Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • ssblackened

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2005

  • Mesaj Privat
chiar ca depinde de pretentii Very Happy

mie unu imi ajunge sa se auda in masina nu si la vecini:D
Skip ads

  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Apropo de boxe standard...stie cineva ce sunt exact ? sunt cumva Blaupunkt ? Ptr ca le-am schimbat si pe ele nu scrie nimic decat Opel si vreau sa le vand si nu stiu cat sa cer pe ele...Eventual ziceti o idee de pret care le-a mai dat ca am client si nu stiu cat sa cer... Twisted Evil
  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ma adresez voua poate v-ati lovit de problema mea: portiera din dreapta incepe sa vibreze rau de tot cand dau volumul mia tare... e foarte stresant, strica toata calitatea sunetului.... Stiti cumva daca poate fi din cauza difuzorului (sa trebuiasca inlocuit) ? sau trebuie desfacuta portiera cu totul? Shocked Poate i s-a mai intamplat cuiva...
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sunt sanse sa fie si VDO si Blaupunkt. Prin cartea masinii nu scrie nimic?
Skip ads

  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu in cartea masinii nu scrie ..oricum le-am maritat deja. Dragster pot fii mai multe motive : ori difuzorul atinge fata portierei, ori intra in vibratii plasticul acela care pus pe usa pe interior, ori e ceva desprins prin portiera. Ideea e ca trebuie sa vezi exact daca se intampla la muzica cu bass mai tare sau doar cand e tare volumul si pana la urma trebuie sa desfaci oricum fata portierei. Ideea e ca daca vrei sa ai o muzica de calitate si fara distorsoinari de pe la portiere e nevoie de o izolatie audio special, lucru care o sa-l fac si eu imediat ce o sa am niste bani ptr asta Very Happy .
  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
@Forbes
Asa am si facut azi noapte la 12 (mi-e mila de vecini, dar asta e Smile ) Folosind functiile fader si balance am izolat sunetele si mi-am dat seama ca vibratia vine din portiera stanga (nu dreapta, cum am scris anterior) si mai mult, provine de la capacul difuzorului - cand pun mana pe el si il tin fix nu se mai aude nici o interferenta... Solutia cred ca ar fi sa-l scot de tot .... Smile
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sau sa pui pe contur, in suportul grilei, niste burete din ala autocolant de izolat ferestre... Rolling Eyes
  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
e clar, maine am ce face Very Happy
Merci de sfat, chiar asa o sa fac.
Skip ads

  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu ajuta buretele.Plus ca daca chiar loveste boxa risti sa strici membrana in timp. La a mea are buretele pus si nu a ajutat.Faza e sa dai fata jos si sa vezi cum e prinsa boxa. Daca e prinsa in inel/distantier de plastic il iei si mai iei din latimea lui cativa milimetri. Eu asa am facut la inele mele, e adevarat ca la mine boxele le-am cumparat noi si au inceput sa loveasca in portiera dupa ce le-am facut rodajul.
  • Dragster

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Bine de stiut... verific cand desfac fata.
Multumesc frumos !
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
vreau sa stiu daca cineva si-a schimbat difuzoarele "stock" de pe usile din fata astra g 5 usi si cu ce?
Eu ma gandeam la niste magnaturi. am vazut cateva care vin cu tweetere separat. Se potrivesc tweeterele in usi sus la oglinzi? dar difuzorul mare jos in usa?
Am inteles ca nu pot fi foarte adanci ceea ce inseamna ca membrana nu poate avea cursa mare iar magnetul nici el putere f mare ( deh marime mica)
Careva idei?
marci? Modele?
  • Corsa_1.2

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Du-te si u la un magazin de profil, asculta si vezi ce-ti place tie mai mult. Mie imi place DLS.
Skip ads

  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mi-au placut cum se aud bang olufsen de pe audi a8. crezi ca se potrivesc pe masina mea?
intrebam ami multe nu numai auditia. daca se potrivesc, ce marci merg mai bine in spatiul stramt din usa.. etc
  • Edy

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: J"em
  • Masina: Omega 1998 X25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Are cineva de vanzare difuzoare spate diametrul 13 cm cu montare in 3 gauri??
Ma intereseaza !
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
si mie imi trebuie 2 difuzoare pentru usile fata ....cele originale s-au bulit in accident si au membrana sparta ....acum va intreb de care sa iau si unde gasesc distantierele alea .....
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Poti sa le faci singur din placaj "marin" de circa 20 mm grosime, bine lacuit... si pui ORICE difuzoare de 16 cm, in functie de gusturi si buget...
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
AcidMan a scris:mi-au placut cum se aud bang olufsen de pe audi a8. crezi ca se potrivesc pe masina mea?
intrebam ami multe nu numai auditia. daca se potrivesc, ce marci merg mai bine in spatiul stramt din usa.. etc


Conteaza si masina in care sunt puse difuzoarele deoarece fiecare masina are acustica ei. Eu nu asi pune beng and olufsen pe opel din doua motive. Nu se vor auzi cum trebuie(cred) si costa fff mult! Very Happy
Dupa montarea diferitelor incinte pe diferite masini, am ajuns la concluzia ca: niste boxe decente si in portbagaj un subwoofer, vor face sa sune f ok muzica in acea masina. Daca vrei sa scoti fidelitate si bass clar, nu vei reusi nici cu cele mai ovale boxe.
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
eu asta vreau. boxe capabile pt medii si inalte in usi si sbwoofer in portbagaj
  • classalex

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Vreau sa-mi i-au niste boxe infinity,si nu stiu sigur ce diametru sa i-au sa se potriveasca mai bine!!16cm,sau 16,5 cm?Mentionez ca am o astra in 2+1 usi!
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
classalex a scris:Vreau sa-mi i-au niste boxe infinity,si nu stiu sigur ce diametru sa i-au sa se potriveasca mai bine!!16cm,sau 16,5 cm?Mentionez ca am o astra in 2+1 usi!


ai 16.5 ... 4. 2 in fata 2 in spate.
oricum 16.5 e dimensiune standard. boxe de 16 gasesti ... dar sunt foarte putine si de obicei sunt mai inguste ... sa intre in usi mai inguste gen matiz.
Cu boxele normale si un woofer de 200W rms ai un sistem bun.
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR