Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • chetutz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Azi am avut un soc....am aflat ca daca asiguratorul nu plateste daunele rezultate in urm,a unui accident cel care a cauzat accidentul e bun de plata. E adevarat? si in ce conditii se poate ajunge in instanta cu asa ceva? Eu am lovit 3 masini si toate au plecat de la politie cu polita mea de asigurare. Una din masini avea spoileru zgariat putin deci aproape ca nu se pune la socoteala ca suma cu siguranta va fi mica. Dar la celelalte masini era vb de bara fata/spate, probabil ca si vreun far desi eram atata de speriata ca nu mai tin minte, o capota usor indoita si parca un numar de inmatriculare. masinile erau functionale ca au plecat singure de la locul accidentului. Le mergea directia si tot. Dupa capul meu pagubele nu ar trebui sa fie exagerate.
Problema e ca am facut RCA-ul la Euroins (despre care nu am prea auzit lucruri bune pana acuma) si mi-e frica sa nu ma trezesc cu chemari in instanta din cauza lor. Mai ales ca vor merge toti 3 odata cu dosarele de despagubire la ei. Prin urmare....care is sansele sa se ajunga la asa ceva? A mai patit cineva chestii similare?
Skip ads

  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
daca polita acopera reparatia tuturor masinilor, n-are de ce sa fie problema, dar avand in vedere ca e vorba de euroins, carora le dardaie mana cand trebue sa dea, nu poti sta linistit/linistita pana nu vezi devizele de reparatii.
sa speram ca nu sunt probleme si totul o sa se termine cu bine!
  • Agape Ioan

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Din moment ce daunele nu sint exagerate ,dupa cum iti amintesti tu,ar trebui sa nu ai probleme.Tu ai deja asigurarea si asta este foarte bine,pentru tine.
In cel mai rau caz o sa trebuiasca sa completezi ceea ce nu acopera polita ta de asigurare...financiar vorbind.Dar sa speram ca totul o sa iasa bine.Mult noroc si mai multa atentie...pe viitor.
  • chetutz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2010

  • Mesaj Privat
tocmai am vb cu tipul in car am intrat direct. Mai are radiatorul indoit si ceva metal prin spate la portbagaj (chestia aia unde sta roata de rezerva). el zice ca e rau...
acuma chiar ca intru in panica.....
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca joci biliard in trafic macar fa-ti un RCA mai ok, sa nu stea oamenii cate 2-3 luni fara masini. Sau foloseste masina mai putin.
  • B.O.R

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1997 x20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare incearca sa vb cu brokerul ca ti-a facut asigurarea ar trebui sa te ajute si el.numai bine si bafta
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu daca nu am masina reparata in timp prevazut de lege , sau e o problema cu compania de asigurari, ma duc direct peste cel vinovat. Si " caut " banii impreuna cu el. Daca faci o economie de 100 Ron pe RCA mai ieftin, poti sa platesti 100x mai mult daca compania nu vrea sa plateasca banii celor care au de suferit ...
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
problema este forate simpla din punctul meu de vedere ,tot ce trebuie este sa fi putin tare de caracter chiar daca ai gresit ,ca daia se numeste accident ca este un eveniment imprevizibil ,o intamplare neprevazuta si tu ai o asigurare foarte legala care in mod normal ar trebui (ca toate asigurarile) sa acopere o dauna de maxin 100.000 de euro

tu ti-ai facut datoria le-ai dat asigurarea si nu mai ai nicio treaba cu ei ,chiar le poti spune sa nu te mai deranjeze ...stiu o sa supar pe multi cu ceea ce am zis dar asta este adevarul ,eu am patit-o mult mai grav si nu a fost vina mea

app termenul maxim de reparatie a unei masini este de 3 luni (prevazut de lege) ...deci 3 luni de zile ii poate amana de pe o zi pe alta
Skip ads

  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ma bag si eu . eu fc asigurari nu spun compania nu are rost , daca o masina dintre cele pe care leai lovit este mai veche de 12 ani , si companie de asigurari in cazul tau euroins , nu plateste tot , diferenta o platesti tu. sau o plateste pagubitul dupa care acel pagubit este obligat sa te dea in judecata pt asi recupera prejudiciul. daca se ajunge l tribunal , pagubitul poate cere asa,1. partea de reparatii care a facuto el care o dovedeste cu facturi si devize de lucrari de la service.2. trebuie sa platesti cheltuieli de judecata. plus avocatul lui . si pe deasupr are dreptul sa iti ceara despagubiri morale cam cat considera el . sfatul meu . este , vb cu asiguratorul sa iti plateasca el tot , te vaiti te certi daca e nevoie, si daca nu doreste , trebhie sa platesti tu sa nu ajungi la judecata . bafta
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pentru cei care nu s-au uitat in partea de jos a politei RCA:

posibil sa te poarte pe drumuri putin, dar de scos bani din buzunar n-ai sa scoti. poate firma de asigurari sa incerce prin diferite tertipuri (refuz de plata pe motive de gen "faptele declarate nu corespund realitatii" sau ceva de genul asta) sa te oblige sa achiti tu daunele, dar tinand cont ca erai in regula cu toate, sa nu te lasi ... e datoria lor sa despagubeasca ...
si cum zicea si adinan, se poate intampla oricui ... exclus inconstientii care se urca bauti la volan sau circula fara asigurare, fara inspectie (sau cu inspectia facuta cu "ciocolata") ...

LE: @ ionel: pagubitul trebuie sa dea in judecata firma de asigurari care a platit reparatiile sau a dat refuz de plata, nu pe cel care-a provocat accidentul Smile
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Despre cazul lui @botosul nu l-a citit nimeni?
Pe scurt, pe un deviz de 235mil a luat 2400e.


Ultima modificare facuta de deleted-5946 la Mar 22 Nov, 2011 11:35 pm, modificat de 2 ori in total
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
la judecata civila se ajunge doar in cazul in care vinovatul nu detine o asiguare auto

cum a prezentat @cipiotul limita pt despagubire este de 750.000 ...deci nu-ti face probleme si nici sa lasi lucrurile sa i-a amploare impotriva ta

am spus si repet ,vorbesc din propia experienta din nevinovat am ajuns sa-mi platesc dauna din simplu motiv de necunoastere
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@Cipiotul aceea e limita maxima. Daca lovesti spre exemplu un Ferrari 458.
Dar banii pe care ii primesti sunt calculati in functie de varsta masinii, starea ei, numarul de kilometri, valoarea de noua, etc. La masinile vechi de obicei nu prea primesti cat costa reparatia tocmai din cauza acelei grile, care cred ca e aceeasi indiferent de asigurator. De ex. pentru un Vw din '66 greu vei primi > 1000 de euro.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
aceeasi grila de despagubire, dar criterii diferite de plata ... nu e logic ca fiecare vrea sa plateasca cat mai putin sau chiar deloc ?
  • chetutz

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Asta am citit si eu pe net..ca exista o grila si depinde de grila respectiva. Masinile in cauza sunt un logan si inca o masina care parea a avea mai mult de 12 ani...a mea are 14 si arata mai noua decat a lui. La politie toata lumea a fost intelegatoare. Nu a urlat nimeni, toata lumea a vb calm si frumos.
Am toate actele in regula si le-am si explicat ca toata treaba s-a intamplat din motiv ca nu mi s-au blocat franale (asta mi-au zis si cei de la service, desi nu stiu cum se intampla asta) si ca sper sa se rezolve ok cu asigurarea. Acuma fiecare a plecat cu autorizatie de reperatie si cu procesu verbal de constatare iar cei de la politie ziceau ca daca vine de la politie toata treaba cu asigurarea atunci asiguratorul e obligat sa plateasca la timp. Nu am priuns restul discutiei asa ca nu prea stiu la ce sa ma astept mai ales ca e primul accident in care sunt implicata de cand am luat permisul. De la politie am plecat linistita stiind ca daca am dat asigurarea am scapat si ei isi rezolva asa...prin urmare eu nu mai am nici o obligatie. Totusi cand am auzit ca se poate ajunge la proces am inlemnit.
Si daca asiguartorul ii da maximul conform legii asigurarilor? adica plata reparatiilor sau plata daunelor (maxim costul masinii) eu mai pot avea probleme? sa zica respectivul ca nu e multumit si vrea mai mult?
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
daca polita ta acopera reparatia ambelor masini nu are ce sa-ti mai ceara nimeni, nimic.
in instanta s-ajunge numai cand asiguratorul tau nu vrea, din diverse motive, sa plateasca toata suma, rezultata in urma reparatiilor.
dar, avand in vedere masinile despre care spui ca le-ai lovit, nu are cum sa nu acopere, si stai linistit, i se poate intampla oricui, mai ales ca-i vorba de o defectiune tehnica.
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
in anumite cazuri cum ar fi alcool la volan, ITP expirat, asiguratorul se poate intoarce impotriva faptuitorului pt asi recupera paguba. daca nu esti in cazul asta stai linistit. vei fi chemat doar ca intimat in cazul unui proces , iar asiguratorul va despagubi daune in limita plafonului maxim(1,5 mil euro in prezent).
  • Dilimandrache

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 Z18Xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am avut si eu un accident acum 2 ani ,din vina mea si m-am trezit acum 2 zile cu un dosar primit acasa cum ca firma de asigurari celui lovit da in judecata firma de asigurare care o aveam eu la vremea respectiva , si pe mine .De 2 ani de zile firma de asigurare nu a facut plata si tocmai acum am aflat si eu. Ce se poate intampla? Am mai avut accidente dar nici unu sa se ajunga pana la tribunal . Multumesc
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Partea pagubitã are dreptul de a solicita despãgubiri pentru prejudiciile produse vehiculului și înainte de efectuarea reparației acestuia.

Asiguratorul RCA are obligația de a stabili cuantumul despãgubirii la valoarea prețurilor practicate de cãtre unitãțile de specialitate sau prevãzute în cataloagele de specialitate astfel încât despãgubirea primitã sã-i permitã pagubitului efectuarea reparațiilor.

Reamintim totodatã faptul cã, în orice situație, pãgubiții au posibilitatea de a efectua reparația la orice unitate reparatoare doresc, indiferent dacã aceasta se aflã sau nu pe lista service-urilor cu care societatea de asigurare are încheiate convenții de colaborare.

Asiguratorul RCA are obligația de a efectua plata dosarelor de daunã, în maxim 10 zile de la data depunerii ultimului document necesar stabilirii rãspunderii și cuantificãrii daunei.

Dacã asigurãtorul RCA are suspiciuni întemeiate cu privire la modul de producere a accidentului, are obligația de a comunica în scris asiguratului și pãgubitului, în termen de 10 zile de la data avizãrii daunei, intenția de a desfãșura investigații. Aceste investigații nu pot dura mai mult de 3 luni de la data avizãrii daunei.


Asigurãtorii RCA au dreptul sã efectueze propriile investigații indiferent dacã accidentul a fost protocolat prin Proces verbal al Poliției sau prin formularul Constatare amiabilã de accident.

ÃŽn vederea soluționãrii dosarului de daunã, stabilirii dreptului la despãgubire și a cuantumului acesteia, societãțile de asigurare iau în considerare toate documentele existente la dosar, putând utiliza și alte mijloace de probã, inclusiv expertizele tehnice cu privire la accident realizate de experți tehnici autorizați.


Sursa: Comisia de Supraveghere a Asigurarilor
  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@dilimandrache, cred ca intrebarea ta ar trebui dusa la discutia despre intervenient, ca parte in proces.
te cheama ii judecata in solidar cu firma ta asiguratoare, ca in cazul in care nu plateste ea, sa platesti tu, oricum tu n-ai nicio treaba findca ti-ai platit asigurarea la vremea respectiva, si, de fapt, cred ca e vorba de o parte din suma si nicidecum de toata suma.
cauta discutia despre intervenient.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR