Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
cangri a scris:bla bla bla... in caz de accident se disipeaza Shocked in aer mai repede.
bla bla



Eu nu vreau sa conduc ecologic, vreau motorina imputita si poluanta, mai ieftina daca se poate.
Skip ads

  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Harald a scris:
Bunicu a scris:........ba chiar doua.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=92978

Harald, ti-ai propus sa umpli serverul?

Intelegem ca vrei sa conduci ecologic dar asta nu te scuteste de respectarea regulamentului. Mai multa atentie in viitor te rog.


in topicul de aici am vrut de fapt sa incep o asa numita campanie , care pana acuma este un esec iar in celalalt topic eram interesat daca functioneaza GPL in instalatie de GNC sau daca a incercat cineva sa bage GPL intr-o instalatie de GNC si nici asta nu am aflat inca Smile

Am un tovaras care sta la curte. A cumparat un pistol de alimentare GPL (700ron) si s-a conectat la conducta de gaze de acasa. Baza gaz "pe moca" acum, e nesemnificativ la factura dar se consuma mai repede decat GPL-ul, sau nu intra cu presiunea care trebuie.... Masina este un fiat punto '95.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Harald a scris:
forbidden27 a scris:Ba sa dea dreacu in ea de fizica............


de ce? CNG-ul este un amestec de hidrogen cu metan comprimat la 230 atmosfere.
Este foarte des intalnit la masinile de Rally

*
Chiar, cursele de masini se fac cu bomba in port-bagaj... Laughing
  • Harald

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira X16CNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:
Harald a scris:
forbidden27 a scris:Ba sa dea dreacu in ea de fizica............


de ce? CNG-ul este un amestec de hidrogen cu metan comprimat la 230 atmosfere.
Este foarte des intalnit la masinile de Rally

*
Chiar, cursele de masini se fac cu bomba in port-bagaj... Laughing


Bomba? Este cel mai putin bomba. De la Benzina , Motorina , iti ia foc usor masina. De la GPL si CNG , foarte slabe sanse.
Am avut caz la o firma la care lucram. Era o Dacia Pick-up modelul vechi cu instalatie GPL si Benzina.
A luat foc masina din cauza unui scurt circuit , a ars din cauza ca a explodat benzina , insa butelia de gaz era intacta si cu GPL inauntru .
Sunt facute cu cap , nu de mantuiala. Cu exceptia improvizatiilor. De aceea se cere o firma specializata pentru mologare.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In caz ca se fisureaza butelia de GPL sau CNG de la masina, acestea sunt construite sa se sparga in suvite incat gazul sa fie disipat cat mai repede.Odata ajuns in atmosfera acesta nu este inflamabil.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu mai adaugati o optiune la chestionar? "Eu nu vreau sa conduc ecologic, vreau motorina imputita si poluanta, mai ieftina daca se poate." (drepturile de autor merg la aco)
ca si el, nu pot vota nimic Smile)
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Embarassed

Placerea de a conduce un diesel pentru mine este imensa. Nu stiu unde o sa ajungem, vad ca preturile urca si urca..
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Optiunile de vot sunt mai mult decat insuficiente.
Daca tot vrei sa conduci ecologic ia-ti masina pe hidrogen sau chiar electrica.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sau chiar bicicleta!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
sa nu o dam in extreme
nu pot sa duc bebelusul acuma cu bicicleta la doctor
nu pot sa ma duc la iarna cu bicicleta la munte
nu pot sa ma duc la vara cu bicicleta la mare
nu pot sa etc cu bicicleta etc
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Da, benzina si motorina, pericol, go away, "bombele" sub presiune sunt "corcologice" Laughing
Sau nu stii ce vorbesti, sau a mai debarcat pe aici un taliban al motorului cu combustibili fantezie, sau ai interese comerciale Rolling Eyes
Asa, pentru cultura ta generala, in "tarile cu apa calda" "masina cu bomba" nu e admisa in parckingurile subterane (de "sigura" ce e, probabil), iar pompierii nu intervin decat eventual DUPA explozie. Asta de fraieri ce sunt, desigur.
De altfel, de utilizarea gazelor SUB PRESIUNE la autoturisme nu am auzit, ba chiar pot sa spun ca nu am vazut niciodata vreo statie in care sa se vanda asa ceva PUBLICULUI. Doar GPL. Desigur, eu nu le stiu pe toate. Sunt folosite insa des la "flote captive" (autobuze).
Cred ca ti-ai dat seama ca prefer sa spurc planeta, pana la loc comanda Rolling Eyes

http://youtu.be/8piSrmJWJXo
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Harald a scris:de ce? CNG-ul este un amestec de hidrogen cu metan comprimat la 230 atmosfere.
Este foarte des intalnit la masinile de Rally


CNG-ul nu este altceva decat gazul care iti vine tie pe teava de la bucatarie. Nu e amestecat cu nici un hidrogen, asta de la urma e foarte scump. Are in compozitie in cea mai mare parte metan (CH4). Pt automobile se comercializeaza in butelii sub forma de gaz comprimat la foarte mare presiune (peste 200 bari), asta deoarece lichefierea acestuia este foarte dificil de realizat.
LPG sau GPL este ala de se vinde in buteliile de aragaz. Este un amestec de propan si butan. Avantajul acestuia este ca are presiunea de vapori destul de mica, in buteliile din masina se gaseste in stare lichida presiunea vaporilor fiind de cca 12-14 bari la temperatura ambientala.
Nea Haralde, ala de il folosesc masinile de curse este nitrometan si se mananca cu altceva.
Harald a scris:foarte putini ecologisti in Romania Smile

Eu decat sa umblu cu 250 de bari in portbagaj mai bine poluez cat pot de mult. Oricum, nu cred ca pe voi va doare asa de mult de mediu ci mai mult de buzunarul propriu.
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
O solutie ar fi etanolul pentru masinile pe benzina,dar din nou se pune problema investitiei din partea petrolistilor.
In legatura cu GPL,mai bine merg pe benzina scumpa,decat sa merg cu bomba dupa mine.
@Harald in Ungaria sunt statii de alimentare cu CNG,adevarat ca sunt putine,deoarece nu merita sa investeasca o gramada de bani(30-100 milioane de forinti/statie)pana nu e cerere pe piata.
  • Harald

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira X16CNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
sorin666 a scris:Da, benzina si motorina, pericol, go away, "bombele" sub presiune sunt "corcologice" Laughing
Sau nu stii ce vorbesti, sau a mai debarcat pe aici un taliban al motorului cu combustibili fantezie, sau ai interese comerciale Rolling Eyes
Asa, pentru cultura ta generala, in "tarile cu apa calda" "masina cu bomba" nu e admisa in parckingurile subterane (de "sigura" ce e, probabil), iar pompierii nu intervin decat eventual DUPA explozie. Asta de fraieri ce sunt, desigur.
De altfel, de utilizarea gazelor SUB PRESIUNE la autoturisme nu am auzit, ba chiar pot sa spun ca nu am vazut niciodata vreo statie in care sa se vanda asa ceva PUBLICULUI. Doar GPL. Desigur, eu nu le stiu pe toate. Sunt folosite insa des la "flote captive" (autobuze).
Cred ca ti-ai dat seama ca prefer sa spurc planeta, pana la loc comanda Rolling Eyes

http://youtu.be/8piSrmJWJXo


ceea ce ai vazut in filmuletul prezentat in nici intr-un caz nu este explozie de GPL , Se vede clar ca este flacara de benzina , GPL-ul nu arde asa.
In privinta parcarilor subterane , legea in tarile in care se foloseste GNC nu permite intrarea acestor masini in parcari subterane. La noi insa inca nu este nici macar legistlatie pentru GNC.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mda, la motoare, fotbal si femei se pricepe oricine Laughing
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu doar la doua din trei... Cool
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
EL-GABRY a scris:Eu doar la doua din trei... Cool


la fotbal si la motoare Laughing
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:
EL-GABRY a scris:Eu doar la doua din trei... Cool


la fotbal si la motoare Laughing

Discutabil... Razz
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
.......functie de situatie

motoare-fotbal
femei-motoare
femei-fotbal

si eventual, a patra optiune femei/bere Smile
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@Bunicu postul tau i-mi aduce aminte de un banc.
"El-Te iubesc draga mea!
Ea-Vorbesti tu sau berea din tine?
El- Vorbesc eu cu berea"

ON:Nu sunt permise in subteran nu din cauza exploziilor.Ci din cauza ca in subteran gazele nu au unde sa se propage si sunt foarte toxice.De aia mor oamenii intoxicati cand se scurg gaze de la instalatia de alimentare a aragazului sau centralei.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Detin o masina cu instalatie pe GNC
DA 20%
NU , dar daca ar fi posibilitatea as monta o astfel de instalatie 79%
39 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR