Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • mircea_m

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
daca cineva din bv are idee sa repare sa imi dea un mesaj
Skip ads

  • dda

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2007 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2011

  • Mesaj Privat
clapetul care iti pozitioneaza volanul mai e fix?
  • mircea_m

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
nu stiu ce clapet? Rolling Eyes
  • dda

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2007 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2011

  • Mesaj Privat
in lateral dreapta ai pe cel care iti repozitioneaza volanul
Skip ads

  • andreitudoran87

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2012

  • Mesaj Privat
sal!am si eu problema care nu ma cam roade de ceva timp!cand virez de volan dreapta merge mai greu ca si cand virez stanga si se si aude ceva zgomot plus ca am observat seara ca se intampla ceva cu farurile in timp ce virez se slabesc.va rog puteti sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi va rog frumos! Crying or Very sad
  • Coxi

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ai rezolvat problema?
  • cornelt

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am la fel,o bataie ca un joc undeva pe axul volanului la virare stanga-dreapta pe loc.
Acum vreo doi ani la o virare pe loc,am auzit un pocnet si m-am trezit cu un cap de surub rupt
intre picioare.Era de la cupla de pe bratul volanului.Am scos restul surubului si l-am inlocuit,dupa
ceva timp mi-a aparut aceasta bataie ca un mic joc pe traseul volan-caseta.Una din problemele
corselor din cate am citit,pe langa cea a termoflotului care baga ulei in apa,ar mai fi si aceasta cu
directia.In acesta din urma,toti spun ca si cauza caseta de directie.
  • Viluvvv

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Combo 2002 y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
trancaneli volan am avut si eu la un opel combo ..pe drum cu denivelari== am strins surubul torse etace prinde crucea cardanica volan cu volanul --acum nu mai an probleme....dupa mecanici trebuia sa schimb caseta
Skip ads

  • Pupak

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Puteti sa-mi spuneti va rog, mai exact despre care surub e vorba? Nu prea este loc acolo sub volan, e cam greu sa intru acolo. Totusi am facut un video pe care am filmat axele. Dau o bere/nestea cine imi spune locatia surubului Very Happy

  • miticalimona

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o problema la acest cuplaj dintre axul volanului si caseta de directie (asta dupa ce am schimbat caseta de directie), eu am opel combo 2003 daca stie cineva de unde as putea sa cumpar acest cuplaj, multumesc
  • corsagsi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Cine rezolva nu spune sau au vandut deja masina fratilor daca ati rezolvat ajutati-ne si pe noi eu unul am bagat 3300 ron pana acum nu mai ce schimba si tot am acel joc daca aveti solutii spuneti-le nu le mai tineti ptr voi !
  • miticalimona

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
eu a trebuit sa schimb un surub (la fel ca cel din vidoclip-ul de mai sus) avea filet putin dus acum a disparut acel joc
Skip ads

  • corsagsi

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2012

  • Mesaj Privat
O poza cu.pozitia lui
  • dj_popica

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2004 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut am urmarit discutiile voastre ,am gasit poza colegukui cu sudura dar nu pot sa inteleg unde mai exact a sudat el ma poate ajuta cinevs
  • miticalimona

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Combo 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2009

  • Mesaj Privat
eu doar am strans acel surub sau cred ca-l poti inlocui daca este filetul sters este un surub tors cel care prinde axul volanului de crucea cardanica (verifica la mina si vezi care este slab), despre sudat acel surub nu cred ca se poate si mai ales nu cred ca este ok sa-l sudezi. bafta
  • emilvef

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Si eu am o bataie la directie si suspectez acel cuplaj intre crucile cardanice.. dar mie mi pare ca jocul se aude la imbinarea axului cu caneluri ,acolo unde e pasta aia alba, un joc f mic intre caneluri. A mai patit cineva asa ? Solutii?MS!
  • AlexInc

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Eu am o problema mai deosebita. La mine jocul se manifesta cand trag de volan pe axa verticala. Am desfacut volanul si matele si aparent problema e la rulmentul de sub volan de pe coloana de directie. Mie imi pare un rulment obisnuit doar ca mecanicul insista ca acel rulment nu se poate schimba, el venind capsat pe "mitraliera". Are cineva alta parere?
  • grigorasdragos

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 1,3dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salutare cand aveti joc in volan vedeti ca e de la caseta de directie,aia se demonteaza doar cu cadrul motor dat jos ,mare atentie cand o decuplati de la crucea cardanica sa nu miste nimeni volanul ca e de belea ,nu mai aveti claxon ,abs si comenzi la volan mare grija,dupa ce ati decuplat caseta demontati bieletele de directie,dupa aveti un semerin plus o siguranta ca sa puteti scoate axul ce face legatura cu volanul ,dupa desfaceti si tachetul care este impreuna cu un arculet, va mai ramane axul cremalier ,si in sfarsit ajungeti la bucsa,eu unu am duso la un strungar si am facuto din teflon cu o 10cime mai mare, la montat inapoi sa nu i faceti multe crestaturi eu am facut decat 5 la capatul unde are o mica buza,va doresc multa bafta.
  • catalinnnnnn

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2015

  • Mesaj Privat
am si eu o problema cu un opel tigra!
am schimbat tot de la directie,pivoti,capete bara,bielete,amortizoare+flansa si rulment,bucse bara stabilizatoare!
cand misc de volan spre dreapta de aude *poc poc* daca dau spre stanga nu se aude nimic!
m.am bagat sub masina de foarte multe ori si nu imi dau seama unde se aude parca se transmite peste tot si ma induce in eroare!
parca se aude de la bucsa de la caseta de directie dar pare fixa acolo chiar am schimbat bucsa aia cu una second (noua nu am gasit)
daca scot bucsa si aplic o metoda romaneasca Smile) (adica sa pun o bucata de camera peste bucsa aia) trebuie sa refac iar directia? nu de alta dar abia e facuta de cateva zile
o fi sau nu de la bucsa aia merita sa incerc ca chiar nu mai stiu ce sa verific!
  • grigorasdragos

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2005 1,3dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Salut cu camera nu ai ce face, aproape orice strungar are teflon te duci cu bucsa veche si it faci una noua o faci cu 20 zecimi mai mare sau o zecime depinde de uzura ca tre sa mergi si cu caseta sa it masoare locasul, plus ca nui scump eu am dat 30 de lei cu tot cu manopera si material, dupa tre facuta directia obligatoriu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR