refacut de pe condensatorul ala mare cu 3 picioare dintre care 2 de masa si unul de plus. Unul din cele 2 de masa avea si piciorul macinat pt ca asa am ajuns sa dezlipesc toata placa de pe calculator.
  • artemioxxl

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Dupa lupte seculare am ajuns sa o rezolv.
ERA din EDU.
Multumita lui ROBERTby2000 am luat altul si a luato din prima. Ca amici , nici unul nu a vrut sa ma ajute cu o proba de alt EDU.
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salutare .am urmarit discutia ta si dak mai esti interesat de 1 mecanic(electronist) bun iti recomand 1 tip care atelier in bariera .acolo unde au parcarea microbuzele cum te duci spre Brates.sper ca ai inteles.iti pot spune si pe mail adresa mea e mitimotanel@yahoo.com.aceeasi problema am avut si eu si m-a rezolvat .nu stiu cum se numea piesa defecta dar stiu ca era 1 calculator situat in spatele motorului
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR