Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
astea sunt preturi gasite pe net.
dar cand ajungi in showroom si vrei o masina care e pe stoc e posibil ca la opel sa obtii discount-uri mai mari decat la dacia...
sau cel putin asa era acum vreo 4-5 ani cand am mers cu cineva sa-si cumpere masina noua...
la logan a scazut din pret vreo 200 de euro "ca si asa e ieftina masina
la astra h sedan a scazut nici mai mult nici mai putin de 1700 de euro
practic cu mai putin de 11000 de euro a cumparat o astra h cu ceva dotari: jante aliaj, senori parcare aftermarket ce e drept, alarma aftermarket dar canbus, clima, covorase de cauciuc (+ cele textile originale ale masinii). stiu, maruntisuri care se aduna...
Skip ads

  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Mna ... asa au mai fost promotii si la dacie ... 500 de eur reducere daca cumparai o masina de pe stoc, 1000 de eur reducere daca mai aveai o masina Dacia si altele. 200 de euro ecobonus daca luai masina cu motor cu ptine grame de CO2 etc etc
Eu am luat ca referinta preturile de lista, iar noua Astra nu mai este iefina deloc. Un diesel cu ceva dotari sare de 18 000 - 19 000 de eur.
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:
Madalin1796 a scris:N-a comparat nimeni logan cu vectra c, e clar ca e peste. Eu am zis de B.

Mai gandeste-te un pic, ca compari o masina de clasa D (family car) cu o masina de clasa C (compact) care e si low-cost defapt.


FYI, Dacia nu are o masina de clasa Compacta! Modelele Sandero si Logan, chiar daca par grasune, se incadreaza la clasa MICA, cu Polo, Fabia, Corsa, Clio, Ibiza, I20 etc. Britanicii au prins-o pe asta din prima, la rhumani, mai greu chiar si dupa nshpe ani.
In clasa asta mai greu gasesti un sedan, adica concurent pt Logan. Totusi sunt contemporane Fabia Sedan, Polo Sedan, Seat Ibiza Sedan (adica Cordoba), Fiat Albea si inca fo cateva dar nu prea multe. Octavia si Astra Sedan nu se bat cu Dacia Logan.
Si sunt chiar si modele combi de clasa mica care sa se bata cu Logan MCV, De la Seat, Skoda, Renault, Peugeot etc. Comparatiile cu Astra si Vectra sunt cheat-uri.

Ca sa judecati, opinati si achizitionati in cunostinta de cauza, nu de alta.


Ultima modificare facuta de PunctAlbastru la Vin 02 Sep, 2016 7:54 pm, modificat de 2 ori in total
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Prunci, intelegi si voi:
1. acest subiect nu a inceput in a compara doua masini noi. Este ca si cum ai compara matiz cu corsa... una e una alta e alta. Asa de ce sa nu comparam astra k vs echivalent audi, pretul bate audi dar echiparile si tinuta de drum nu. Ei bine, la fel nu putem astra nou vs logan nou, compari mere cu pere vreodata?
2. aici vorbim in general de astra (cele mai intalnite, de vectra b/c nu are rost sa comparam cu loganul ca sunt alta clasa, probabil vectra A dar alea deja sunt antice si de colectie)
3. aici vorbim de ASTRA H/J SH
4. meciul a inceput cu logan 1 (cel cu tabla "ruginie") vs astra g si s-a continuat cu logan 2 vs astra h SH 2010-2012 (apropiat ca ani de logan 2 doar ca putine mai au dotari serioase, 2005-2010 gasesti pana si cu trapa panoramica daca stai si cauti) si lupta se continua
5. a ajuns cumva logan 2 (asta care se lauda cu optiuni gen incalzire masina si recirculare brrrrrrrrrr) la nivelul astrei J SH sa o putem compara? Eu unul zic ca nu, comparatia cea mai corecta ar fi logan 2 vs astra H SH. Astea doua se bat cap in cap la acelasi dotari. Logan nou cu dotari de astra h (nu vorbim de astra j ca pute la propriu) vs astra h SH. Logan 2 cu optiuni de astra H ce are clima (daca punem deja AFL dacia iese din ecuatie) il gasesti la pretul de doar 11000 euro... Eu am cumparat astra h-ul in 2013. Fabricat 2005, nu are rugina pe elementele principale (are pe diverse tablarii auxiliare dar alea se schimba cu bani marunti peste vreo 15 ani probabil), are clima, bixenon cu afl, scaun cu reglaj lombar+unghi+inaltime+cotiera originala (mie unul mi-o place), cd30mp3 (nu e aux dar se rezolva cu 200 de euro sau si mai putin), 7 boxe bunicele, scaune confortabile, airbag fata+scaun+copertina fata-spate, 6 trepte, motor 1.9 de 120 de cai (probabil ca anul viitor va urma resoftare spre 200 cp) cu 183k in 2013 si acum se apropie de 240k si va sari lejer de 243k (sper) pana la finele anului. Cat m-a costat? Nici mai mult nici mai putin de 4300 de euro inmatriculat cu 800 de euro fiind taxa de inmatriculare pe care planuiesc sa o recuperez... deci sa recapitulam: am dotari de logan 2 dar nu stau pe scaun ca pe buda, pana acum ce am reparat: reconditionat injectoare 1200 de lei toate 4 (Consum instant 0.3-0.4 la cald) si bujiile incandescente. Ce am schimbat: telescoape fata, bucsi trapez toate 4, 2 seturi de bilete antiruliu, capete de bara+bilete de directie si lichid de parbriz ca na... ia sa vedem, am atins pragul de 6000 de euro pana acum cu toate reparatiile astea? Ma cam indoiesc... pentru mine astra h SH cum am cumparat-o eu e mai rentabila de 2 ori comparativ cu logan 2. Astept probabil sa pice si volanta la anul+admisia dopuita dar tot nu voi ajunge la 12000 de euro decat peste muuuuuuuuuuuuuuuuuulti muuuuuuuuuuuulti ani.
Si acum consum: ultima excursie oradea-rmn valcea-sibiu-rmn valcea-pitesti-rmn valcea-oradea in 3 zile si 1660 de km mi-a papat 5 la suta si am condus aproape jumatate de zi si mai puteam merge pana la budapesta la final de zi...
Skip ads

  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
La bani e mai rentabil sh dar poate unora nu le place sã își consume zilele de concediu prin service. Un coleg cu Astra j sh a stat 1 an fãrã ac ptr ca un compresor nou e 2500 de Ron. Teoretic clima automata, practic geamul deschis 1.5 ani Smile
Eu am Astra h sh care e o mașinã bunicica, dar dacã aveam bani nu cred cã mã mai complicam cu sh.
Înainte am avut Logan nou si sincer în primii 5 ani nu dãdeam pe la service decât o datã pe an ptr revizie.
Cu sh ul cred cã voi avea pânã la sfârșitul anului 4_5 vizite în service - nimic grav dar timpul consumat se adunã.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu in 3 ani de zile si jumatate nu am pra stat in service. In afara de injectoare si bujii incandescente restul intra la capitolul consumabile drumuri marca e79 mirificul drum vesnic in reparatii oradea-deva. Le-am strabatut cand la iesirea din b felix nu exista asfalt. Probabil ca unii colegi ce au venit la opel felix oradea iti pot povesti in ce hal arata drumul acum un an. Nu stiu ce sa zic, cati bani pierd altii pe reviziile obligatorii in reprezentanta pe garantie si casco se compenseaza cu timpul petrecut cu un SH facut varza. Eu ce vreau sa zic, poti cumpara un astra h super terminat, faci transplant sau repari si iesi ieftin comparativ cu 12000 de euro. O masina daca o bagi in service in 2-3 zile o faci ca noua, set motor, turbo, caseta de directie, ambreiaj, volante, cutii de viteze, si restul chestiilor. Pentru mine loganul nu reprezinta varianta buna, pana nu imi acorda volan reglabil si scaun reglabil pe inaltime(macar astea 2) si a/c in pretul de baza care sa fie la acelasi nivel de cascaval cu un astra SH nici nu am la ce ma uita. La fel cum si la piata cumpar rosii x si nu y din varii motive la fel si aici. Daca imi place astra h? Nici vorba, e doar o masina de care ma folosesc. Daca ma atrage? Putin, sunt n variante pe piata si cand am achizitionat-o am fost presat si de timp si de bani... Pentru mine e doar o masina care imi aduce bani in timp ce pompez x suma in aceasta dar ajung la destinatie teafar, cu spatele drept si fara transpiratie. Acum sa ne imaginam un 0.9 tce tras de urechi cu 5 persoane, clima, bagaj pana in plafoniera. Oh stai, in logan simplu nu ai cum sa bagi pana in plafoniera si caravan pe logan iarasi e alt scor
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
O cunostiinta si-a adaptat pe sandel (nu stiu cat de complicat e) scaune fata de megane sau laguna.
Unu de pe o masina cu volan stanga, unu de pr o masina cu volan dreapta. Are aceleasi reglaje ca vectra mea pe sandel. Are si airbag-uri si incalzire in scaune dar nu sunt conectate... omul are aproape 2 metri inaltime si efectiv dadea cu capul in plafon cand statea in masina. A facut transplantul la ~1 luna dupa ce a cumparat masina noua. Intentiona sa faca si un transplant al banchetei spate dar nu stiu daca a mai continuat.
  • alexxxl

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2016

  • Mesaj Privat
un coleg de munca care se pricepe la masini sa dus in germania si a adus un astra h Z14XEL full fara piele. Vanzatoru cerea 2200 E si el dupa negocieri a luato cu 1850.
Masina fiind in mintile ei a venit cu ea pe roti si cum a ajuns acasa a bagato in service si ia schimbat toate consumabilele si distributia si in total astea au costat cu tot cu inmatriculare vre-o 700 E.
Deci cu 2500 Euro are acum MASINA BETON care merge foarte bine.
Cum sa dai 8000 E pe un logan lesinat cand cu 2500 E i-ti iei MASINA?
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
M-am intors din concediu (mare parte prin RO + 700km pe Bulgaria) cu Astra G 1.7cdti si as dori sa fac un rezumat :

Km efectuati : 1.963km
Litri motorina : = 83litri
---------------------------------------------------------------------------------------------
Consum : 4,23l la suta.

- Sibiu - Costinesti si retur, pe noapte, tempomat si 100km la ora
- in rest... intre localitatile de pe litoral si prin Bulgaria, tempomat intr-a 5-a la 2.000rpm (86km/h).
- fara A/C

Mi se pare absolut OK acest consum.

Planuri de viitor : o cutie F17(+)WR.V1 cu 90km/h intr-a 5-a la 2.000rpm si 140km/h la 140km/h, pentru un consum si mai redus.

Astept (cu interes) un consum pe aceiasi distanta cu Dacia.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
E bun consumul. 4.23 la pompa ma gandesc. Daca e sa comparam greutatea la astra g vs logan se cam potrivesc, undeva la 100-150 de kg diferenta
Cica saptamana viitoare urmeaza concediu in ialia, sa vedem cat scoate monstruozitatea asta de 1.9 pe autostrada strainilor ca deh, gps-ul zice ca fac in 10-11 ore 1000 de km ceea ce in romania este imposibil. Ma astept la un 4.8-5% cu tempomatul pus pe 110-130, clima, 4 persoane + bagaje aferente ca de obicei pana in plafon ca deh, suntem romani si puiul de la tara nu e totuna cu jegul ala de pui umflat cu apa de la chiosc.
PS offtopic: cum e cu militia rutiera prin romania noaptea? Se retrag de prin satele de pe DN-uri dupa o anumita ora sau stau cu radarele? Nu de alta dar intr-o seara veneam de la timisoara la ora 3 dimineata si mergeam ca ludul cu 55 de km/h in localitati...
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
alexxxl a scris:un coleg de munca care se pricepe la masini sa dus in germania si a adus un astra h Z14XEL full fara piele. Vanzatoru cerea 2200 E si el dupa negocieri a luato cu 1850.
,.......,
Deci cu 2500 Euro are acum MASINA BETON care merge foarte bine.
Cum sa dai 8000 E pe un logan lesinat cand cu 2500 E i-ti iei MASINA?

La 2000 de eur nu îți iei mașinã buna. Asta e un gen de poveste care place tare mult romanilor dar e doar poveste. Colegul tãu are practic o mașinã de 10-12 ani și probabil 180 000 - 200 000 de km.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Smile) ar vrea el doar 200000. La 2000 euro e "full" (n-am vazut nicio masina pe lumea asta la cel mai mic motor al ei sa aiba toate dotarile "fara piele") cu peste 300000, cine stie ce firma mica care n-a avut bani de diesel a omorat-o prin nemtia.
Skip ads

  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nemtii schimba uleiul la 20 000 sau 30 000 de km. Prea multe zile nu mai are motorul acela.
Compresorul de AC sigur e si el pe duca. Cei 2000 de eur se vor transforma curand in 3000-4000 de eur Smile
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
alexxxl a scris:un coleg de munca care se pricepe la masini sa dus in germania si a adus un astra h Z14XEL full fara piele. Vanzatoru cerea 2200 E si el dupa negocieri a luato cu 1850.
Masina fiind in mintile ei a venit cu ea pe roti si cum a ajuns acasa a bagato in service si ia schimbat toate consumabilele si distributia si in total astea au costat cu tot cu inmatriculare vre-o 700 E.
Deci cu 2500 Euro are acum MASINA BETON care merge foarte bine.
Cum sa dai 8000 E pe un logan lesinat cand cu 2500 E i-ti iei MASINA?

0
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
alexxxl a scris:Eu cu vectruta mea Z18XE scot lejer consumuri de 5% asa ca bat la fund ori ce logan dci


Unde le scoti? in panta?
Poate doar daca mergi constant cu 80km/h .
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca are cutie cu rapoarte lungi e posibil sa scoaa acel consum la viteze de 100-110 km/h.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Asa este. Eu am scos 5% cu viteze de 90+ constant fara depasiri. El scoate 5% cu benzinar, probabil pe bc si la pompa 7-8...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu iti garantez ca se poate.
nu in orice conditii dar se poate.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
In panta sau cum? Cartea da 5.8% la motorul de 1.8 dar 5.8 in conditiile alea foarte nerealiste gen 3 accelerari, o frana de motor facute pe stand...
  • stolniceanulucian

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Hai sa nu ne mintim singuri.
Am scos si eu 4.8 la sutã cu z14xep, dar fãrã sã trec de 70 km pe ora. Probabil în aceleași condiții 1.5 dci ar fi scos 3.5 la sutã ...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR