Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu nici nu m-as uita catre un diezel in romanai. Benzina+gpl bate diselul pana in aprox 30 000 km/an dar in unele cazuri cred ca sunt gat in gat daca compar mai bine.
In italia de exemplu intre diezel si benzinar vazui diferenta de pana si 40 de centi la sortimentul de baza...
Skip ads

  • alexxxl

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Inchide-ti o usa de Logan si inchide-ti si o usa de Opel. Cum suna? Întreb si eu asa just in case.
By the way, daca usa de Logan se închide.....
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Deschideti si inchideti se scrie fara cratima (minusul ala de-l pui tu aiurea)...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
PunctAlbastru a scris:ma, iar incurcati mere cu pere:
Seria 5=Segment E adica sedan clasa MARE. Concurent cu Audi A6, Citroen C6, Infiniti M, Lexus LS, Mercedes-Benz Clasa E, Volvo S80, Lancia Thema etc.

Renault Talisman- Segment D sau clasa medie, Concurent cu Alfa 159, Audi A4, BMW Seria 3, Citroen C5, Ford Mondeo, Honda Accord, Lexus IS, Mazda6, Mercedes C, Opel Insignia, Peugeot 508, Toyota Avensis, VW Passat, Volvo S60 etc.

teoretic, orice masina din clasa E nu se compara cu alta din clasa D. Pirvu_daniel, explica-le oamenilor ca tu ai de fapt un 525D.

PunctAlbastru, le-am comparat pentru ca in ultima vreme masinile din clasa D au crescut mult in dimensiuni intrand pe teritoriul clasei mari. Dovada este si Talismanul. Doar 5 cm diferenta sub seria 5 si aceeasi latime. Oricum este frumos foc. E o placere sa il vezi si pe dinafara. L-am mai admirat azi pe la mine prin cartier.
Skip ads

  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
nu conteaza doar dimensiunile. Uita-te la finisaje, capacitate si putere motoare, vezi ca passat-ul si superb-ul de exemplu sunt mai inrudite cu clasa compacta decat cu cea mare, pt ca stau pe platforma de Golf cu motor transversal etc. La fel si Logan, e masina de clasa mica, dar e comparata de multa lume cu ce apare prin clasa compacta, asta pt ca e atat de mare. Dar e doar o masina grasa din clasa mica. Talisman (si Superb sau altele) sunt doar niste masini grase de clasa Medie. Honda Accord e si ea destul de consistenta.

Da e frumos, intr-adevar. Si inclusiv faza aia cu directia pe 4 roti mi se pare o chestie tare la care concurenta nici nu viseaza (se mai gasea si pe ultima Laguna Coupe care mi s-a parut un cruiser genial). Si e tare si pt ca va fi scumpa cand va fi de schimbat drept pt care nu isi va permite orice cocalar sa tina un Talisman vechi si deci nu le vom vedea in stare de cazan cum gasim azi serii 3 si muuulte opeluri din pacate.

Totusi, puteau sa-i zica Safrane in loc de Talisman ... Dar mai sunt masini cu nume neinspirate. Mokka, Duster etc.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Directie pe 4 roti?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
adica vireaza si rotile spate, am mers cu un honda prelude care avea asa.. acum 15 ani Smile
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Vireaza e mult spus, se misca 2-3 grade. Eu stiu de la porsche functia asta care are minim 6 ani.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai si chestia asta cum se coreleaza cu puntea fata?
Mecanic (adica exista niste parghii) sau electric (niste cabluri si niste motorase electrice)?
Daca e electric, sa vezi distractie cand se buseste si tu tragi stanga de volan si rotile spate se duc la dreapta...
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Asa lucreaza sistemul, la viteze mici tu dai stanga, ele la dreapta ca sa virezi mai usor, la viteza mare tu dai stanga, ele stanga si masina "gliseaza" spre stanga. Am vazut ca nu are un buton/optiune de dezactivare, deci daca se strica ori afli din timp si o lasi in parcare, ori afli la 120 km/h ca e blocata pe "viteze mici" si ai be**t-o.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
deci pana la urma e un sistem electric...
nu am fost niciodata de acord cu sistemele "steer by wire".

la "throttle by wire" e o treaba ca nu se mai tureaza motorul sau sta turat aiurea cand se intampla ceva.

directia si frana trebuie sa fie exclusiv cu legatura directa mecanica intre roata si pedala / volan.
bine, un sistem care sa ajute electric e ok (electric power steering de exemplu), dar in cazul in care nu merge sistemul electric sa te poti baza in continuare pe cel mecanic cu anumite limitari evident.

ca sa nu mai zic, mai intai de toate trebuie sa faca niste alternatoare pertinente care sa fie capabile sa tina aceste sisteme electrice suplimentare...
tin minte ca la biata dacie nu am schimbat nimic in alternator si nici releul de incarcare in 12 ani de utilizare (evident, masina cumparata sh)...
dar nu aveam consumatorii care sunt pe masinile actuale...
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 379
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Alternatorul e buba la GM. L a altii nu e, indiferent de nr. de consumatori. Pai si la roti nu se mai vireaza raman drepte:) stiu de la Laguna in 2 usi.
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Madalin1796 a scris:Vireaza e mult spus, se misca 2-3 grade. Eu stiu de la porsche functia asta care are minim 6 ani.


De la cate grade incepe virajul?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Dar chiar era necesar sa se puna pe masini 4 roti de directie in loc de 2? Nu e ca si cum ar fi limuzine de 6-7 metri+
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Dragos Ene a scris:Alternatorul e buba la GM. L a altii nu e, indiferent de nr. de consumatori. Pai si la roti nu se mai vireaza raman drepte:) stiu de la Laguna in 2 usi.
e la toti pentru ca sunt facute fix de aceiasi producatori.
poate la GM or fi subdimensionate pe langa ce consumatori exista, dar sunt convins ca toate brand-urile de masini au probleme cu alternatorul mai devreme sau mai tarziu...
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Lotg a scris:
Madalin1796 a scris:Vireaza e mult spus, se misca 2-3 grade. Eu stiu de la porsche functia asta care are minim 6 ani.


De la cate grade incepe virajul?


N-am idee, cred ca imediat ce incepi sa invarti volanul.

http://www.youtube.com/watch?v=eGsts6P09kI
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
dap, interesant sistemul asta...
ati vazut vreodata prin trafic dube sau dacii 1300 la care rotile din spate nu mai calcau pe urma celor din fata (nu ca la alte masini nu am vazut asta dar cel mai des am vazut la dube si dacii 1300 asta)?
daca sistemul asta se buseste exact asa or sa mearga si talismanele astea...
  • Dragos Ene

  • Mesaje scrise: 379
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2014

  • Mesaj Privat
E destul de exagerata si inexacta comparatia. Fiecare producator are plusuri si minusuri. Eu pana acum nu am vazut nicio Laguna 3 4control care sa mearga asa cum zici tu. Au trecut deja vreo 4-5 ani de cand utilizeaza sistemul asta deci destul de matur.
Inclin sa cred ca e o ideea foarte buna mai ales pe viraje umede, alunecoase sau atunci cand vrei sa intorci in spatii mici.
La fel spuneau oare si de esp/sevodirectii sau alte sisteme electrice/electronice acum 15-20 de ani?! Le considerau proaste din start....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR