Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Detin un Opel Zafira 2.0. Pe talon este inmatriculata ca autoutilitara cu 2 locuri, eu vreau s-o folosesc ca masina de familie cu 7 locuri si sa platesc asigurarea/rovignieta/impozitul aferent automobilelor transport persoane si nu ca pentru o autoutilitara.

Cum trebuie sa procedez? Trebuie sa o reinmatriculez si sa platesc din nou o taxa auto? Va rog sa ma ajutati.

Va multumesc anticipat!
Skip ads

  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mergi pe www.rarom.ro si fa click pe Intrebari si Sugestii. Scrie apoi intrebarea ta si o sa afli ce trebuie facut.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
peddro a scris:Mergi pe www.rarom.ro si fa click pe Intrebari si Sugestii. Scrie apoi intrebarea ta si o sa afli ce trebuie facut.


Mulțumesc de rãspuns, am fãcut asta acum o sãptãmânã și nu am primit niciun rãspuns. Oricum, am obținut programare la ei și sã vãd ce-mi zic. Voiam totuși sã nu mã ia de fraier... și sã-mi fac o pãrere, poate a trecut ceva prin așa ceva pânã acum.

Oricum... Zafira ca autoutilitarã... cred cã e una la 1.000... Am avut eu baftã s-o gãsesc și s-o iau...
  • peddro

  • Mesaje scrise: 228
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Are scaunele pe ea? Daca da cred ca o sa faca modificarea in CIV si gata. Nu vad ce teste ar mai trebui.

Bafta la RAR!
Skip ads

  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
peddro a scris:Are scaunele pe ea? Daca da cred ca o sa faca modificarea in CIV si gata. Nu vad ce teste ar mai trebui.

Bafta la RAR!


Are bancheta spate, trebuie sã fac rost de scaunele 6 și 7, dar stau pe 2 cãrãmizi pe șasiu. Razz Razz

Mulțumesc! Idea
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
tata a cumparat zafira din Germania, masina avea brief de Italia si scria pe el Autofurgone - autoutilitara .
Masina avea banchete spate fara scaunele din portbagaj si un grilaj metalic despatitor in spatele banchetei.
Ca sa inmatriculeze in ro masina a facut la RAR omologare, mai scumpa decat omologarea standard care se face impreuna cu autenticitatea. A platit undeva la 700 de ron
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:tata a cumparat zafira din Germania, masina avea brief de Italia si scria pe el Autofurgone - autoutilitara .
Masina avea banchete spate fara scaunele din portbagaj si un grilaj metalic despatitor in spatele banchetei.
Ca sa inmatriculeze in ro masina a facut la RAR omologare, mai scumpa decat omologarea standard care se face impreuna cu autenticitatea. A platit undeva la 700 de ron


Mulțumesc de rãspuns! Însã nu am înțeles un lucru... A plãtit 700 ron pentru a omologa vechea autoutilitara într-un vehicul de pasager cu 7 locuri sau a plãtit 700 ron pentru omologarea ei în vehicul standard, de la mama ei - autoutilitarã.

Te îndoaie ãștia dacã ai utilitarã... 300 lei la impozit, rovinieta 450 de lei, 550 de lei asigurare fațã de 180 impozit, 100 lei la rovinietã și oricum sub 400 lei la asigurare. 13 beleoane fațã de 6,8 e la jumate fraților... Plus cã mai ai risc sã te prindã cu 5 oameni în spate și pe talon sã scrie 2 locuri...
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
omologarea standard la inmatriculare ar fi costat spre 300 de lei si ar fi iesit autoutilitara in RO , el a platit 700 pentru omologare in autoturism .

Pe talon e opel Zafira MPV .
Skip ads

  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:omologarea standard la inmatriculare ar fi costat spre 300 de lei si ar fi iesit autoutilitara in RO , el a platit 700 pentru omologare in autoturism .

Pe talon e opel Zafira MPV .


Bine cã mi-ai zis ca sã știe cu câți lei sã se ducã la el. Razz Razz Razz

Iatã rãspunsul RAR:

Referitor la scrisoarea dumneavoastra, va comunicam ca incadrarea unui vehicul in categoria de folosinta se face in functie de configuratia in care vehiculul este prezentat la RAR tinand insa cont de omologarea de tip a modelului respectiv de vehicul.
In cazul vehiculului dumneavoastra, daca pe placuta constructor exista numar de omologare CE de tip sau reprezentantul autorizat al constructorului in Romania emite un document prin care sa ateste faptul ca vehiculul in cauza (particularizat prin numarul de identificare) a fost construit in aceeasi configuratie ca si varianta autoturism a modelului respectiv si modificarea categoriei de folosinþã a unui vehicul s-a efectuat în atelier specializat, autorizat conform legislaþiei în vigoare, reprezentantii RAR vor reomologa autovehiculul.
Mentionam ca pentru a fi omologat ca autoturism, vehiculul respectiv trebuie sa indeplineasca conditiile impuse pentru aceasta categorie prin Reglementarile privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR 7, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr. 2132/2005, conditii dintre care mentionam obligativitatea echiparii cu centuri de siguranta in trei puncte (abdominala si transversala) pentru toate locurile.
Modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate, autorizate conform legislatiei in vigoare. Lista de ateliere autorizate le gasiti la sediul oricarei reprezentante RAR sau la adresa http://www.rarom.ro/RO/arti...e_folie--298.html


Iatã rezolvarea în realitate: 820 de lei pentru omologarea Opel Zafira Van în Opel Zafira turism 7 locuri.

Bye-bye rovinietã la 450 de lei și impozit mãrit și asigurare scumpã... Welcome Zafira 7-seats!
  • onofreirares

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2012

  • Mesaj Privat
mishu88 a scris:Detin un Opel Zafira 2.0. Pe talon este inmatriculata ca autoutilitara cu 2 locuri, eu vreau s-o folosesc ca masina de familie cu 7 locuri si sa platesc asigurarea/rovignieta/impozitul aferent automobilelor transport persoane si nu ca pentru o autoutilitara.

Cum trebuie sa procedez? Trebuie sa o reinmatriculez si sa platesc din nou o taxa auto? Va rog sa ma ajutati.

Va multumesc anticipat!

  • gds

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua
Am si eu o intrebare cum ati rezolvat cu "Modificarile vehiculelor inmatriculate in Romania ce determina omologarea acestora se pot efectua numai in ateliere specializate".
Inrebarea de fapt este care din atelierele din lista respectiva sunt omologate pentru asa ceva?
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Ca sã fiu concis, am fost la RAR, am expus problema, m-a costat în jur de 800 de lei, s-a trecut în acte 7 locuri, s-au fãcut poze, totul e în regulã acum.
Skip ads

  • gds

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns se pare ca la Sibiu este mai complicat.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
De ce este mai complicat? Ce rãspuns ați primit? În Suceava cei de la RAR au fost foarte receptivi și într-o orã s-a rezolvat totul. Fãrã spagã, totul cu chitanțã...
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut , eu vreau sa fac tocmai invers zafira a cu 7 locuri sa o trec ca si autoutilitara ( taxa de inmatriculare scade de la 1725 Euro -la 511 Euro ) ,a facut cineva asa ceva ? cam cat ar costa modificarea la un service autorizat ? din 7 locuri sa o fac cu 6 sau 5 .
dupa un an o sa incerc sa o fac din nou autoturism cu 7 locuri Very Happy si sper sa scap de taxa Razz
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Treci pe la RAR, fã o reîncadrare a autoturismului în autoutilitarã. Cei de la RAR îți vor da rãspunsul corect și ce posibilitãți ai la dispoziție.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
multumesc de raspuns o sa ma duc luni la rar pe grivita sa vad care e procedura ( poate ai fentez cu taxa mami lor:)
  • otes

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Buna Seara.
Sunt mai nou pe CLUB OPEL,va salut pe toti.
de la schimbrea Agilei cu Corsa a aparut si problema cu care vati confruntat uni dintre voi,
modificarea din autoutilitara in autoturism a corsei care in actele de italia este VAN,
Am fost la RAR timisoara si mi sa zis de catre un domn inginer de acolo ca nu pot face RAR-ul
ca si autoturism pentru ca masina nu are codul european de omologare ,,,,e1 98........''''''''si mai seva cifre,numai cu hartie de la service autorizat RAR care face conversii,
care se afla undeva pe stalpul de la usa dreapta,si la oala de telescop tot in dreapta.
masina este din 2004,si are tot ca un autoturism.
In posturile voastre nu am vazut nimic precizat de codu asta ,,,e1.........''''
-daca aveti vreo idee cum sar putea rezolva,eventual in alt judet daca se ocupa cineva cu asa ceva,
Va multumesc anticipat pt.raspunsurile voastre.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut!

Am auzit despre acest ~cod european de omologare~ ca lipseste pe multe din masinile incadrate Euro2. Dar masina ta fiind din 2004, ma mir ca nu are acest cod e1*cifre*. RAR-ul ia cam 350-400 de lei ca sa iesi in regula si cu acest cod.
  • otes

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles ca masinile care ies pe poarta fabrici utilitare nu au acest cod e1cifre
-platesc omologarea ca autoturism plus restu de taxe ce sunt la rar,dar nu vrea cel putin ingineru la care
am fost eu sa imi faca raru fara hartia de la firma autorizata,ca si autoturism,sal fac ca utilitar trebuie sa scot scaune centuri sa pun grilaj de metal,si nu imi convine ca utilitar,taxa mai mari chiar daca taxa de inmatriculare este mai mica.
merci de raspuns,este cineva care a facut transformarea si masina nu a avut numarul respectiv e1 ......
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR