Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Floydian

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu are treaba cartusul filtrant, problema e la imbinarea dintre conducte si capacul filtrului, se largesc oringurile si patrunde aer. Cine ti-a schimbat filtrul le-a intepenit mai bine si asta e motivul pt care deocamdata nu mai apare sunetul. Putea sa fie si GM, UFI sau orice altceva. O sa revina dupa ce treci peste ceva hartoape cu masina. Very Happy
Skip ads

  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Dar un silicon ceva nu se poate pune pe acolo? eu m-am gandit sa incerc cu ciolofan Smile))) dar inca n-am incercat
  • florin1983

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2011 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Floydian a scris:Nu are treaba cartusul filtrant, problema e la imbinarea dintre conducte si capacul filtrului, se largesc oringurile si patrunde aer. Cine ti-a schimbat filtrul le-a intepenit mai bine si asta e motivul pt care deocamdata nu mai apare sunetul. Putea sa fie si GM, UFI sau orice altceva. O sa revina dupa ce treci peste ceva hartoape cu masina. Very Happy

Cel putin asa s-a rezolvat la mine problema.....am rulat aproape 3000 km si nu a aparut din nou acel zgomot.
Nu cred sa fie de la conducte problema, eu am schimbat filtrul de fiecare data dar fara sa scot vreo conducta (tur-retur)
  • Floydian

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai cred ca nimeni nu umbla la conducte cand schimba cartusul, dar sunt foarte rigide, iar cand ridici capacul filtrului presiunea pe oringuri este foarte mare. Am observat multi Dorei in service care efectiv trageau de el in sus fara nici o jena. Plus ca imbinarea dintre conducte si capac este singurul loc prin care poate patrunde aer in circuit, cartusul filtrant e complet in interior si sunt irelevante diferentele de dimensiune intre diversii producatori. Iar din cate stiu eu, in echiparea originala filtrul e produs de PurFlux, nu de Valeo.

Parca am vazut si un buletin de informare emis de Opel in care era documentata problema si cauza era imbinarea conductelor. Ca solutie recomandau inlocuirea filtrului cu totul (frectie la picior de lemn).
Skip ads

  • florin1983

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2011 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Nu intru in polemici pe tema asta........eu am spus ca la mine inca functioneaza treaba asta si nu a mai aparut acel zgomot. Totusi cred ca merita incercat avand in vedere ca nu sunt costuri f mari pt aceasta operatiune. Fiecare este liber sa faca ce vrea si cum vrea
Drumuri bune!
  • Pavel1987

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Va salut stimati colegi,
Am schimbat filtrul de motorina folosit in autoturism cu cel produs de Valeo si iata ca zgomotul fantoma a disparut !
Bravo celor care au descoperit aceasta solutie !
  • florin1983

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2011 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2013

  • Mesaj Privat
🍺🍺🍺🍺🍺🍺🍺
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Acuma mi-l comand. Oricum trebuia schimbat.
Va mananc daca mai aud vreo ceva. Primul Florin si apoi Pavel.



(glumesc..)
Skip ads

  • rylalex

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Este imposibil ca pompa de înalte sa producã astfel de sunete!
Fara sa aud motorul as spune ca te-a lãsat o garnitura dintre evacuare si admisie, mai exact cele ce etanseaZa rãcitorul de gaze.
In mod normal acele Garnituri fac un Zgomot scurt atunci cand motorul este in sarcina.
Cu alte cuvinte scapã presiune de turbo.

Acum am vaZut ca ai rezolvat-o si era de la filtru!
Te salut!
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
rylalex , daca nu stii despre ce e vb nu te baga. oare degeaba sunt 22 de pagini de discutii aici ? daca tot te bagi in seama citeste si din urma . serios acum
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Legat de problema boastra cei de la Di-Bas Bucuresti spuneau ca singura solutie care ei au gasit-o a fost sa introduca inaintea filtrului, pe conducta de tur o pompita gen cum este cea de la Dacia.
Personal nu prea agreez ideea din principiu. Nu-mi fac griji pe partea de siguranta. Stiu ca daca se sparge nu are cum sa piarda motorina.
Voi ce credeti are rost sa ma apuc sa fac upgrade-ul?
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
eu cred ca ei se refera la problema dezamorsarii. ideea e ca patrunde aer cand pompa de injectie trage motorina. pompita ce sa faca? eu sunt de parere ca solutia cea mai buna ar fi inlocuirea filtrului cu unul capsat. daca filtrul montat de Florin i-a rezolvat problema, inseamna dupa parerea mea, ca motorina trece mai usor spre pompa de injectie. nu stiu...oricum nu inteleg nici cum ce ar rezolva pompita aia. cu ce elimina ea aerul din motorina?
Skip ads

  • florin1983

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2011 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Sa vedem cine da primul berea 😃😃😃
  • jaleriu_valentin

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2009

  • Mesaj Privat
a descoperit cineva rezolvare la sunetul fantoma detin si eu o astra h 2008 z17dtr si aceasi problema cand si cand apar fantomele
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
da, ionexu, montand o pompa de motorina in rezervor ; alt coleg spune ca prin inlocuirea bateriei de filtrare cu alt tip, mai sofisticat , a reusit, iar mai nou florin spune ca a reusit inlocuind filtrul cu unul valeo . Oricum, puteai afla asta citind topicul Razz
  • jaleriu_valentin

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am citit si eu pe aici inainte am pus filtru mann acuma purflux asta scrie si pe capacul filtrului dar degeaba,nu stie nimeni daca se poate inlocui oringurile de la capac unde intra conductele sunt convin ca pe acolo trage aer fals si de aceaa se aude sunetul fantoma
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Incearca si cu filtru ce l-a mentionat florin. Firma valeo .
  • jaleriu_valentin

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Tu ai incercat cu filtru valeo?
  • vladutsss

  • Mesaje scrise: 969
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Da, dar am parcurs putini km de cand l-am schimbat. Cam 10 km , drumuri scurte
  • jaleriu_valentin

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2008 z17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Si cum stai cu fantoma Smile eu am pus filtru purflux nu demult nu cred ca am facut 5000km dar daca as fi sigur ca nu mai face cu valeo as pune dinala
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR