Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Chitul folosit nu sunt sigur ca se gaseste in Romania, eu l am luat din Anglia, dar sunt sigur ca poate fi achizionat si online. Sunt foarte multumit de el, am facut un test pe aripa unui prieten si in urmatoarele zile am sa repar si la masina mea proprie o zona la usa. Atasez cateva poze cu pasii pe care i am facut Smile




Am curatat zona cat am putut de bine cu hartie abraziva si o pila, datorita ruginei practic a trebuit sa rup o parte din tabla, apoi am spalat cu apa si o solutie degresanta . Pasta am format o pe o placa de gresie , 98% parte isopon metalic si 2% intaritor, cam in 3 minute ar trebui sa termini de pus pasta deoarece se intareste si nu mai poti lucra bine cu ea, in 20 de minute la o temperatura de 18 grade e intarit si poate fi frecat si finisat . Nu am insistat pe partea de finisare si curatare deoarece masina e veche si e ruginita oricum, am vrut sa testez produsul mai mult . La sfarsit am vopsit cu o vopsea anticoroziva ( primer ) si apoi vopsea alba pentru masina.

O poza cu produsul , pret 8 lire( 40 lei)


Nu prea inteleg de ce ti cer 300 lei tinichigii pentru asa o treaba..si mai spun ca dupa un an 2 reapare rugina..asa o fi ?
  • maseax

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Puteai sa mai insisti cu o mana de smirghel de granulatie mai fina si nu se mai cunosteau gropitele in aripa.
  • cristi_ilie

  • Mesaje scrise: 300
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2012 A17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2007

  • Mesaj Privat
As vrea si eu un chit imi poti trimite?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu mai bine folosesti un pistol de sablat manual mai intai, sa scoti definitiv rugina ?
  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
A fost o proba pe o masina care ajunge la fier vechi, am curatat in sensul ca am indepartat din tabla ruginita pe cat posibil, daca va fi nevoie voi insista pe inlaturarea ruginei mai mult, iar de finisat la fel , puteam sa mai adaug un strat ca sa iasa perfect , insa pe mine m a interesat cum se intareste, cum arata dupa ce este jmirgheluit etc, normal urma un primer si un polish cu hartie abrazifa extra fina de 800 si apoi vopsea, urmatoarea operatie o fac pe masina mea.

Din pacate nu m as angaja in trimiterea acestui produs in tara, poate fi luat de pe site ul Amazon, nu stiu in tara daca se gaseste dar il recomand , impreuna cu un primer care protejeaza si pregateste supraf pt vopsire, si vopseaua aferenta.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR