Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
@Harald Presupun ca ai o masina pe CNG din fabrica, de aceea ai si deschis topicul asta.Tot la fel, presupun ca te doare-n basca de mediu, pe tine interesandu-te sa-ti poti folosi instalatia de CNG.
Am presupus acest lucru deoarece:
1. Masinile cu CNG de fabrica sunt destinate aproape EXCLUSIV mersului pe gaze,rezervorul de benzina are capacitatea de aprox. 10 litri.
2.Instalatia de CNG nu se poate modifica sa mearga pe GPL. (sau se poate dar in niciun caz nu renteaza)
@cangri la 250 bari orice fisura mica nu ramane mica pentru mult timp Smile dar nu poate fi vorba despre asa ceva aceste rezervoare fiind categoric mai sigure decat cele pe benzina, doar in cazul in care se elimina valvele de siguranta(supape de supraumplere si incendiu) atunci poti spune despre o masina pe GPL sau CNG ca reprezinta o bomba pe roti sau de aia care umbla cu butelia de aragaz in portboagaj pe post de GPL Smile.
Si inca ceva din extragerea petrolului se obtin (inevitabil) gaze naturale si GPL. Deci practic GPL-ul este un "reziduu" care nu ar trebui sa coste mai mult de 1.5 RON dar bineinteles in RO s-a observat cererea de GPL si l-au facut cam 3 RON litru.
Oricum GPL-ul sau CNG-ul este rentabil ... cam cu 30-40 % decat un DIESEL de benzina nu mai vorbesc(ma refer la pret pe 100 de km).
Skip ads

  • rusu alexandru

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2010

  • Mesaj Privat
harald, acum o luna si eu am luat o zafira cng si am aceleasi dificultati ca si tine. in vest e plin de statii cng, sunt peste 150 in austria si, spre mirarea mea, peste 90 in bulgaria. e imposibil sa nu apara si la noi. sa nu te puna naiba sa demontezi instalatia, ca vei regreta... e o adevarata inginerie si daca va veni si cng in ro, inapoi nu iti mai pune nimeni instalatia.... Sad
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Si daca nu vine Twisted Evil In Germania nu prea exista, in Franta mai de loc (pentru particulari vorbesc...) pariul e deci riscant.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pe mine ma uimeste mereu cum comenteaza toti de GPL dar nu au condus niciodata o masina moderna pe GPL.
In Germania, GPL-ul a prins din ce in ce mai mult avant. Se pun si se vand Mercedes Benz, BMW, Audi pe GPL. Stiu, e o natiune de rupti in fund. Sunt curios cati din cei care comenteaza au un rulaj mai mare de 100.000-150.000 km/an. Conduc masini pe GPL de vreo 9 ani. Nu mi-a explodat niciuna, nu mi-a mirosit niciodata a gaz. Update la masina: C Classe 2010 GPL, forja, nu prea trece de 7,5, linistit 5,5 l %. Nu va mai obositi, stiu ca e mai bun un diesel.
CNG-ul nu prea e raspandit la nemti.
Referitor la Romania, atata timp cat cererea nu va fi semnificativa, nici un distribuitor de carburanti nu se va grabi sa faca o investitie considerabila.
Skip ads

  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
rusu alexandru a scris:harald, acum o luna si eu am luat o zafira cng si am aceleasi dificultati ca si tine. in vest e plin de statii cng, sunt peste 150 in austria si, spre mirarea mea, peste 90 in bulgaria. e imposibil sa nu apara si la noi. sa nu te puna naiba sa demontezi instalatia, ca vei regreta... e o adevarata inginerie si daca va veni si cng in ro, inapoi nu iti mai pune nimeni instalatia.... Sad

Stai calm, ca nu o sa vezi CNG prea curand in Romania deoarece "monopolul" in domeniul alimentarii cu gaze al autovehiculelor il detine GPL-ul, iar pretul unui litru de CNG este aprox 60 Eurocenti in Germania deci aproape cat GPL-ul = investitia realizarii unui sistem de alimentare cu CNG in Romania este sortita esecului din start + ca noi IMPORTAM GAZE NATURALE in procent de 60-70 % + ca CNG-ul NU se monteaza usor(si ieftin) pe orice autovehicul precum GPL-ul,deci numarul de masini pe CNG va fi categoric mai mic decat pe GPL.Un alt motiv impotriva CNG-ului este bineinteles lipsa statiilor CNG prin Europa iar rezervorul de 10 L benzina te face stai acasa daca vrei sa mergi in Grecia spre EX sau alt stat fara statii...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am vazut si eu in Austia statiile astea cu metan comprimat. Sunt mai costisitoare decat cele de GPL. La pistolul de umplere sunt racordate doua furtunuri. Nu prea cred ca se vor dezvolta si la noi.
La noi, in afara de parcarea subterana de la Baneasa Citi Center nu am vazut interdictii pentru GPL. Afara nu prea am vazut parcari subterane fara interdictie pentru GPL, motiv pentru care in Paris, am cautat doua ore loc de parcare (un motiv mai era si inaltimea masinii).
  • has

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
ma intereseaza dimensiunile buteliilor gnc eventual cumpararea lor, vreau sa le montez pe alt tip de masina pe care am gpl. buteliile gnc au 200bari suporta umplerea cu gpl care au 40bari, insa tb schimbata mufa de alimentare sau modificata putin. pretul la gaz metan este de 1ron /mc iar echivalenta energetica este 1mc CH4=1litru motorina.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
la instalatia mea GPL prins . pe conductele (furtun ) care duc la injectoare scrie asa GPL\ CNG! ! sa fie doar furtunul compatibil cu ambele variante?
Skip ads

  • has

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
diferenta dintre instalatia de gpl de gnc:
butelia de gpl rezista la 40bari, iar cea de gnc la 230bari, in principiu se poate alimenta cu gpl in buteliile de cng
la cng exista un reductor de presiune de la 200 la 6 bari
celelalte componente sunt identice, cuexceptia mufei de alimentare care sunt de doua sau trei modele
Motorul in principiu functioneaza dupa MAP-ul alimentarii pe gpl, insa gnc are cor peste 120 si deci nu apar probleme
Exista o mica pierdere de putere circa 8% fata de benzina.
  • @di

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
http://rmg-shop.com/compres...mpresor-cng-phill
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
really?
la 4.000 EUR ma asteptam sa fie mai harnic. Sa dea drakku, stau sa ma uit la el 12 ore cum alimenteaza masina?
  • jonyx87

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ei bine...... vãd cã pe aici e liniște.
O veste bunã pentru cei care au GNC. http://www.economica.net/al...rimat_111145.html
Skip ads

  • @di

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Mda, era de asteptat ! Sa vedem si restul oraselor in curand ! Care aveti 500.000 de euro si nu va trebuie? Smile)
Ca fac eu in craiova...
  • vali_fira

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Combo 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Stie cineva de un pret la mc de gaz la Ramnicu Valcea?
  • ZaiR

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mai stie cineva de unde se poate alimenta cu CNG? (in afara de RM)
  • @di

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Parca zicea userul "has" ca a facut el una in Bucuresti in regim privat... Contacteaza-l sa vezi ce zice !
  • turcuovidiu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Am si eu un astra din 2005 cng si am auzit de la cineva ca se poate alimenta sa cu gpl dar nu am incercat inca
  • Valutanu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
S-a schimbat situatia! Statiile de care vorbiti probabil exista ca statii casnice, in care persoane particulare sau juridice isi alimenteaza propriile masini. Pentru statii comerciale iti trebuie licenta de furnizareGNC/GNCV, precum si autorizatie de infiintare de la ANRE. Informatia e publica si se afla pe site-ul ANRE.
La Ramnicu Valcea, Strada Barajului nr. 42, Denisson Energy SRL opereaza singura statie comerciala de alimentare cu gaz natural comprimat (GNC) a autovehiculelor din Romania deschisa pana acum. Pret GNC: 3,29 lei/kg, inclusiv TVA. Program non-stop. Tip de pistol de alimentare NGV1 (autoturisme) si adaptor pentru NGV2 (autobuze si camioane). Pentru info suplimentare va rog sa ma contactati la 0742 099 261 sau puteti suna direct in statie 0749 065 119.
  • Valutanu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
turcuovidiu a scris:Am si eu un astra din 2005 cng si am auzit de la cineva ca se poate alimenta sa cu gpl dar nu am incercat inca

Nici nu incerca! Risti sa distrugi motorul. Oricum, receptaculele de alimentare nu sunt compatibile.
  • Valutanu

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2015

  • Mesaj Privat
vali_fira a scris:Stie cineva de un pret la mc de gaz la Ramnicu Valcea?


Am raspuns mai jos: 3,29 lei/kg
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Detin o masina cu instalatie pe GNC
DA 20%
NU , dar daca ar fi posibilitatea as monta o astfel de instalatie 79%
39 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR