Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salutare! am o problema mica sau mare,nu stiu astept sa imi spuneti voi:cand merg pe drum cu pietre am o bataie mare pe fata,parca s-ar rupe ceva sub masina,cand trag de volan din scurt stanga-dreapta simt o bataie in volan,cam mare ce e drept. am schimbat bucsa la caseta acum un an,originala GM,e posibil sa fie problema cu ea din nou?se poate sa se fi desfacut ceva pe dedesubt?daca are cineva vreun sfat? am verificat telescoapele si sunt bune... Rolling Eyes
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
O verificare pe un elevator ar fi cel mai sigur .
Noi doar ne dam cu presupusul .
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Detaliaza mai mult , sau daca ai si un film ar fi si mai bine .
  • alexandru_ionut

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Cu aceeasi problema am fost si eu ieri la service. Troncane destul de rau la orice denivelare si pietricica. Dupa vizita pe elevator, mi-au spus ca am joc in caseta de directie, capul de bara de pe dreapta are joc si bucsile mari de pe bascule, care sunt terminate.
Skip ads

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
marusu a scris:salutare! am o problema mica sau mare,nu stiu astept sa imi spuneti voi:cand merg pe drum cu pietre am o bataie mare pe fata,parca s-ar rupe ceva sub masina,cand trag de volan din scurt stanga-dreapta simt o bataie in volan,cam mare ce e drept. am schimbat bucsa la caseta acum un an,originala GM,e posibil sa fie problema cu ea din nou?se poate sa se fi desfacut ceva pe dedesubt?daca are cineva vreun sfat? am verificat telescoapele si sunt bune... Rolling Eyes

Nu cred ca e bucsa la tn .
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
multumesc pentru sfaturi si pareri! am fost la 3 mecanici,toti mi-au spus ca bataia e din caseta,ca nu se poate desface acolo...in fine ,am mers la un vecin de-al meu care repara mai mult dacii si masini mai vechi in general,am bagat-o in garaj si pana nu i-a dat de capat nu m-a lasat sa plec. dupa ce mi-a verificat telescoape,bucse,bielete,capete de bara inclusiv si arcurile sa nu fie rupte a dat de ,,marea" problema,imbinarea de la volan cu caseta(sub pedale) era slabita iar eu ma gandeam la schimbat caseta ca doar asa mi-au zis ceilalti meseriasi. acum masina e ca noua nu bate,nu troncane nici nu o mai recunosc... daca pot sa va dau un sfat: nu va uitati dupa firma mare si frumos colorata mai bine una veche si prafuita din spatele blocului,de multe ori e mai buna si cu mai mult bun simt. bafta!
  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
marusu a scris:multumesc pentru sfaturi si pareri! am fost la 3 mecanici,toti mi-au spus ca bataia e din caseta,ca nu se poate desface acolo...in fine ,am mers la un vecin de-al meu care repara mai mult dacii si masini mai vechi in general,am bagat-o in garaj si pana nu i-a dat de capat nu m-a lasat sa plec. dupa ce mi-a verificat telescoape,bucse,bielete,capete de bara inclusiv si arcurile sa nu fie rupte a dat de ,,marea" problema,imbinarea de la volan cu caseta(sub pedale) era slabita iar eu ma gandeam la schimbat caseta ca doar asa mi-au zis ceilalti meseriasi. acum masina e ca noua nu bate,nu troncane nici nu o mai recunosc... daca pot sa va dau un sfat: nu va uitati dupa firma mare si frumos colorata mai bine una veche si prafuita din spatele blocului,de multe ori e mai buna si cu mai mult bun simt. bafta!


Macar de amorul "artei" posteaza o poza cu "imbinarea" aia caci s-ar putea sa mai foloseasca si altora.
Detalii: a schimbat, a strans sau a inlocuit ceva pe acolo ?
Multumesc anticipat.
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
doar a strans...revin cu poze la imbinare(unde a strans) si la surubul cu garnitura(cel care vine strans)pe ax,dar asta maine seara. sper sa mai fie de ajutor cuiva
Skip ads

  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
marusu a scris:doar a strans...revin cu poze la imbinare(unde a strans) si la surubul cu garnitura(cel care vine strans)pe ax,dar asta maine seara. sper sa mai fie de ajutor cuiva


Asteptam......nu plecam nicaieri Very Happy
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
am facut niste poze,nu sunt ele chiar asa de bune ca nu am blit la telefon dar se intelege. daca aveti aceasta problema sa schimbati surubul si piulita ca cele vechi nu o sa mai tina,surubul 5 lei,piulita 2,5 lei le vedeti si pe ale mele si o sa va dati seama...

  • aecrim

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Multam fain. Este bine de stiut si s-ar putea sa mai scuteasca si pe altii de cheltuieli inutile.
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cu placere!sper sa fie de folos la cat mai multi
Skip ads

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Sau nu . De exemplu , alex nici nu mai avea bucsa de la caseta Very Happy si de aceea facea asa urat . La mine in schimb , cand am luat masina am vreun an , s-a rezolvat cu strangerea acelui surubel .
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@marusu surubul piulita si bucsa aia le-ai luat de la reprezentanta?Daca da ai un cod ptr ele?Mersi!Eu aveam o trosnitura in volan si era un surub mai sus pe coloana slabit dar acu mai am o mica zdranganeala la coloana.
  • sinatra1811

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
f buna informatia dar am verificat la surub si nu este nici o bataie


dar am obs ca zgomotul provine de aici.....

a mai avut altcineva aceasta problema si rog daca se poate sa spuna cum sa rezolvat sau ce e de facut etc...... ms.
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca este din caseta gasesti mai multe informatii :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=5136
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
surubul si piulita le-am luat de la tehnodinamic(seat) dar nu cred ca nu ai sa gasesti in alta parte,la majoritatea magazinelor de piese auto au in program la caseta de directie,problema e cu bucsa aia mica ...nu o gasesc.daca stie cineva unde pot sa o gasesc sa ma ajute si pe mine.multumesc anticipat!
  • moticavlad

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Arad
  • Masina: Meriva 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2011

  • Mesaj Privat
imi poti spune si mie unde ai gasit surubul acela?
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
mergi la un magazin mai mare de piese auto,ceri surubul cu piulita de la imbinarea casetei de directie cu axa volanului,ei au in program... problema e cu bucsa aia mica de plastic,nu se gaseste,daca reusesti cumva sa o gasesti anunta-ma si pe mine te rog.bafta!
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Conform EPC
90473976- surubul
11094436- piulita
Bucsa aia mica nu apare in EPC.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR