Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutari!

Pentru ca de curand am inlocuit balamalele cu pricina (cele de sustinere), si pentru ca sunt sigur ca si altii vor sa o faca (fiind foarte sensibile, se rup usor), incerc sa explic mai jos cu se face. Nu e greu deloc, insa poti intampina probleme la demontarea celor vechi.

Asadar, avem asa:

1. Demontam torpedoul. Iti trebuie o surubelnita torx (nu-i mai stiu marimea). Cu capacul torpedoului deschis, se desfac cele 6 suruburi in care e prins, pozitionarea lor e foarte simpla, 3 sunt in linie sus, iar celelalte 3 sunt jos, tot in linie, se desfac pe sub capacul torpedoului. Atentie, nu uitati sa deconectati mufa de la becul torpedoului.

2. Se sterge torpedoul de praf (al meu era varza). Ca sa-mi fie mai simplu, si pentru ca afara e si frig, eu l-am luat in casa, sa-mi fac treaba mai usoara.
Se deschide la maxim capacul torpedoului, adica la 180 de grade (ridicand usor cu mana balamalele prin spatele torpedoului, au niste ciocuri care tine capacul sa nu cada).
Urmeaza partea cea mai importanta, scoaterea vechilor balamale. Se scot prin tragere cu forta, dar si cu atentie sa nu le rupeti de tot, pentru ca apoi nu veti avea de ce sa mai trageti. Directia in care se trage, este de jos in sus, adica invers fata de cum este curbata balamaua.
Gasiti o sageata in poza de mai jos. Sageata arata directia in care se trage pentru a scoate balamaua. Trebuie tras tare, balamaua are un fel de clema in coltul respectiv.



Dupa ce le-ati scos pe cele vechi (si probabil le aruncati), atentie, cele noi sunt stanga si dreapta, nu se nimeresc aleatoriu. Cel putin asa a fost la mine. Va dati seama care unde vine (pentru ca pe ele nu scrie), incercand sa le montati. Daca le puneti invers, nu or sa intre nici batute cu ciocanul.

3. Montati la loc torpedoul, nu uitati sa conectati cablul becului, si treaba e rezolvata!

P.S Cam asa aratau balamalele mele, e lesne de inteles de ce le-am schimbat. Cea din stanga, fiind rupta, facea sa nu se mai stinga becul in torpedo, pentru ca nu mai ajungea la el.



Spor la treaba!


Ultima modificare facuta de adware_man la Sam 10 Dec, 2011 7:59 pm
Skip ads

  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare de unde ai cumparat balamalele. Multumesc
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut, NeamTule!
Le-am luat de la un coleg forumist, nu stiu de unde le avea.
Insa, am inteles ca se gasesc la reprezentante.
Si sigur gasesti si la cei de la volksparts.ro. Astia aduc de toate.

Bafta!
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
costa in jur de 38-40 de lei stanga =dreapta
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru tutorial,insa nu era nevoie sa dai torpedoul jos pentru aceasta operatiune,se deschide torpedoul la maxim sau undeva in pozitia de mijloc a cursei lui si cu cea mai mare delicatete se impinge in sus balamaua(sper ca se intelege din poza ce vreau sa zic).
Apoi pentru a "extrage" balamaua din usa torpedoul se trage pur si simplu de ea
Ce mai este de mentionat,balamalele teoretic si practic se potrivesc intre ele,au doar un mic piciorus diferenta pe care il poti taia si apoi devin universale(stanga merge pe partea dreapta si viceversa),dupa cum se vede colegul a pus balama de partea dreapta pe stanga si merge destul de ok,balamaua e garantat de partea dreapta ca doar eu demontat-o dupa masina mea Very Happy.Balamalele vin doar la set,deci daca aveti nevoie doar de una trebuie sa cumparati un set
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! Stiu ca nu era nevoie sa-l scot, dar am profitat de ocazie sa mai sterg praful p'acolo si sa dreg tija de la recirculare Smile
  • a.gheorghe

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2012

  • Mesaj Privat
adware_man multumesc mult pentru sfat:D.
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
eu am tras destul de tare dar nu se lasa prea usor. sper sa nu rup altceva si sa am nevoie de alt torpedou.
Skip ads

  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu se va intampla nimic ,trage cu'nvredere .
  • rabanne2013

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2004 Z1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salutare colegi Am aceasi problema.s-a rupt balamaua care stinge becu din torpedou (stanga). Eu as inlocui-o dar nu am alta.Aveti cumva de vanzare asa ceva sau vreo idee low cost sa rezolv aceasta problema.Multumesc
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut

mi s-a rupt balamaua din stanga fix la mijloc. vreo idee cum as putea sa scot ce a ramas inauntru?
  • lucsparkless

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salut, a ramas vro bucatica in interior? atunci ar trebui sa dai torpedoul jos. Astazi am dat si eu comanda de setul de balamale, la fel ca si ceilalti colegi am patit si eu, nu mai stingea becul. Se schimba foarte usor, spor la treaba tuturor ! Very Happy
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Chiar daca e rupta mai de jos,se apuca cu un patent si se trage tot conform pozelor de mai sus ,daca nu ai cum sa o apuci cu un patent,din pacate apelezi la o surubelnita,zic din pacate ca s-ar putea sa ai sanse sa zgarii ceva pe acolo
  • dedebz

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu o problema la un opel astra h cu torpedoul mai exact nu se inchide cum ar trebui si la orice groapa mica se deschide.Totul pleaca din urechiusile alea mici de prindere ,m-am uitat la ele dar nu cred ca se pot demonta.Raman blocate cand deschid torpedoul si cand incerc sa il inchid nu revin.
Aveti vre`o idee cum as putea sa rezolv aceasta problema. Question Question
in attach regasiti o poza cu problema !

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
trebuie sa ajungi cumva la mecanismul lui. Incearca inainte cu niste WD40 sa dai pe acolo ca poate isi da drumul daca nu atunci trebuie vazut cum se desface exact... nu stiu chiar daca este cineva pe aici care sa fi desfacut complet acel mecanism ca nu am prea auzit sa se planga lumea ca ar fi probleme...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
are cineva codurile la balamalele torpedoului pe negru? codul de kit sau individual si un pret? Multumesc
  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Kit balamale torpedou Opel Astra G GM

Cod: 5114275
  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Am schimbat și eu azi balama stânga și țin sã vã mulțumesc pentru sfaturi. A fost mai ușor de scos decât de introdus, dar cu patentul am mișcat puțin piciorușele balamalei ca sã poatã sãri la loc atunci când o împing. Atenție, sunt destul de casante.
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
revin cu problema pentru ca inca nu am schimbat balamaua. e rupta la mijloc si a ramas o bucata inauntru. nu stiu unde exact pentru ca becul de la torpedeu ramane mereu aprins. cum as putea sa scot bucata dinauntru?
  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
@ripper
Pai e destul de simplu. Demontezi torpedoul scotand suruburile cu cap imbus de jur imprejur si inainte sa extragi torpedoul de tot, sa nu uiti sa scoti mufa de la becul din interior, altfel... zvac Wink Spor. Mai am un brat de torpedou nou (mi-am cumparat un set). Daca ai Astra G ca mine si ti se potriveste, ti-l pot vinde.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR