Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am o astra h 1.3 cu placutele schimbate de 30.000 km, cu franele in stare buna.
Am o singura problema cand vine vorba de frane, dupa ce opresc si schimb sensul de mers, adica dau cu spatele ca sa pun masina langa bordura sau ca sa parchez acasa, si pun din nou frana, se aude un clanc in momentul in care franez. Zgomotul se propaga in caroserie, nu stiu unde sa il localizez si parca tzipa ca ceva e in neregula.
Stie cineva daca etrierii de astra h pot sa genereze o astfel de problema? Ar putea fi amortizoarele?
  • Ionutzcond

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
nu este de la frane. sunt ori flansele din capul amortizoarelor cu rulmentii, ori de la bucsele de la brat sunt duse. un test rudimentar ca sa verifici este testul"la picior" adica masin cu trana de mana trasa bine, roata care vrei sa o verifici o virezi catre interior si impingi tare cu piciorul daca are joc mare trebui schimbat bratul. pentru flansele la amortizoare ridici masina pe cric o lasi incet incet jos scoti cricul de sub ea si dupa aia te lasi cu toata greutate fara sa indoi tabla pe mazina desupra rotii cu probleme si daca se aude zgomot sunt flansele la amortizoare sau chiar amortizoarele si tie iti face zgomot cand pui frana pentru ca se comprima si se decomprima rapid.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
multumesc pt raspuns. incerc maine sa vad ce are
  • ady_adrian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salutare.De ceva timp ma confrunt la masina din semnatura cu urmatoare problema:se aude un zgomot metalic cand merg peste denivelari fine,drum cu piatra,etc.Se pare ca zgomotul provine de la etrierii spate,cand nu e trasa frana de mana si incerc sa trag de ei se aude acelasi zgomot ca in mers.Stie cineva daca exista un kit de reparatie sau trebuie sa schimb etrierii(am vazut ca exista un kit de reparatie pe internet dar nu stiu daca este pentru aceasta problema)?Zgomotul devine din ce in ce mai enervant.

Numai bine!
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur sunt bieletele antiruliu.La fel patesc si eu si le-am schimbat anul trecut in octombrie.Dar sunt de plastic si de foarte proasta calitate!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR